×
Aktualności

Wózki widłowe Kalmar dla polskiego producenta płyt wiórowych

Firma Kalmar dostarczy dziewięć elektrycznych wózków widłowych zasilanych akumulatorami litowo-jonowymi (Li-ion) dla wiodącego polskiego producenta płyt wiórowych. Zamówienie, które obejmuje również dostawę dwóch ciągników terminalowych Kalmar, wpłynęło w pierwszym kwartale 2018 r., a zrealizowane zostanie w drugim i trzecim kwartale 2018 r.

Elektryczne wózki widłowe będą używane do obsługi produktów z płyt wiórowych w nowym zakładzie produkcyjnym i magazynowym firmy pod koniec 2018 r. Celem producenta jest wykorzystanie pojazdów elektrycznych zamiast maszyn napędzanych silnikiem Diesla, tam gdzie tylko jest to możliwe. Sprzęt elektryczny nie tylko znacząco ograniczy emisje spalin w obiekcie, obniży koszty eksploatacji i konserwacji, ale także zmniejszy ryzyko zabrudzenia produktów drewnianych pyłem z silników wysokoprężnych.

Wózki widłowe Kalmar z napędem elektrycznym oferują to, co najlepsze w obu światach: osiągi porównywalne z ciężarówkami z silnikiem Diesla, ale bez towarzyszącej emisji spalin, hałasu i wibracji. Koszt operacyjny tych pojazdów jest również znacznie niższy. Operatorzy korzystają z komfortowego środowiska pracy wewnątrz ergonomicznej kabiny EGO, która zapewnia maksymalną widoczność i posiada fotel kierowcy, który można obrócić o 180 stopni, aby zapewnić bezpieczną obsługę podczas przenoszenia ciężkich lub nieporęcznych ładunków.

Technologia litowo-jonowa ma znaczną przewagę nad tradycyjnymi akumulatorami kwasowo-ołowiowymi, ponieważ akumulatory mogą być szybko ładowane podczas naturalnych przerw roboczych, wydajność wózków widłowych znacznie się poprawia. Eliminują również potrzebę częstych zmian baterii, a także kosztownych dodatkowych baterii i sprzętu do wymiany baterii. Ładowanie odbywa się bez emisji zanieczyszczeń, akumulatory można ładować w dowolnym miejscu w obiekcie, eliminując potrzebę drogich obszarów ładunkowych chronionych przed kwasami. Ponadto akumulatory litowo-jonowe działają od trzech do pięciu razy dłużej niż akumulatory kwasowo-ołowiowe, są chłodniejsze i zużywają mniej energii przy przeładowaniu.

Peter Ivarsson, dyrektor ds. Sprzedaży i marketingu wózków widłowych, Kalmar powiedział: Ta umowa jest znacząca, gdyż jest to pierwsze duże zamówienie na nowe, ekologiczne wózki widłowe z napędem elektrycznym. Chcemy opracować rozwiązania kształtujące branżę, które minimalizują wpływ na środowisko naszych klientów. Technologie Li-ion i układy z napędem elektrycznym zapewniają wiele korzyści dla użytkowników wózków widłowych na wiele różnych sposobów, od poprawy efektywności ekologicznej ich operacji po zwiększenie wydajności i obniżenie kosztów konserwacji i eksploatacji.

 

Galeria

Pozostałe aktualności

CTE ZED 25 – nowy podnośnik koszowy

CTE ZED 25 – nowy podnośnik koszowy

CTE wprowadza na rynek nowy przegubowy podest ruchomy montowanych na ciężarówkach o masie 3,5 tony - CTE ZED 25. CTE ZED 25 to nowy podest...

Żródło: CTE