×
Aktualności

Nowy system ochrony operatora - Genie Lift Guard Contact Alarm

System alarmowy Genie Lift Guard Contact Alarm to pierwszy z innowacyjnych akcesoriów nowej generacji, które może, w pewnych okolicznościach, zapewnić dodatkową ochronę operatora. System alarmuje, gdy operator znajdujący się w pobliżu panelu sterowniczego podestu, naciśnie linkę powodując rozwarcie styków.

Genie Lift Guard Contact Alarm został zaprojektowany jako elektroniczny system wtórnego ostrzegania, który włącza się natychmiast i alarmuje innych, że operator może potrzebować pomocy. To nowe akcesorium stanowi standardowe wyposażenie większości nowych podnośników przegubowych Genie z serii Z oraz teleskopowych serii S. Jest aktywne, gdy przełącznik nożny na podeście jest włączony.

Rozwiązania ochronne Genie wciąż się rozwijają, mówi Marie Engstrom, Product Manager w Genie, Terex AWP. Bezpieczeństwo operatora jest sprawą najwyższej wagi dla Genie i mając ten cel na uwadze, opracowaliśmy nowy Genie Lift Guard Contact Alarm, część linii wyposażenia ochronnego operatora Genie Lift Guard. Nowa konfiguracja znacznie różni się od swojego poprzednika - Genie Operator Protective Alarm (dawny OPA).

 

Jak to działa?

Nowy system Genie Lift Guard Contact Alarm jest wyposażony w linkę aktywacyjną zamontowaną powyżej panelu sterowania. Gdy linka zostanie naciśnięta – styki rozłączają się i uruchamiają system alarmowy. Wszystkie funkcje podnoszenia i napędy zostają zatrzymane, aby zapobiec dodatkowym ruchom podestu, zaś dźwięki alarmowe i sygnały świetlne powiadamiają osoby znajdujące się w pobliżu podnośnika o tym, że operator może potrzebować pomocy.

System ten działa tylko wtedy, gdy przełącznik nożny jest wciśnięty, zapewniając, że ruch nie zostanie wznowiony bez interwencji człowieka. Wszelkie zawiadomienia i ograniczenia funkcji są aktywne, do momentu aż system nie zostanie zresetowany poprzez umieszczenie linki aktywacyjnej na swoim miejscu. Aby wznowić działanie maszyny nie trzeba ponownie uruchomić silnika i resetować przycisku awaryjnego zatrzymania. Jeśli to konieczne, urządzenie może być obsługiwane z poziomu ziemi.

 

Zalety systemu Genie

Zaprojektowaliśmy nowy system alarmowy Genie Lift Guard Contact Alarm w taki sposób, aby był widoczny z ziemi jako jasny kolor żółty. W podeście jest tak dyskretny dla operatora, jak to tylko możliwe, dodaje Engstrom. Jest prosty w obsłudze i stosowany w połączeniu ze szkoleniem operatora w zakresie wymaganych standardów branżowych na całym świecie, które zwiększają bezpieczeństwo pracy na wysokości. Cieszący się solidną konfigurację z prostych części, projekt Genie Lift Guard Contact Alarm zapewnia doskonałą widoczność panelu w miejscu pracy, nie zakłócając pracy maszyny.

System Genie Lift Guard Contact Alarm dostępny zarówno jako fabrycznie zainstalowany standard lub jako zestaw modernizacyjny, które można łatwo i szybko zainstalować za pomocą kilku łączników i złączy elektrycznych. Pasuje do podestów Genie z wysięgnikami serii Z- i S- i może być instalowany w urządzeniach produkowanych od roku 2003. Akcesorium nie jest na razie dostępne dla podnośnika przegubowego Genie Z-33/18, GR-26J czy podnośników na przyczepie Genie TZ-34 i TZ-50.

Oprócz tego nowego akcesorium, Genie nadal oferuje mechaniczne rozwiązania ochrony operatora (dawny OPS), wchodzący w skład linii akcesoriów wtórnej ochrony operatora Lift Guard. Wprowadzony w 2012 roku, Genie Operator Protective Structure może być dołączony do podnośników o wysokości kosza 1,8 do 2,4 metra. Konstrukcja rurowa służy do przekazywania energii kinetycznej do struktur otaczających, utrzymując w pewnych okolicznościach obszar ochronny dla operatora. Waży 16 kg i jest przykręcony bezpośrednio na platformie podestu – nie wymaga żadnych modyfikacji. Oba systemy mogą być wykorzystywane jednocześnie.

System alarmowy Genie jest już dostępny w Ameryce Północnej. Będzie on dostępny globalnie w drugim kwartale 2017.

 

Galeria

Pozostałe aktualności

CTE ZED 25 – nowy podnośnik koszowy

CTE ZED 25 – nowy podnośnik koszowy

CTE wprowadza na rynek nowy przegubowy podest ruchomy montowanych na ciężarówkach o masie 3,5 tony - CTE ZED 25. CTE ZED 25 to nowy podest...

Żródło: CTE