Linde wdraża pilotażowy projekt wykorzystania wodoru w procesach przepływu materiałów
Prześlij nam swój newsKorzystając z własnej infrastruktury, firma Linde Material Handling produkuje obecnie zielony wodór do zasilania 21 wózków widłowych z ogniwami paliwowymi w swojej flocie. W maju tego roku w zakładzie w Aschaffenburgu oficjalnie uruchomiono nową instalację do produkcji wodoru wraz z pojazdami. Celem jest zdobywanie doświadczenia i budowanie wiedzy eksperckiej w zakresie wykorzystania wodoru w procesach przepływu materiałów.
Inwestycja jest finansowana przez niemieckie Federalne Ministerstwo Cyfryzacji i Transportu (BMDV), koordynowana przez NOW GmbH i realizowana przez Project Management Jülich (PtJ).
Stefan Prokosch, Starszy Wiceprezes ds. Zarządzania Marką Linde Material Handling, powiedział: Poszukując potencjalnych rozwiązań, zidentyfikowaliśmy wodór jako opcję w miksie energetycznym przyszłości.
Zastosowanie wodoru w intralogistyce, oprócz potencjalnej neutralności klimatycznej, ma dodatkową zaletę, jaką jest szybkie tankowanie wózków przemysłowych wodorem podczas intensywnych wielozmianowych operacji. Trzyminutowy czas tankowania odpowiada porównywalnej mocy ładowania wynoszącej około 480 kW.
Dodatkowo nośnik energii mógłby pełnić funkcję magazynu energii przy zwiększonym wykorzystaniu w przyszłości odnawialnych źródeł energii, np. do czasowego magazynowania energii elektrycznej wytwarzanej za pomocą fotowoltaiki lub energii wiatrowej.
Chcemy mieć w swoim portfolio całą gamę opcji energetycznych, aby móc zaoferować naszym klientom najlepsze możliwe rozwiązanie dla ich specyficznych potrzeb. Dzięki tej strategii będziemy również w stanie pozostać elastyczni i otwarci na różne zmiany, wyjaśnił Prokosch.
Linde pokazuje nowe możliwości na własnym przykładzie
W planowanie i budowę infrastruktury wodorowej zainwestowano około 2,8 miliona euro. Fabryka wodoru powstała w ciągu jedenastu miesięcy na 280-metrowym terenie zlokalizowanym w obrębie zakładu produkcyjno-montażowego. W jej budowę zaangażowanych było około 50 podwykonawców pod kierunkiem generalnego wykonawcy Covalion, marki Framatome oraz działu konstrukcyjnego Linde Material Handling.
Dzięki uruchomieniu obiektu i wózków widłowych sami stajemy się producentami i użytkownikami wodoru, dzięki czemu będziemy mogli dalej poszerzać naszą wiedzę technologiczną. Ostatecznie przyniesie to korzyści również naszym klientom, ponieważ doświadczenie, które zdobyliśmy w planowaniu, budowie i eksploatacji zakładu oraz obsłudze wózków widłowych na ogniwa paliwowe, zostanie im przekazane w ramach przyszłych projektów przepływu materiałów, powiedział Prokosch.
Lokalna infrastruktura wodorowa będzie służyć jako wizytówka dla innych zainteresowanych grup.
Najnowocześniejsza technologia w niepozornych pojemnikach
Elementy infrastruktury wodorowej składają się z kilku modułów. Centralnym elementem jest elektrolizer PEM (polimerowa membrana elektrolityczna), który ma wytwarzać 50 kilogramów wodoru dziennie. Oczyszczona i zdejonizowana woda pitna jest rozdzielana na tlen i wodór za pomocą zielonej energii elektrycznej. W innym pojemniku wodór jest stopniowo sprężany do 450 barów, a następnie doprowadzany rurociągami i zaworami do wysokociśnieniowych zbiorników magazynowych. Sterowany programowo system zaworów reguluje dopływ paliwa do dystrybutora, czyli pompy gazu.
Podłączenie wózka jest proste, a proces tankowania szybki. Wysokociśnieniowy zbiornik magazynowy jest przeznaczony do przechowywania do 120 kilogramów wodoru pod ciśnieniem 450 barów, dzięki czemu można pokryć nawet szczytowe zapotrzebowanie spowodowane wzmożonymi procesami tankowania podczas pracy zmianowej.
Dotychczas używane wózki IC zostały zastąpione przez 21 elektrycznych wózków widłowych z przeciwwagą z systemami hybrydowymi z ogniwami paliwowymi, w tym dwanaście wózków Linde E50 o udźwigu 5 ton i dziewięć wózków Linde E35 o udźwigu 3,5 tony. Jako część floty zakładu służą do załadunku i rozładunku ciężarówek oraz zaopatrywania linii montażowych w duże i ciężkie komponenty, takie jak między innymi przeciwwagi, wstępnie zmontowane ramy czy kabiny kierowców.
Podczas eksploatacji pojazdy nie emitują żadnych spalin, podkreśla Prokosch. Wodór i tlen w otaczającym powietrzu reagują w systemie ogniw paliwowych wózków przemysłowych. Wytworzona energia elektryczna ładuje akumulator litowo-jonowy zasilający wózek widłowy. Jedynymi produktami ubocznymi są woda i ciepło.
Wytwarzanie i wykorzystanie wodoru odbywa się bezpośrednio tam, gdzie realizowane są operacje intralogistyczne.
Technologia wodorowa firmy Linde MH
Linde MH jest uważany za jednego z pionierów wykorzystania wodoru w intralogistyce, który już w 2000 roku opracował pierwszy w pełni sprawny prototypowy wózek widłowy z napędem na ogniwa paliwowe. Od 2010 roku wózki widłowe na ogniwa paliwowe są włączone do produkcji seryjnej firmy, a obecnie 80 procent serii, w tym wózki widłowe z przeciwwagą, ciągniki holownicze i wózki paletowe, można zamówić z tą opcją energetyczną jako „rozwiązanie dostosowane” z napędem wodorowym.
Wózki widłowe na ogniwa paliwowe nadają się do pracy wielozmianowej, wymagającej intensywnego użytkowania i dużej liczby godzin pracy w ciągu roku w pomieszczeniach zamkniętych lub tam, gdzie jest ograniczona przestrzeń na ładowanie lub wymianę akumulatorów, które docelowo mają zostać wyeliminowane.
Wraz z budową infrastruktury wodorowej Linde MH w Aschaffenburgu, spółka macierzysta KION GROUP AG, kontynuuje rozwój i produkcję własnych systemów ogniw paliwowych.