×
Artykuły

Automatyzacja procesów produkcyjnych i transportowych – rozwiązania specjalistyczne

Prześlij nam swój artykuł
Zobacz galerię zdjęć

Automatyzacja produkcji to pojęcie tak powszechne, jak i szeroko rozumiane. Wszystkie jego interpretacje opierają się jednak na podstawowym aspekcie – optymalnym wykorzystaniu potencjału maszyn w procesach produkcyjnych oraz wdrażaniu odpowiednio opracowanych rozwiązań w linie produkcyjne.

Automatyzacja w każdym chyba swoim wydaniu zwiększa wydajność, precyzję oraz bezpieczeństwo wykonywanych prac, wyręczając człowieka w czynnościach powtarzalnych, wymagających dużej precyzyjności oraz stwarzających potencjalne zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników. Jako taka staje się trendem dominującym w modernizacji procesów we wszystkich branżach przemysłu – od produkcji dużych maszyn i pojazdów, poprzez metalurgię czy rolnictwo, a na przemyśle odzieżowym czy spożywczym kończąc.

 

Automatyzacja procesów transportowych

Potrzeba automatyzacji pojawia się w różnych sytuacjach przemysłowych. Choć najbardziej kojarzy się z wykonywaniem powtarzalnych i precyzyjnych czynności wytwórczych lub montażowych, tak naprawdę dotyczy niemal wszystkich etapów produkcji. Staje się trendem dominującym również w dziedzinie transportu bliskiego, skupiając się na sprawnym i bezpiecznym przemieszczaniu ładunków na liniach produkcyjnych bądź pomiędzy poszczególnymi stanowiskami pracy. Korzysta się z niej również coraz częściej w pracach związanych z rozładunkiem czy załadunkiem, magazynowaniem, a nawet pakowaniem powstających produktów.

W każdym z tych obszarów zastosowanie rozwiązań automatyzujących przekłada się na późniejsze korzyści, takie jak zwiększenie wydajności, precyzji i stabilności działań, a także maksymalizację bezpieczeństwa tam, gdzie do wykonania są prace w środowisku zagrażającym zdrowiu bądź wymagające zwiększonego wysiłku fizycznego. Odpowiedni dobór urządzeń dźwignicowych bądź stworzenie specjalistycznych rozwiązań z tego obszaru może nie tylko usprawnić wykonywane prace, lecz także – zminimalizować zagrożenie związane z podnoszeniem i transportem ciężkich oraz niebezpiecznych ładunków. Możliwe jest stworzenie całych aplikacji obsługujących przemieszczanie materiałów i ładunków pomiędzy linią produkcyjną i magazynem, a także manipulowanie nimi zgodnie z wymaganiami procesów obróbczych czy montażowych. Umożliwiają obsługę procesów tam, gdzie rozwiązania standardowe nie spełniają oczekiwań w zakresie wydajności i bezpieczeństwa – mówi dr inż. Michał Bielecki, Inżynier ds. Badań i Rozwoju w Przedsiębiorstwie HAK.

 

Specjalizacja na miarę potrzeb

Wdrażanie automatyzacji do działalności firmy oznacza zarówno czerpanie z ofert urządzeń dostępnych na rynku, jak i opracowywanie specjalistycznych, jednostkowych rozwiązań dla konkretnych procesów oraz linii produkcyjnych. W każdym z tych przypadków wymaga wnikliwego rozpoznania potrzeb danej firmy, specyfiki wykonywanych prac oraz używanych w nich materiałów. Nie bez znaczenia jest istniejąca infrastruktura zakładowa, ilość pracowników, a także – kwestie ekonomiczne związane z realizacją projektu.

Jako specjaliści od urządzeń transportu bliskiego proponujemy kompleksową usługę opracowania, wykonania oraz implementacji specjalistycznych rozwiązań transportowych dla różnych branż przemysłu. Nasze koncepcje oraz urządzenia pozwalają usprawnić działania zarówno w obrębie pojedynczych etapów bądź stanowisk pracy, jak i w zakresie całych linii produkcyjnych, montażowych czy magazynowych - poprzedzone są wnikliwą analizą wymogów oraz danych procesowych, z uwzględnieniem aspektów opłacalności inwestycji i planów rozwojowych. Powstają w drodze ścisłej współpracy z naszymi Klientami – stanowią rezultat połączenia ich potrzeb z najnowszą wiedzą techniczną oraz naszym doświadczeniem, mówi dr Agnieszka Brodala, Specjalista ds. Public Relations w Przedsiębiorstwie HAK Sp. z o.o.

