×
Aktualności

Bezkontaktowe przydzielanie zleceń transportowych dzięki aplikacji Linde

Prześlij nam swój news
Zobacz galerię zdjęć

Aplikacja Truck Call firmy Linde Material Handling pomaga firmom powrócić do normalnego życia zawodowego, a jednocześnie jest zgodna z regulacjami dotyczącymi higieny związanymi z koronawirusem. Aplikacja umożliwia cyfrowe przydzielanie zleceń dla wózków przemysłowych za pośrednictwem telefonu komórkowego, który pomaga ograniczyć osobisty kontakt między pracownikami logistyki. Wspierając swoich klientów w dostosowaniu się do tego nowego sposobu pracy, Linde oferuje im możliwość bezpłatnego przetestowania aplikacji przez okres sześciu miesięcy.

Fizyczne dystansowanie jest w ostatnim czasie na porządku dziennym. Obejmuje to również nowe praktyki pracy mające na celu ochronę zdrowia i bezpieczeństwa pracowników w najlepszy możliwy sposób.

Wszystkie firmy muszą pomyśleć o tym, w jaki sposób mogą utrzymać największą możliwą odległość przestrzenną między pracownikami, gdy ograniczenia, blokady i zakazy kontaktów zostaną zniesione, a życie gospodarcze stopniowo powróci do normalnej działalności, wyjaśnia Marietta Landsmann, starszy menedżer ds. Produktów Cyfrowych w Linde Material Handling. Technologie zdalnego sterowania procesami mogą odgrywać istotną rolę w tym kontekście.

Aplikacja Truck Call działa w podobny sposób jak nowoczesne aplikacje taksówkowe, takie jak Uber, w których żądanie odbioru jest wysyłane do wszystkich kierowców w firmie, dopóki jeden z nich nie zaakceptuje zlecenia. Wezwanie do kierowcy wózka działa na tej samej zasadzie. Aplikacja znacznie upraszcza przydzielanie zleceń transportowych i przyspiesza komunikację między menedżerami flot a operatorami. I robi to zdalnie, bez potrzeby osobistego kontaktu między nimi. Wynika to z faktu, że osoby nadzorujące zmiany mogą wprowadzać zlecenia transportowe do systemu ze swojego smartfona, tabletu lub komputera wraz z poziomem pilności zadania. Następnie aplikacja informuje wszystkich operatorów, którzy mogą zająć się wnioskiem. Jeśli operator przyjmie zamówienie online, znika ono z systemu, a po zakończeniu zadania kierownik zmiany otrzymuje powiadomienie.

Opracowana dla urządzeń Microsoft i Apple aplikacja hybrydowa jest dostępna do pobrania ze sklepu Google Play i jest gotowa do użycia natychmiast po rejestracji, za pośrednictwem przeglądarki internetowej lub bezpośrednio w aplikacji. Zarówno nowi, jak i dotychczasowi klienci, którzy zarejestrują się po raz pierwszy w okresie od 1 maja do 31 lipca, mogą bezpłatnie korzystać z aplikacji przez sześć miesięcy. Jeśli będą nadal chcieli korzystać z aplikacji po zakończeniu bezpłatnego okresu testowego, mogą zarejestrować się za pośrednictwem portalu internetowego.

Dzięki tej ofercie ułatwiamy naszym klientom powrót do normalności, a jednocześnie wspieramy ich w drodze do wydajniejszej, cyfrowej organizacji ich procesów, mówi Landsmann.

Pozostałe aktualności

wszystkie aktualności

BLOG