×
Aktualności

Inauguracja windy bez liny thyssenkrupp MULTI

Długo oczekiwana koncepcja dźwigów bez liny stała się rzeczywistością - 22 czerwca br. thyssenkrupp uruchomił pierwszą w pełni funkcjonalną jednostkę nowego systemu MULTI w niedawno otwartej wieży testowej w Rottweil w Niemczech. MULTI to pierwszy na świecie system dźwigowy bez liny poruszający się nie tylko w pionie, ale również w poziomie.

Zamiast jednej kabiny w szybie, poruszającej się w górę i w dół, system MULTI oferuje wiele kabin pracujących w pętli wewnątrz budynku, niczym system kolei podziemnej. System MULTI nie używa liny, działa na wielopoziomowym bezpiecznym układzie hamulcowym i redundantnych danych bezprzewodowych oraz zarządzania energią na pokładzie.

Podczas światowej premiery przedstawiono pierwszego klienta systemu MULTI. Będzie nim wiodąca europejska firma branży nieruchomości OVG Real Estate. We współpracy z thyssenkrupp zainstaluje różne systemy MULTI w nowym budynku East Side Tower w Berlinie. Budynek ma stać się ikoną niemieckiej stolicy. OVG zyskał międzynarodową sławę po zrealizowaniu nowatorskiego projektu The Edge w Amsterdamie, który określany jest tytułem najbardziej zrównoważonego budynku biurowego na świecie.

Wraz ze wzrostem miast i wysokością budynków pojawiają się nowe wyzwania w zakresie przenoszenia osób wygodnie i szybko do ich miejsca docelowego. MULTI może osiągnąć do 50% wyższą wydajność transportową i zmniejszyć zapotrzebowania na moc szczytową nawet o 60% w porównaniu z konwencjonalnymi systemami. W związku z tym, że MULTI może poruszać się na boki, jak i pionowo, bez żadnych ograniczeń wysokości, rozszerza to możliwości w zakresie architektury i konstrukcji budynków.

System MULTI wymaga mniej oraz mniejszych szybów niż konwencjonalne windy i może zwiększyć powierzchnię użytkową budynku nawet o 25%, co stanowi dodatkowe źródło przychodów z dodatkowym zyskiem z powierzchni najmu. Jest to szczególnie ważne zważywszy na fakt, iż obecne windy i schody ruchome mogą zajmować do 40% powierzchni wysokich budynków.

Galeria

Pozostałe aktualności

BHP na żurawiach wieżowych – ostatnie uwagi

BHP na żurawiach wieżowych – ostatnie uwagi

O tym jak ważna jest praca operatora żurawia wieżowego i jaki ma wpływ na bezpieczne funkcjonowanie całej budowy nikomu nie trzeba przypominać....

Żródło: redakcja dzwignice.info