×
Aktualności

Liebherr LTM 1230-5.1 - nowy model żurawia z 75-metrowym wysięgnikiem teleskopowym

Podczas tegorocznych Dni Klienta (ang. Customers Days) Liebherr zaprezentował nowy model 5-osiowego żurawia samojezdnego LTM 1230-5.1, o udźwigu 230 ton, wyposażonego w 75-metrowy wysięgnik. Żuraw jest następcą 200-tonowego LTM 1200-5.1, który cechował się jednym z najdłuższych wysięgników teleskopowych w swojej klasie (72 metry). Nowy 230-tonowy żuraw zapewnia nie tylko dodatkowe 3 metry długości, ale także średnio 20 procent większy udźwig. Innowacyjne funkcje Liebherr VarioBase, VarioBallast, ECOmode i ECOdrive zapewniają operatorom większe bezpieczeństwo i wyższą wydajność pracy.

Żuraw samojezdny LTM 1230-5.1 wyposażony jest w ekstremalnie długi wysięgnik teleskopowy i wyznacza nowe standardy w zakresie udźwigu. Dzięki przedłużeniu kratownicowemu maksymalna wysokość haka została zwiększona o dziesięć metrów, tj. do 111 metrów w stosunku do poprzedniego modelu. LTM 1230-5.1 jest idealnym urządzeniem do pracy na stromych pochyłościach i przy dużych wysokościach haka, na przykład do montażu żurawi wieżowych lub konserwacji turbin wiatrowych.

Liebherr oferuje szeroki i zmienny zakres wysięgników kratowych dla nowego LTM 1230-5.1. Składany wysięgnik o długości od 11,5 do 22 metra można montować pod kątem 0°, 20° lub 40°. Składany wysięgnik może być wyposażony w system regulacji hydraulicznej jako opcja, która pozwala mu na wychylenie z pełnym obciążeniem od 0° do 40°. Punkt obrotu dla wysięgnika składanego może być podniesiony za pomocą maksymalnie trzech prostych 7-metrowych sekcji kratowych działających jako teleskopowe przedłużenia wysięgnika.

Od trzech lat klienci posiadający żuraw LTM 1250-5.1 mogą zamontować długi stały wysięgnik kratownicowy, pierwszy tego rodzaju w klasie pojazdów 5-osiowych, aby osiągnąć olbrzymie promienie, na przykład do podnoszenia ponad budynkami. Wysięgnik ten dostępny jest również dla nowego LTM 1230-5.1. Stały wysięgnik, o długości do 43 metrów można zamocować za pomocą dodatkowego adaptera TF (połączenie między wysięgnikiem teleskopowym i stałym), sekcji reduktora i głowicy. Do tego celu służą istniejące moduły kratowe. Ten wysięgnik jest zwykle hydraulicznie regulowany w zakresie od 0° do 45° i dlatego może być używany jako wysięgnik pomocniczy typu wychylnego. Istniejące części można wykorzystać do złożenia szczególnie mocnego wysięgnika o długości do 39 metrów, który idealnie nadaje się do pracy na stromych zboczach.

Maksymalny balast dla nowego LTM 1230-5.1 wynosi 72 tony, tak samo jak w przypadku poprzedniego modelu, ale dzięki funkcji VarioBallast, można go regulować w zakresie 4,8 do 5,7 metra, co oznacza, że udźwig przy dużych promieniach został znacznie zwiększony.

LTM 1230-5.1 jest unikatowy ze względu na asymetryczną podstawę wysięgnika, z rozpiętością wynoszącą 7,4 metra z przodu oraz 8,1 metra z tyłu pojazdu. Szersza tylna podstawa zapewnia dodatkowy udźwig w tylnym obszarze roboczym. Funkcja VarioBase umożliwia osiągnięcie szczególnie wysokich udźwigów, w obszarze roboczym z tyłu nad podporami, obliczanych w czasie rzeczywistym przez sterownik LICCON.

LTM 1230-5.1 wykorzystuje koncepcję pojedynczego silnika Liebherr z sześciocylindrowym silnikiem wysokoprężnym montowanym w podwoziu, który rozwija moc 400 kW/544 KM przy momencie obrotowym 2,516 Nm. Silnik jest zgodny ze standardem emisji spalin Stage V.

Moc przenoszona jest na osie żurawia za pośrednictwem 12-biegowej innowacyjnej skrzyni biegów ZF TraXon. Dodatkowe funkcje obejmujące EcoMode i EcoDrive obniżają koszty operacyjne, minimalizując zużycie paliwa, emisję spalin i hałasu. Tryb ECOmode sprawia, że pojazd jest znacznie bardziej komfortowy i cichszy z powodu niskiej prędkości obrotowej silnika. Szybsza zmiana biegów zapewnia większy zakres zastosowań w terenie. Funkcja Hill Holder wspomaga operatora podczas ruszania pod górę.

Galeria

Pozostałe aktualności

Baoli rozbudowuje sieć sprzedaży na polskim rynku

Baoli rozbudowuje sieć sprzedaży na polskim rynku

Baoli, funkcjonujący na światowym rynku od 2003 r. producent wózków widłowych z chińskim rodowodem, na dobre rozpoczął ekspansję na europejskie...

Żródło: Baoli Polska, More&More Marketing