×
Aktualności

Półautomatyczne wózki widłowe Linde do komisjonowania zamówień

Prześlij nam swój news
Zobacz galerię zdjęć

Wydajność podczas kompletacji z poziomu gruntu zależy od szybkości i precyzji operatora. Krótkie odległości chodzenia i jazdy oszczędzają czas i wysiłek oraz zwiększają wydajność procesu. Dostawcy usług logistycznych i sieci handlowe mogą wykorzystać ten potencjał, stosując półautomatyczne wózki do kompletacji zamówień Linde N20 SA i N20 C SA. Nowa opcja wyposażenia (półautomatyczna) oferuje dwa tryby jazdy. Pojazdy automatycznie podążają za operatorem lub jadą do przodu. W rezultacie pracownicy mają mniej czynności do wykonywania, a wydajność może zostać zwiększona nawet o 20 procent.

Kompletacja zamówień jest pracochłonna, wymagająca wytrwałości i czujności pracowników magazynu. Znaczna część procesu polega na przechodzeniu pracowników do regałów i z powrotem. Jest to czynność czasochłonna i energochłonna, ale w przeciwieństwie do pobierania towarów z regału i umieszczaniu ich na wózku, nie tworzy żadnej wartości dodanej.

Nawet kilka sekund spędzonych podczas każdej operacji przeładunkowej oznacza dużo czasu straconego w ciągu dnia pracy, a zaledwie kilka kroków, powtarzanych w kółko, zwiększa zmęczenie operatorów i energię, która byłaby lepiej ukierunkowana na ukończenie procesu kompletacji bez błędów, twierdzi Philipp Stephan, Product Manager Automation & Intralogistics Solutions w Linde Material Handling (MH).

Ciągle rosną wymagania wobec pracowników magazynu: oczekuje się wzrostu liczby kompletacji, zmniejszenia liczby błędów i zapobiegania problemom zdrowotnym. W rezultacie proces kompletacji ma ogromny potencjał optymalizacji, który można poprawić za pomocą opcji SA wózków widłowych do komisjonowania zamówień Linde o udźwigu do 2,5 tony.

Oba półautomatyczne tryby jazdy mają na celu znaczne skrócenie drogi i odległości podczas komisjonowania w korytarzach. Jednocześnie nie ma już potrzeby ciągłego wsiadania i wysiadania z pojazdu, co zmniejsza ryzyko wypadku. Ma to pozytywny wpływ na wydajność obsługi i produktywność w magazynie.

 

Wózek widłowy, który jedzie za tobą 

Jednym z najczęstszych procesów zachodzących w magazynach wysokiego składowania jest kompletacja z jednej strony regału, podczas której pracownik przechodzi korytarzem i z powrotem. Ta czynność jest wspierana przez półautomatyczną funkcję follow-me towarzyszącego pojazdu. Jeśli operator się zatrzyma, pojazd również się zatrzyma, umożliwiając umieszczenie towaru bezpośrednio z regału na palecie. Jeśli operator nadal idzie, wózek również porusza się za nim. W ten sposób pracownik porusza się wzdłuż regału i odbiera towar bez konieczności ciągłego chodzenia do stanowiska pracy operatora i z powrotem. Ruch do przodu jest wyzwalany przez operatora przechodzącego przez pewien punkt na pojeździe, tak zwaną wirtualną ścianę.

Jeśli pojazd ma być ładowany z obu stron, można to zrobić za pomocą funkcji stop-and-go. Pojazd porusza się środkiem korytarza ze stałą prędkością i jest kierowany do przodu przez operatora za pomocą pilota, najlepiej noszonego na pasku. W tym samym czasie operator chodzi tam i z powrotem za pojazdem między krawędziami regałów, aby podnieść lub umieścić towary – jest to tryb pracy, który jest bardziej prawdopodobny w przypadku mniejszych magazynów. Również w tym przypadku zaletą jest to, że operator nie musi wracać do pojazdu ani wielokrotnie wchodzić i schodzić z niego.

Obie funkcje bazują na ultraszerokopasmowej technologii radiowej i można je ustawiać z centymetrową precyzją. Na końcu korytarza wózek zatrzymuje się automatycznie, aby uniknąć kolizji z innymi pojazdami. Wsiadając do wózka, pracownik kończy tryb półautomatyczny i może ręcznie skierować pojazd do następnego korytarza.

 

Bezpieczeństwo w trakcie komisjonowania zamówień

Wózki magazynowe do kompletacji zamówień N20 SA i N20 C SA wyposażone zostały w wysokowydajny skaner bezpieczeństwa. Wykrywa on ludzi i inne wózki przemysłowe znajdujące się w okolicy. Zamontowany bardzo nisko na podwoziu skaner może również wykryć nieoczekiwane przeszkody, dzięki czemu jest w stanie zapobiegać kolizjom i wypadkom. Aby uniknąć uszkodzenia regałów i zapewnić operatorom wystarczającą swobodę wykonywania manewrów, pojazd zachowuje minimalną odległość 50 centymetrów od regałów, a w razie potrzeby można go również ustawić w większej odległości na początku korytarza.

 

Kompletacja półautomatyczna zamówień

Półautomatyczna kompletacja zamówień została już gruntownie przebadana: własne testy Linde oparte na cyklach roboczych podczas rzeczywistej eksploatacji, wykazały, że wydajność można zwiększyć nawet o 20 procent w porównaniu z kompletacją ręczną.

Pozostałe aktualności

Żurawie wieżowe Zoomlion już w Polsce

Żurawie wieżowe Zoomlion już w Polsce

Firma Maukran została autoryzowanym dealerem chińskiej marki ZOOMLION w styczniu br. Pierwsze maszyny zostały już zmontowane na trójmiejskich...

Żródło: Maukran

wszystkie aktualności

BLOG