×
Aktualności

Nowe wózki Hyster do podnoszenia kontenerów

Firma Hyster Europe wprowadziła na rynek nowy wózek kontenerowy wysokiego podnoszenia Hyster Laden, który ma zwiększyć produktywność w zatłoczonych portach i terminalach, zgodnie z rosnącymi wymaganiami.

Jednym z kluczowych wyzwań dla portów i terminali jest ciągłe osiąganie wydajności w obliczu rosnącego popytu, wyjaśnił Chris van de Werdt, kierownik ds. Strategii produktów w EMEA Big Trucks w Hyster Europe. Można to osiągnąć dzięki zwiększonej produktywności i obniżeniu kosztów operacyjnych, które ma zapewnić nowy wózek do kontenerów Hyster Laden.

 

Większa wydajność i żywotność

Nowy wózek kontenerowy Hyster Laden układa do 6-ciu rzędów i sprawia, że obsługa pierwszego rzędu jest szybsza w stosach kontenerów i podczas transportu kontenerów. Niewielkie rozmiary podwozia i promień skrętu wózka Hyster H40-52XM-16CH z serii wózków wysokiego podnoszenia Hyster Laden pozwala szybko i łatwo manewrować wózkiem. Prosta obsługa wraz z doskonałymi prędkościami operacyjnymi i przyjaznym dla użytkownika cyfrowym wyświetlaczem operatora, również przyczynia się do skrócenia czasu obsługi.

Aby wydłużyć okresy między tankowaniami i skrócić czas przestojów, w najnowszych wózkach do kontenerów zastosowano zbiornik paliwa o dużej pojemności. Długie okresy międzyobsługowe obejmują po 10 000 godzin dla oleju hydraulicznego (z próbkowaniem oleju).

 

Widoczność i komfort operatora dla wysokiej wydajności

Niskim poziom hałasu i wibracji zapewnia operatorom komfortowe środowisko pracy. Widoczność odgrywa również ważną rolę w portach i terminalach. Nowe wózki kontenerowe wysokiego podnoszenia Hyster wyposażone są w szeroki, wytrzymały maszt, który zapewnia stabilność i widoczność do przodu. Kabina operatora znajduje się również w optymalnej pozycji z tyłu wózka, zapewniając doskonały punkt widokowy na obszar eksploatacji.

Przednie, górne i tylne szyby, wyposażone są standardowo w wycieraczki, co również poprawia widoczność podczas pracy w niesprzyjających warunkach pogodowych. Dostępna jest także opcjonalna kamera skierowana tyłem do kierunku jazdy.

 

Niezawodne wyposażenie do operacji portowych i terminalowych

Hyster zaprojektował nowy wózek dla osiągnięcia maksymalnej niezawodności, aby porty mogły na nim polegać, powiedział Chris. Inteligentna konstrukcja została sprawdzona na całym świecie w czasie milionów godzin pracy przez setki pojazdów i została udoskonalona, aby sprostać wymaganiom klientów i zoptymalizować czas pracy.

 

Dodatkowe opcje wspierające określone wymagania

Seria wózków Hyster H40-52XM-16CH jest dostępna z podwoziem bramowym lub dedykowanym, oba są wyposażone w pełne sterowanie CANbus i automatyczne ryglowanie blokujące.

Wytrzymałe podwozie bramowe jest wyposażona w spreader zamontowany pod wózkiem, połączony z czterema wieszakami, i jest dostępny zarówno z mechanicznym jak i hydraulicznym nachyleniem stosu. Hydrauliczne pochylanie pozwala na lepsze dostosowanie spreadera do pojemników na przyczepach lub na nierównych powierzchniach gruntu. Podwozie bramowe umożliwia również duże przesunięcie boczne o 400 mm.

Dedykowana opcja podwozia to wyjątkowa konstrukcja firmy Hyster. Spreader jest zamontowany na górnej części i ze względu na mniejszą masę w porównaniu do wózka bramowego, obciążenie przedniej osi jest obniżone o 7%. Pomaga to zmniejszyć zużycie opon ze względu na uszkodzenia powierzchni roboczej, przyczyniając się do obniżenia kosztów eksploatacji.

Tam, gdzie jest to wymagane, dostępna jest 6-stopniowa konwersja 9'6”, w tym wysoki maszt i szeroka oś napędowa. Opcja szerokiej osi dostępna jest również dla masztu o 5 wysokościach. Opcjonalna ochrona przed nadmiernym obniżeniem spreadera, chroni drążek siłownika przed ewentualnym uszkodzeniem przez luz łańcucha podnośnika.

Nowa seria wózków do podnoszenia kontenerów z najwyższej półki korzysta z ogromnego doświadczenia firmy Hyster w projektowaniu i budowaniu 360-stopniowych rozwiązań do obsługi ładunków w portach i terminalach, dodał Chris. Zawiera ona inteligentną konstrukcję i opcje spełniające określone potrzeby aplikacji, aby pomóc zwiększyć produktywność przy jednoczesnym zmniejszeniu całkowitego kosztu eksploatacji i kosztu transportu kontenera.

Galeria

Pozostałe aktualności

Nagroda IFOY 2019 dla wózka UniCarriers TX3

Nagroda IFOY 2019 dla wózka UniCarriers TX3

UniCarriers ponownie wygrał nagrodę IFOY za 3-kołowy wózek elektryczny z przeciwwagą TX3, który zdobył pierwsze miejsce w kategorii Counter...

Żródło: UniCarriers