×
Aktualności

Port w Dover wybiera żurawie Konecranes Gottwald dla nowego terminala Dover Cargo

Konecranes została wybrana jako dostawca dwóch mobilnych żurawi portowych Konecranes Gottwald Model 5 dla nowych obiektów cargo w Porcie Dover w ramach rozwoju Dover Western Docks Revival (DWDR).

Ekologiczne i wydajne żurawie portowe typu 5 zasilane silnikiem diesa i elektrycznym będą obsługiwały głównie kontenery i owoce na paletach w nowym wielofunkcyjnym terminalu chłodniczym w Porcie Dover, który ma zostać otwarty w pierwszym kwartale 2019 r. Żurawie z napędem hybrydowym mają na celu minimalizację zużycia paliwa, zmniejszenie emisji spalin i stworzenie cichego środowiska pracy. Dave Herrod, dyrektor ds. Programu DWDR w porcie w Dover, powiedział: Nowy wielozadaniowy terminal towarowy i trwająca transformacja zachodnich doków są idealnym miejscem, aby przenieść europejską logistykę na wyższy poziom i zapewnić przedsiębiorstwom przewagę nad konkurencją. Po raz kolejny zdecydowaliśmy się na wszechstronne żurawie, które pomogą sprostać przyszłym potrzebom firmy i zapewnić szybki zwrot kosztów dla klientów nowej generacji Portu Dover.

Terminal będzie obsługiwany przez całkowicie nową infrastrukturę morską i lądową, w tym dwie głębinowe koje ładunkowe. Neil Griffiths, Dyrektor Regionalnej Sprzedażu i Usług w Konecranes Port Solutions wyjaśnia: Obecnie brytyjskie porty inwestują w nowe i mocniejsze urządzenia do obsługi nabrzeża, aby sprostać stale zmieniającym się wymaganiom rynku. Cieszymy się, że jeden z wiodących portów ponownie zdecydował się na Konecranes.

Sam Stewart, Dyrektor Generalny w Porcie Dover Cargo Ltd, powiedział: Ukończenie kontraktu na dostawę żurawi to kolejny krok naprzód w dostarczaniu ulepszonych obiektów ładunkowych, aby zaspokoić przyszłe zapotrzebowanie na usługi i wzmocnić port w Dover. Pozycja Cargo Ltd jako najwyższej strategicznej lokalizacji z szybkim, dedykowanym i bezpośrednim dostępem do szerszej Wielkiej Brytanii i Europy.

DWDR jest największą pojedynczą inwestycją, jaką kiedykolwiek zrealizował port w Dover i stanowi kolejną ekscytującą ewolucję portu, zapewniającą długoterminową zdolność do obsługi kluczowych transakcji międzynarodowych do wartości około 138 mld EUR (122 mld GBP) i do 17% brytyjskiego handlu towarami. Do przystani DWDR zalicza się stanowisko A, 251 m oraz stanowisko cumownicze C o długości 300 m. Mobilne żurawie portowe Model 5 w wariancie dwulonowym G HMK 5506 zapewniają mocną jednostkę podnoszącą o udźwigu 125 ton i wysięgu do 51 metrów.

Galeria

Pozostałe aktualności

BHP na żurawiach wieżowych – ostatnie uwagi

BHP na żurawiach wieżowych – ostatnie uwagi

O tym jak ważna jest praca operatora żurawia wieżowego i jaki ma wpływ na bezpieczne funkcjonowanie całej budowy nikomu nie trzeba przypominać....

Żródło: redakcja dzwignice.info