×
Aktualności

Rewolucja w windach na miarę XXI wieku - zmodernizowane dźwigi thyssenkrupp będą zużywać energię na poziomie zerowym netto

Thyssenkrupp zaprezentował innowację, która przyczyni się do tworzenia przyjaznego dla środowiska systemu zużycia energii na poziomie zerowym netto. Technologię będzie można zastosować do istniejących wind, bez konieczności ich całkowitej wymiany.

Inspiracją dla rozwoju technologii był długi cykl życia urządzeń dźwigowych - średnio windy pozostają w budynku przez 15 lat. Szacuje się, że budynki obecnie pochłaniają aż 40 % światowego zużycia energii. Stan liczbowy wind pozostających obecnie w eksploatacji szacowany jest na ponad 12 milionów. Na całym świecie, windy przewożą ponad miliard osób każdego dnia i mogą pochłaniać nawet 10% energii zużywanej w budynkach. Znalezienie rozwiązania zwiększającego efektywność istniejących wind stało się dla thyssenkrupp konieczne w celu zmniejszenia ogólnego zużycia energii w obszarach zbudowanych. Rozwiązania związane z modernizacją istniejących urządzeń przyniosą znacznie większy efekt niż nowe inwestycje, które stanowią zaledwie 6% wszystkich dźwigów.

Windy "generujące energię” są już dobrze znane. Przekształcają energię kinetyczną w energię elektryczną, która może być podawana z powrotem do sieci energetycznej budynku. Thyssenkrupp zaimplementował to rozwiązanie w One World Trade Center w Nowym Jorku, gdzie windy odnawiają energię w ilości potrzebnej do zasilenia całego system oświetlenia budynku.

Ale koncepcja zużycia energii na poziomie zerowym netto idzie o krok dalej, skupiając się na poprawie efektywności energetycznej, nawet gdy winda jest w stanie spoczynku (w którym może pozostawać nawet przez 70% swojego życia). Konstrukcja wykorzystuje nowe sterowniki, które wyzwalają tryb hibernacji lub uśpienia bezczynnej kabiny, co znacznie zmniejsza zapotrzebowanie na energię. Wymagana energia może być generowana przy użyciu paneli słonecznych nie większych niż powierzchnia szybu windy, tworzących pozytywny system energii netto, który wytwarza więcej energii niż zużywa samo urządzenie.

Koncepcja windy zużywającej energię na poziomie zerowym jest wyrazem szerokich ambicji thyssenkrupp dotyczących tworzenia bardziej inteligentnych produktów i usług, zwiększających mobilność i oszczędzających energię. Wśród pozostałych innowacji wymienić można rozwiązanie MAX – pierwsze w branży rozwiązanie konserwacji zapobiegawczej w chmurze; MULTI – pierwsza na świecie winda bez liny, która może poruszać się w poziomie; ACCEL - pierwszy system transportu, który usprawnia dostęp do stacji metra, zwiększając o 30% liczbę pasażerów, oraz i redukujący czas połączenia między bramkami na lotniskach nawet o 70%.

Technologia systemu zużycia energii na poziomie zerowym netto dla wind zaprezentowana została podczas Globalnego Forum Efektywności Energetycznej, które odbyło się 9 maja 2017 w Waszyngtonie.

 

Galeria

Pozostałe aktualności

CeMAT 2018 – co pokaże STILL?

CeMAT 2018 – co pokaże STILL?

„Logistyka 4.0 spotyka Przemysł 4.0” – pod tym hasłem w dniach 23-27 kwietnia odbędą się w Hannowerze targi CeMAT. Podczas wydarzenia...

Żródło: STILL Polska, More&More Marketing