×
Aktualności

Liebherr LTM 1230-5.1 - nowy model żurawia z 75-metrowym wysięgnikiem teleskopowym

Podczas tegorocznych Dni Klienta (ang. Customers Days) Liebherr zaprezentował nowy model 5-osiowego żurawia samojezdnego LTM 1230-5.1, o udźwigu 230 ton, wyposażonego w 75-metrowy wysięgnik. Żuraw jest następcą 200-tonowego LTM 1200-5.1, który cechował się jednym z najdłuższych wysięgników teleskopowych w swojej klasie (72 metry). Nowy 230-tonowy żuraw zapewnia nie tylko dodatkowe 3 metry długości, ale także średnio 20 procent większy udźwig. Innowacyjne funkcje Liebherr VarioBase, VarioBallast, ECOmode i ECOdrive zapewniają operatorom większe bezpieczeństwo i wyższą wydajność pracy.

Żuraw samojezdny LTM 1230-5.1 wyposażony jest w ekstremalnie długi wysięgnik teleskopowy i wyznacza nowe standardy w zakresie udźwigu. Dzięki przedłużeniu kratownicowemu maksymalna wysokość haka została zwiększona o dziesięć metrów, tj. do 111 metrów w stosunku do poprzedniego modelu. LTM 1230-5.1 jest idealnym urządzeniem do pracy na stromych pochyłościach i przy dużych wysokościach haka, na przykład do montażu żurawi wieżowych lub konserwacji turbin wiatrowych.

Liebherr oferuje szeroki i zmienny zakres wysięgników kratowych dla nowego LTM 1230-5.1. Składany wysięgnik o długości od 11,5 do 22 metra można montować pod kątem 0°, 20° lub 40°. Składany wysięgnik może być wyposażony w system regulacji hydraulicznej jako opcja, która pozwala mu na wychylenie z pełnym obciążeniem od 0° do 40°. Punkt obrotu dla wysięgnika składanego może być podniesiony za pomocą maksymalnie trzech prostych 7-metrowych sekcji kratowych działających jako teleskopowe przedłużenia wysięgnika.

Od trzech lat klienci posiadający żuraw LTM 1250-5.1 mogą zamontować długi stały wysięgnik kratownicowy, pierwszy tego rodzaju w klasie pojazdów 5-osiowych, aby osiągnąć olbrzymie promienie, na przykład do podnoszenia ponad budynkami. Wysięgnik ten dostępny jest również dla nowego LTM 1230-5.1. Stały wysięgnik, o długości do 43 metrów można zamocować za pomocą dodatkowego adaptera TF (połączenie między wysięgnikiem teleskopowym i stałym), sekcji reduktora i głowicy. Do tego celu służą istniejące moduły kratowe. Ten wysięgnik jest zwykle hydraulicznie regulowany w zakresie od 0° do 45° i dlatego może być używany jako wysięgnik pomocniczy typu wychylnego. Istniejące części można wykorzystać do złożenia szczególnie mocnego wysięgnika o długości do 39 metrów, który idealnie nadaje się do pracy na stromych zboczach.

Maksymalny balast dla nowego LTM 1230-5.1 wynosi 72 tony, tak samo jak w przypadku poprzedniego modelu, ale dzięki funkcji VarioBallast, można go regulować w zakresie 4,8 do 5,7 metra, co oznacza, że udźwig przy dużych promieniach został znacznie zwiększony.

LTM 1230-5.1 jest unikatowy ze względu na asymetryczną podstawę wysięgnika, z rozpiętością wynoszącą 7,4 metra z przodu oraz 8,1 metra z tyłu pojazdu. Szersza tylna podstawa zapewnia dodatkowy udźwig w tylnym obszarze roboczym. Funkcja VarioBase umożliwia osiągnięcie szczególnie wysokich udźwigów, w obszarze roboczym z tyłu nad podporami, obliczanych w czasie rzeczywistym przez sterownik LICCON.

LTM 1230-5.1 wykorzystuje koncepcję pojedynczego silnika Liebherr z sześciocylindrowym silnikiem wysokoprężnym montowanym w podwoziu, który rozwija moc 400 kW/544 KM przy momencie obrotowym 2,516 Nm. Silnik jest zgodny ze standardem emisji spalin Stage V.

Moc przenoszona jest na osie żurawia za pośrednictwem 12-biegowej innowacyjnej skrzyni biegów ZF TraXon. Dodatkowe funkcje obejmujące EcoMode i EcoDrive obniżają koszty operacyjne, minimalizując zużycie paliwa, emisję spalin i hałasu. Tryb ECOmode sprawia, że pojazd jest znacznie bardziej komfortowy i cichszy z powodu niskiej prędkości obrotowej silnika. Szybsza zmiana biegów zapewnia większy zakres zastosowań w terenie. Funkcja Hill Holder wspomaga operatora podczas ruszania pod górę.

Galeria

Pozostałe aktualności

Linde Roadster napędzany ogniwem paliwowym

Linde Roadster napędzany ogniwem paliwowym

Wraz z wózkiem Roadster firma Linde Material Handling wytyczyła całkowicie nowe standardy w zakresie widoczności i bezpieczeństwa wózków...

Żródło: Linde Material Handling