×
Aktualności

Czy amerykańskie cła na stal są szansą dla europejskich producentów branży dźwignicowej?

Zapewne niektórzy z Państwa pamiętają jak przed kilkunastu laty nastąpił drastyczny wzrost cen miedzi, który miał ogromny udział w koszcie produkcji kabli, przewodów, szynoprzewodów oraz aparatury łączeniowej (komponentów niezbędnych do produkcji dźwignic). W związku z tym, iż trudno było przewidzieć jak długo utrzyma się ten spekulacyjny trend, producenci w/w komponentów postanowili wyodrębniać udział miedzi w produktach w odrębnej pozycji i wykazywać wielkość dopłat jakie wynikają ze spekulacyjnej gry rynkowej. Taka sytuacja trwała kilka lat dopóki ceny się nie ustabilizowały. Dziś mamy nieco odmienną sytuację bo wbrew regułom WTO (Światowej Organizacji Handlu) amerykańska administracja jednostronnie zagroziła wprowadzeniem wysokich ceł na stal i aluminium. Amerykańscy producenci dźwignic zareagowali natychmiast. Wśród nich światowy lider branży dźwignicowej - Terex Corporation. Prezes & CEO - John Garrison skierował do swoich klientów list, którego fragmenty przytaczamy:

1 marca 2018 r. administracja Donalda Trumpa ogłosiła zamiar nałożenia ceł na importowaną stal i aluminium. Akcja ta jeszcze bardziej podniosła rosnące od kilku miesięcy ceny stali, które osiągają nie notowane od wielu lat wysokości. W związku z inflacyjnym wpływem na ceny stali i powiązane składniki zwiększają się koszty wielu producentów.

W związku z tym, że wpływ ten jest duży i gwałtowny, firma Terex podjęła decyzję o wprowadzeniu dopłaty do kosztów stali, nie zwiększając cen bazowych swoich urządzeń. Dopłata ta obejmie część wzrostu kosztów firmy, pozostanie oddzielona i niezależna od cen podstawowych. Po ustabilizowaniu się cen stali dopłata zostanie zasymilowana lub usunięta.

Nasuwa się pytanie jak ten ruch odbije się na amerykańskiej branży dźwignicowej? Uwzględniając obecny poziom globalizacji i wytwarzanie produktów w różnych miejscach globu, koncerny na pewno w krótkiej perspektywie czasowej przesuną produkcję do krajów gdzie ceny stali i robocizny są korzystniejsze. I raczej nie będą to Stany Zjednoczone. Terex bardzo po partnersku potraktował swoich klientów wykazując przyczyny i poziom wzrostu cen. Istnieją jednak obawy, że w ostatecznym rozrachunku o zakupie zadecyduje cena wyrobu do zapłaty, a nie uzasadnienie dlaczego jest aż taka wysoka? Czy amerykańskie cła spowodują wzrost sprzedaży amerykańskich dźwignic, w których udział stali jest dominujący czy raczej jej spadek? Czy europejscy producenci wykorzystają swoja szansę ? Na odpowiedź nie będziemy musieli długo czekać.

Pozostałe aktualności

CTE ZED 25 – nowy podnośnik koszowy

CTE ZED 25 – nowy podnośnik koszowy

CTE wprowadza na rynek nowy przegubowy podest ruchomy montowanych na ciężarówkach o masie 3,5 tony - CTE ZED 25. CTE ZED 25 to nowy podest...

Żródło: CTE