×
Aktualności

Rozwiązania firmy NORD zapewniają energooszczędność i ograniczenie ilości wersji napędów

Prześlij nam swój news
Zobacz galerię zdjęć

Dostosowane do indywidualnych wymagań użytkowników koncepcje napędów oparte o rozwiązanie systemowe LogiDrive firmy NORD DRIVESYSTEMS stanowią optymalny kompromis pomiędzy wydajnością energetyczną a redukcją liczby wariantów. Szczególnie dobrze sprawdzają się w dużych projektach intralogistycznych na lotniskach i w centrach dystrybucji przesyłek, gdzie jest zainstalowanych dużo jednostek napędowych.

Konstrukcja jednostek napędowych LogiDrive firmy NORD DRIVESYSTEMS opiera się o energooszczędne silniki synchroniczne z magnesami trwałymi, dwustopniową przekładnię walcowo--stożkową i dystrybutor polowy NORDAC LINK.

Firma NORD DRIVESYSTEMS tworzy indywidualnie dopasowane rozwiązania napędowe dla zastosowań intralogistycznych w oparciu o koncepcję LogiDrive – energooszczędny, przyjazny w obsłudze i standaryzowany system modułowy. Zespoły napędowe LogiDrive składają się z silnika synchronicznego o mocy znamionowej do 5,5 kW, dwustopniowej przekładni walcowo-stożkowej i przetwornicy częstotliwości NORDAC LINK montowanej w pobliżu napędu. Cały system ma budowę modułową, dzięki czemu wszystkie komponenty technologii napędowej mogą być serwisowane niezależnie. Najnowszy silnik synchroniczny IE5+ firmy NORD DRIVESYSTEMS jeszcze bardziej zwiększa efektywność energetyczną koncepcji LogiDrive i optymalizuje ograniczanie liczby wariantów stosowanych napędów.

 

Optymalna wydajność energetyczna i redukcja liczby wariantów

Planowanie systemu opartego o napędy zaprojektowane dla najbardziej wydajnych energetycznie punktów operacyjnych zapewnia optymalne koszty inwestycyjne i relatywnie energooszczędną pracę silników, niezależnie od ich klasy wydajności. W tym celu wiele różnych wariantów napędów musi być zarządzanych i serwisowanych przez cały okres cyklu życia systemu. Ograniczenie ilości wariantów ma na celu ekonomicznie opłacalne pokrycie zakresu wymaganych prędkości i momentu obrotowego w ramach systemu, przy użyciu jak najmniejszej ilości wersji napędów.

Na życzenie NORD zapewnia taką usługę optymalizacji dla projektów klientów. Liczbę wariantów można ograniczyć, stosując tylko jeden rozmiar motoreduktora i przetwornicy częstotliwości dla określonego zakresu prędkości i obciążeń. Taki zespół napędowy, sterowany za pomocą przetwornicy częstotliwości, pokrywa następnie wszystkie punkty pracy w przypadku niższych wymagań wydajnościowych lub innych zakresów prędkości. Jest to możliwe dzięki silnikom synchronicznym LogiDrive, które - niezależnie od obciążenia i prędkości - działają wydajnie.

Pozostałe aktualności

Aplikacja Liebherr usprawnia zdalny serwis

Aplikacja Liebherr usprawnia zdalny serwis

Wraz z rozwojem narzędzia do zdalnej obsługi Liebherr rozszerza ofertę produktów cyfrowych dla żurawi gąsienicowych, sprzętu do głębokiego...

Żródło: Liebherr

Żuraw GMK przekazany do firmy Szczurowski

Żuraw GMK przekazany do firmy Szczurowski

Firma Usługi Dźwigowe Jerzy Szczurowski nabyła nowy żuraw samojezdny, marki Grove model GMK4100L-1, od Zeppelin Polska Sp. z o.o. To kolejne...

Żródło: Zeppelin Polska

wszystkie aktualności

BLOG