×
Aktualności

KONE humanizuje schody ruchome

Firma KONE, światowy lider w segmencie dźwigów i schodów ruchomych otwiera nowy rozdział w celu promowania usług 24/7 Connected Services. Po przekazaniu głosu maszynom, w celu prowadzenia rozmów między windami a platformą IBM Watson Internet of Things (IoT), firma KONE łączy teraz głos ruchomych schodów z mediami społecznościowymi.

Rozmowy maszyn (ang. Machine Conversations) pokazały, w jaki sposób windy mogą komunikować się, a konkretnie rozmawiać na czacie z serwerami IoT w celu przekazania informacji dotyczących wydajności lub potencjalnych problemów. Dzięki usłudze 24/7 Connected Services, ogromne ilości danych z czujników wind mogą być monitorowane, analizowane i wyświetlane w czasie rzeczywistym, poprawiając wydajność sprzętu, niezawodność i bezpieczeństwo.

Dzięki pierwszym w historii schodom ruchomym podłączonym do Twittera, ludzie zobaczą w czasie rzeczywistym, w jaki sposób urządzenia te utrzymują ludzi w ciągłym ruchu. Oprócz tweetów dostępna jest również wirtualna rzeczywistość i wideo 360 stopni dla osób szukających osobistych doświadczeń z ruchomymi schodami.

Schody ruchome o nazwie @JustAnEscalator pracują w tajnej lokalizacji w Londynie i będą publikować szczegóły dotyczące jego dnia roboczego i warunków pracy. Dzięki temu użytkownicy będą mieli wgląd w to, w jaki sposób dane są przesyłane ze sprzętu do chmury oraz jak KONE może przekształcić konserwację, dostarczając dane i informacje w czasie rzeczywistym klientom i technikom serwisowym.

Schody ruchome to niedocenieni bohaterowie miast, którzy przemieszczają miliony ludzi dziennie i oczywiście muszą działać bezpiecznie i płynnie. Ludzie na całym świecie byli wyraźnie poruszeni i zaskoczeni, widząc, jak technologia może pracować dla ludzi i pomagać naszym klientom, powiedział Max Alfthan, wiceprezes wykonawczy ds. marketingu i komunikacji w KONE. Korzystając z różnych mediów, możemy pokazać, że IoT, analityka i spostrzeżenia mogą zmienić konserwację ze zwyczajnej w nadzwyczajną.

Usługi 24/7 Connected Services są kompatybilne z urządzeniami KONE oraz innych firm i zapewniają bezpieczeństwo, przejrzystość i inteligencję usługom związanym z windami i schodami ruchomymi.

Wykorzystując platformę IBM Watson IoT, KONE zmierza w kierunku skrócenia czasu przestoju, zmniejszenia liczby błędów i podawania szczegółowych informacji na temat prac konserwacyjnych i wydajności sprzętu. Dla osób korzystających z wind i schodów ruchomych oznacza to również krótszy czas oczekiwania i większą niezawodność urządzeń.

Usługi są pilotowane i wprowadzone na potrzeby wind i schodów ruchomych na wybranych rynkach na całym świecie, a ich wdrożenie będzie kontynuowane w 2018 roku.

Galeria

Pozostałe aktualności

CTE ZED 25 – nowy podnośnik koszowy

CTE ZED 25 – nowy podnośnik koszowy

CTE wprowadza na rynek nowy przegubowy podest ruchomy montowanych na ciężarówkach o masie 3,5 tony - CTE ZED 25. CTE ZED 25 to nowy podest...

Żródło: CTE