×
Aktualności

Liebherr wzmacnia żuraw samojezdny LTM 1750-9.1 do 800 ton

Prześlij nam swój news
Zobacz galerię zdjęć

Żuraw samojezdny Liebherr LTM 1750-9.1 jest coraz mocniejszy. Zastosowanie udoskonalonych metod obliczeń statycznych oznacza, że wartości udźwigu zostały zwiększone w prawie całym zakresie roboczym. Udźwig LTM 1750-9.1 wynosi teraz 800 ton, z zachowaniem oznaczenia typu LTM 1750-9.1. Liebherr skompilował nową konfigurację wysięgnika wychylnego, wykorzystując istniejące sekcje kratowe, aby zapewnić dodatkowe zwiększenie udźwigu dla zastosowań w energetyce wiatrowej. Żurawie będące już w eksploatacji można wyposażyć w nowy system.

Ogromne doświadczenie projektantów i inżynierów konstruktorów z cienkościennymi profilami wysięgnika, umożliwiło dalsze udoskonalenie popularnych modeli obliczeniowych i metody elementów skończonych. Obsługiwana przez wysokowydajne komputery rzeczywista konstrukcja nośna żurawia jest jeszcze lepiej symulowana w modelu obliczeń statycznych. Liebherr przeniósł teraz najnowsze ustalenia i metody, które zostały już zastosowane w żurawiu LTM 1650-8.1 zaprezentowanym podczas Baumy, do żurawia LTM 1750-9.1, który został wprowadzony na rynek w 2012 r. Uwzględniono również najnowsze standardy obliczeniowe.

W rezultacie udźwig 750-tonoweej maszyny jest teraz wyższy niż pierwotnie obliczono dla zdecydowanej większości zakresów roboczych.

Nowe tabele udźwigu zawierają również tabelę z nominalną wartością maksymalną wynoszącą 800 ton. Operatorzy LTM 1750-9.1 mają teraz możliwość aktualizacji oprogramowania żurawia o nowe tabele i, jeśli to konieczne, dodania wymaganego dodatkowego wyposażenia.

Dzięki nowej konfiguracji wysięgnika typu fly LTM 1750-9.1 przeniósł się do wyższej klasy udźwigu w obszarze zastosowań w energetyce wiatrowej. Na przykład można wygenerować ponad 10 ton dodatkowego udźwigu do montażu turbin wiatrowych na wieżach o wysokości 90 i 100 metrów. LTM 1750-9.1 jest również znacznie mocniejszy w obszarze podnoszenia ciężkich ładunków, takich jak ładowanie transformatorów na statki, o typowym promieniu roboczym od 12 do 16 metrów. Przyrost udźwigu w takich zastosowaniach przekracza siedem ton.

Liebherr oferuje teraz dodatkowo tabele udźwigu dla trzech prędkości wiatru dla wspomnianego żurawia oraz dla najnowszych rozwiązań, zapewniając klientowi znaczne wsparcie zarówno w planowaniu pracy, jak i eksploatacji.

Pozostałe aktualności

Konecranes w pełni przejmuje MHE-Demag

Konecranes w pełni przejmuje MHE-Demag

Konecranes podpisał umowę nabycia 50% udziałów w MHE-Demag joint venture, którego właścicielem jest partner Jebsen & Jessen za kwotę około...

Żródło: Konecranes

Kolejny polski żuraw KR160 już w sprzedaży

Kolejny polski żuraw KR160 już w sprzedaży

Po rozpoczęciu seryjnej produkcji pierwszego polskiego żurawia wieżowego KR90-5, który swoją premierę miał rok temu, firma Krupinski Cranes...

Żródło: Krupinski Cranes

Nowe funkcje w aplikacji PALFINGER XR

Nowe funkcje w aplikacji PALFINGER XR

Aplikacja PALFINGER XR wykorzystuje najnowszą technologię rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości, aby zapewnić zupełnie nowe doświadczenie w...

Żródło: Palfinger AG

Rozszerzona rzeczywistość Liebherr

Rozszerzona rzeczywistość Liebherr

Zaawansowane technologie, takie jak rzeczywistość rozszerzona (AR – augmented reality ), zyskują popularność w przemyśle 4.0. Korzystając z...

Żródło: Liebherr

wszystkie aktualności

BLOG