×
Aktualności

DEMAG AC 300-6 - nowy żuraw jezdniowo-terenowy

Nowy sześcio-osiowy żuraw jezdniowo-terenowy Demag AC 300-6, posiada 80-metrowy wysięgnik główny i jako pierwszy Demag w klasie udźwigu 300 ton, wyposażony został w wysięgnik pomocniczy. Nowy żuraw oferuje duży wysięg i zapewni wszechstronność podczas realizacji najbardziej wymagających zadań.

Żuraw jezdniowo-terenowy Demag AC 300-6 cechuje duży wysięg z wysoką obciążalnością, co pozwala efektywnie wykonywać prace na wysokości nawet w trudno dostępnych miejscach. Wysięgnik główny mierzy 80 metrów i może pracować na wysokości do 78 metrów lub w promieniu 74 metrów bez wysięgnika pomocniczego. Żuraw oferuje udźwig 15 ton na końcu w pełni wysuniętego 80-metrowego wysięgnika głównego. Urządzenie idealnie sprawdzi się podczas montażu żurawi wieżowych. Ponadto, Demag AC 300-6, jest najmniejszym żurawiem w rodzinie żurawi, które mogą być wyposażone w wysięgnik pomocniczy, zwiększając wysięg do 118 metrów. Dobrze sprawdzony system olinowania wysięgnika pomocniczego, identyczny jak w żurawiach AC 350-6 i AC 1000-9, zapewnia szybkie i bezpieczne olinowanie.

Nowy Demag AC 300-6, wyposażony w najnowsze rozwiązania, takie jak system sterowania IC-1 Plus oraz pojedynczy silnik z systemem inteligentnego sterowania silnikiem, pozwoli zwiększyć produktywność oraz zmniejszyć koszty eksploatacji. System sterowania IC-1 Plus oblicza udźwig w czasie rzeczywistym, co ułatwia bezpieczną eksploatację urządzenia. Posiada także możliwość asymetrycznego rozmieszczenia podpór stabilizacyjnych. Silnik Demag AC 300- 6 wyposażony jest w funkcję start i stop, która zmniejsza czas bezczynności i całkowity czas pracy silnika, przyczyniając się do zmniejszenia kosztów paliwa.

Demag AC 300-6 wykorzystuje większość części wymiennie z żurawiami z rodziny 5-osiowych żurawi jezdniowo-terenowych oraz posiada kompatybilne podwójnie składane, 21-metrowe przedłużenie wysięgnika głównego.

Kompaktowe podwozie żurawia Demag AC 300-6 mierzy zaledwie 15,3 metra długości i 3 metry szerokości. Aktywny układ skrętu wszystkich kół zapewnia doskonałą manewrowość w ciasnych przestrzeniach, dzięki czemu umieszczenie żurawia w miejscu pracy nie stanowi problemu.

Na drogach Demag AC 300-6 porusza się z prędkością 85 km/h i spełnia limity obciążenia osi oferując obciążenie od poniżej 12 t do 16 t na oś. Żuraw posiada ponadto 800 kilogramów dodatkowej ładowności do przewożenia dodatkowych akcesoriów. Wyposażony jest w monitor obciążenia osi, umieszczony na desce rozdzielczej.

Galeria

Pozostałe aktualności

Inauguracja windy bez liny thyssenkrupp MULTI

Inauguracja windy bez liny thyssenkrupp MULTI

Długo oczekiwana koncepcja dźwigów bez liny stała się rzeczywistością - 22 czerwca br. thyssenkrupp uruchomił pierwszą w pełni funkcjonalną...

Żródło: thyssenkrupp Elevator AG

Zeppelin Polska przejmuje część INTRAC Polska

Zeppelin Polska przejmuje część INTRAC Polska

W dniu 26.06.2017r.  grupa Zeppelin rozszerzyła działalność na polskim rynku, poprzez zakup zorganizowanej części firmy INTRAC Sp. z o.o. przez...

Żródło: Zeppelin Polska