×
Aktualności

Nowe żurawie gąsienicowe Kobelco: CK3300G-2, CKE3000G and CKS3000

Japoński producent wprowadza na rynek nowe żurawie gąsienicowe o udźwigu 300 ton: CK3300G-2 (model przeznaczony na rynek Ameryki Północnej), CKE3000G (na rynek europejski) i CKS3000 (model standardowy). Są to największe modele żurawia gąsienicowego CK/CKE/CKS firmy KOBELCO, który od wielu lat jest najlepiej sprzedającym się urządzeniem tego typu na rynku międzynarodowym.

Wielofunkcyjne żurawie z serii All Rounder, znajdują zastosowanie w różnego rodzaju aplikacjach, i miejscach pracy, przy obsłudze zróżnicowanych ładunków, wykorzystując osiągnięcia i sprawdzone technologie firmy KOBELCO.

Dla żurawia dostępny jest różnego rodzaju osprzęt. W standardowej konfiguracji żuraw wyposażony jest w stały wysięgniki, ciężki stały wysięgnik i wysięgnik wychylny , które są przeznaczone do wykonywania prac wielozadaniowych. Konfiguracja do super ciężkich zadań obejmuje wysięgnik wychylny dla najcięższych operacji.

W porównaniu do najlepiej sprzedającego się modelu CKE2500G-2 (o udźwigu 250 ton), moment obciążenia w standardowej specyfikacji żurawia jest wyższy o 40%, a w standardowej konfiguracji z wysięgnikiem wychylnym - o 60%. Konfiguracja SHL (ang. Super Heavy Lift) może konkurować z żurawiami w klasie udźwigu 400 - 500 ton.

Główny wysięg dla europejskiego modelu ma długość 90 metrów, lub w kombinacji z 78-metrowym wysięgnikiem głównym i 30-metrowym stałym wysięgnikiem pomocniczym lub 60-metrowym wysięgnikiem głównym i 66-metrowym wychylnym wysięgnikiem pomocniczym. Żuraw może podnieść prawie 190 ton w promieniu 8,8 metra.

W konfiguracji SHL żuraw podnosi 350 ton w promieniu do 8 metrów. Maksymalny wysięgnik główny wynosi 102 metry, a maksymalna kombinacja z pomocniczym wysięgnikiem wychylnym daje łącznie 174 metry.

W żurawiu zwiększona została wydajność podwozia do pracy na trudnym terenie, z dużym prześwitem i wyjątkowo wydajnym napędem. Model europejski wyposażony jest w silnik ze standardem emisji Stage IV wg. UE.

Nowoczesna kabina jest przyjazna dla operatora. Zapewnia łatwą obsługę i bezpieczeństwo; szerokie okna i mechanizm odchylania kabiny oferują doskonałą widoczność, a ogranicznik zakresu roboczego pomaga w zapobieganiu kolizjom.

Szerokość transportowa żurawia wynosi mniej niż 3 metry. Dostępny jest system do samodzielnego montażu gąsienic, dolnego wysięgnika, ciężarów i przeciwwag.

 

Galeria

Pozostałe aktualności

Fuzja w segmencie suwnic na rynku polskim

Fuzja w segmencie suwnic na rynku polskim

Po prawie roku od momentu przejęcia przez Konecranes PLC firmy Terex Material Handling & Port Solutions 2 stycznia br. nastąpiło...

Żródło: redakcja dzwignice.info

Tractel przejmuje Scanclimber

Tractel przejmuje Scanclimber

Tractel Group, światowy lider w zakresie rozwiązań bezpieczeństwa podczas pracy na wysokościach, przejmuje fińskiego producenta podestów ruchomych...

Żródło: KHL.com

SWF Krantechnik na targach LogiMAT 2018

SWF Krantechnik na targach LogiMAT 2018

Niemiecki producent techniki dźwignicowej SWF Krantechnik, należący do grupy Konecranes, zaprezentuje elektryczne wciągniki linowe NOVA...

Żródło: SWF Krantechnik