×
Aktualności

System kamer Surround View - pełna widoczność wokół wózka widłowego

Znalezienie się pieszego w "martwym polu" wózka widłowego zwiększa prawdopodobieństwo wypadku. Według DGUV - niemieckiego towarzystwa ubezpieczeń społecznych – 44 procent zgłoszonych w 2016 r. wypadków z użyciem wózków widłowych dotyczyło osób, które zostały uderzone, zmiażdżone lub doznały podobnych obrażeń. Aby zapobiec niebezpiecznym sytuacjom Linde Material Handling zaoferował system kamer Surround View, który zapewnia 360-stopniową widoczność otoczenia wokół wózka jezdniowego. 

Wielu producentów w branży motoryzacyjnej oferuje tak zwane systemy widoczności z lotu ptaka, jako wspomaganie parkowania w oparciu o wideo. Systemy składają się z kilku kamer i odpowiedniego oprogramowania, które łączy poszczególne obrazy w jeden ogólny obraz. Komputer pokładowy umieszcza kontury pojazdu w tym obrazie i wyświetla je kierowcy jako wirtualny widok z lotu ptaka.

System Surround View uruchomiony przez Linde idzie o krok dalej. Obraz jest nadal oparty na danych pochodzących na żywo z kamer zamontowanych wokół wózka, ale zamiast jednego ogólnego obrazu, system generuje przednie, tylne i dwa boczne pola widzenia. Dużą zaletą tego rozwiązania jest to, że widoki kamery są wyświetlane 1: 1 jako podzielony ekran monitora na stanowisku kierowcy. W ten sposób unika się zniekształconej, a tym samym niejasnej reprezentacji zachodzących na siebie obszarów kamery, tworzonych przez prosty system z lotu ptaka. Jeśli ktoś lub coś znajdzie się w obszarze nakładania się dwóch kamer, obraz zostanie wyświetlany w obu polach widzenia.

Podczas jazdy do przodu na ekranie domyślnie wyświetlają się wszystkie cztery obszary widoczności. W trakcie cofania wyświetlacz zmienia się na widok tylnego i dwóch bocznych pól widzenia. Dzięki temu kierowca może wcześnie rozpoznać ryzyko kolizji. Dotyczy to nie tylko pieszych znajdujących się w pobliżu wózka widłowego, ale pozwala także uniknąć uszkodzenia towarów, półek i samego wózka widłowego.

Przy zastosowaniu systemu kamer Surround View operatorzy mogą pracować wydajniej, szybciej i bardziej ergonomicznie. Na przykład podczas wykonywania operacji magazynowych widzą, co dzieje się przed widłami wózka nawet jeśli ładunek zasłania widoczność. Nowa opcja będzie w pierwszym okresie oferowana we wszystkich modelach z przeciwwagą o udźwigu 4 ton lub więcej, mówi Frank Bergmann, Kierownik Produktu Wózków z Przeciwwagą w Linde Material Handling.

System zapewnia realne korzyści szczególnie w wąskich obszarach roboczych i podczas manewrowania. Jak podkreśla Bergmann: Każdy kąt wokół pojazdu jest widoczny dla operatora. Jest to szczególnie ważne dla bezpieczeństwa operacyjnego w obszarach o ograniczonej przestrzeni lub w miejscach, w których drogi ludzi i wózków widłowych mogą się przecinać.

Galeria

Pozostałe aktualności

Najwyższe obroty w historii Grupy Liebherr

Najwyższe obroty w historii Grupy Liebherr

W 2017 r. Grupa Liebherr osiągnęła najwyższe obroty w historii Grupy, osiągając łączną sprzedaż w wysokości 9 845 mln EUR. W stosunku do...

Żródło: Liebherr