×
Aktualności

Sarens transportuje potężną podstację dla farmy wiatrowej o wadze 2 922 ton

W ubiegłym miesiącu w Hoboken, w Antwerpii zespół inżynierów i operatorów z firmy Sarens wykonał specjalną operację – przeniesiono ogromną podstację farmy wiatrowej ważącą 2 922 ton na barkę, która wypłynęła na Morze Północne, u wybrzeży Norfolk. Miejscem przeznaczenia była farma wiatrowa Racebank, w której znajdują się turbiny wiatrowe Siemens 91 x 6 MW 154M. 

W celu przeprowadzenia tej operacji Sarens przywiózł samojezdne przyczepy modułowe z własnym napędem (SPMT – ang. self propelled modular trailers). Przyczepy zostały przywiezione ciężarówką i rozładowane za pomocą żurawia. Zostały połączone i skonfigurowane jako cztery 22-osiowe pojazdy, a następnie wprowadzone pod podstację. Następnie zespół wykorzystał siłowniki ładunkowe podłączone do komputera w celu określenia całkowitej masy i środka ciężkości podstacji. Podczas, gdy SPMT obsługiwały podstację, Sarens obrócił barkę do pozycji, w której mogłaby ona przyjąć ładunek. Wciągarka i przyczepy zostały wykorzystane jako punkt obrotu.

Jak się okazało obrócenie barki do pozycji było zaledwie pierwszym krokiem. Prawdziwym wyzwaniem było utrzymanie jej w tej pozycji! Zespół Sarens musiał uwzględnić zmiany pływów rzecznych i silny prąd, dokonując korekt, aby barka utrzymywała się na poziomie wysokości nabrzeża. Ponieważ fala rzeki podnosi się i opada o kilka metrów, operatorzy Sarens pompowali i wypompowywali wodę do i ze zbiorników balastowych w celu utrzymania barki na jednym poziomie z nabrzeżem.

Kiedy wszystko było już w odpowiednim położeniu pozycji SPMT wjechały na pokład barki. Podstacja została zabezpieczona, a pojazdy SPMT wyjechały spod ładunku i wróciły na nabrzeże. Z podstacją na pokładzie barka Sarens była gotowa do transportu do farmy wiatrowej na Morzu Północnym.

 

Obejrzyj wideo z tej realizacji:  

Pozostałe aktualności

CeMAT 2018 – co pokaże STILL?

CeMAT 2018 – co pokaże STILL?

„Logistyka 4.0 spotyka Przemysł 4.0” – pod tym hasłem w dniach 23-27 kwietnia odbędą się w Hannowerze targi CeMAT. Podczas wydarzenia...

Żródło: STILL Polska, More&More Marketing