 

Automatyzacja produkcji – przykłady rozwiązań specjalistycznych

Zakres proponowanych rozwiązań w obszarze automatyzacji procesów jest dziś bardzo szeroki – obejmuje zarówno urządzenia do obsługi jednej czynności bądź etapu, jak i aplikacje obejmujące całe linie produkcyjne. Wiele z nich to projekty innowacyjne i prototypowe, projektowane i wdrażane z myślą o konkretnych, jednostkowych czynnościach i procesach produkcyjnych, montażowych bądź magazynowych. Tego typu rozwiązania tworzone są często jako pojedyncze egzemplarze, stanowiąc wykwalifikowaną, specjalistyczną odpowiedź na zagadnienia technologiczne różnych branż.

W obszarze automatyzacji stanowiskowej produkcji Przedsiębiorstwa HAK Sp. z o.o. warto wymienić rozwiązania dla branż takich jak produkcja prefabrykatów betonowych (system automatycznego zacierania masy betonowej), naprawa elementów taboru kolejowego (system hydraulicznego prostowania wagonów - węglarek), przemysł metalowy (manipulatory do obsługi badań TRTG stali oraz transportu elementów stalowych) czy montaż pojazdów (omnikierunkowy system transportowy z podnośnikiem). Umożliwiają wykonywanie pojedynczych czynności produkcyjnych w miejscach trudno dostępnych dla człowieka oraz tam, gdzie nie sprawdzają się standardowe rozwiązania.

Obszar automatyzacji procesowej obejmuje rozwiązania projektowane z myślą o obsłudze całych linii – produkcyjnych, montażowych bądź magazynowych. Przedsiębiorstwo HAK Sp. z o.o. ma w swoim portfolio projekty oraz realizacje dla różnych branż przemysłu. Produktem flagowym firmy są  w tym zakresie zaawansowane technologicznie, spersonalizowane aplikacje transportowe, umożliwiające podnoszenie i przemieszczanie ładunków w procesach produkcji, montażu i magazynowania – szczególnie tam, gdzie obsługiwane ładunki mają nietypową formę, bądź dużą masę, a także – są niebezpieczne dla człowieka bądź sposób ich magazynowania uniemożliwia obsługę przy użyciu standardowych rozwiązań. Wśród wykonanych realizacji warto wymienić kompleksowe systemy obsługi magazynów, systemy transportu ładunków w różnej formie, systemy przemieszczania form i matryc w procesach produkcji, a także systemy umożliwiające manipulowanie komponentami oraz pozycjonowanie komponentów na czas montażu czy spawania.

 

Funkcjonalność i wydajność

Rozwiązania automatyzacji procesów produkcyjnych to niezawodny sposób na radykalną modernizację stosowanych technologii. Wprowadzanie specjalizowanych aplikacji w różnych zakresach oznacza zwrot w kierunku istotnych korzyści na wielu obszarach działalności:

  • zwiększenie wydajności procesów produkcji, montażu i magazynowania,
  • poprawa dokładności wykonywanych działań oraz powtarzalności produktów,
  • sprawniejsze operowanie ładunkami o nietypowych kształtach,
  • łatwiejszy dostęp do miejsc montażu i magazynowania,
  • zwiększenie bezpieczeństwa pracy poprzez zastąpienie urządzeń standardowych rozwiązaniami specjalizowanymi,
  • wykorzystanie nowoczesnych technologii produkcji, spawania oraz montażu,
  • możliwość wykonywania prac w zadanych trybach, bez ciągłego udziału operatora.

 

Więcej na temat automatyzacji produkcji na stronie Przedsiębiorstwa HAK Sp. z o.o.


Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.


Pozostałe artykuły

Zasady bezpiecznej pracy na podnośnikach

Zasady bezpiecznej pracy na podnośnikach

Podnośniki to nazwa określająca bardzo obszerną grupę urządzeń przeznaczonych do prowadzenia prac na wysokości. Maszyny różnego typu znajdują się...

wszystkie artykuły

BLOG