×
Artykuły

Baterie litowo-jonowe stają się standardem

Według przewidywań ekspertów rynku baterii trakcyjnych najbliższa dekada upłynie pod znakiem upowszechniania i doskonalenia technologii Li-Ion. Choć często zagraniczne raporty na temat nowinek znajdują w Polsce potwierdzenie z kilkuletnim opóźnieniem, wiele wskazuje na to, że w tym przypadku jest inaczej.

Według raportu Instytutu Fraunhofera na temat rozwoju rynku baterii litowo-jonowych, w perspektywie do 2025 roku jego dynamika będzie wynosić – w zależności od scenariusza – od 12 do 26 procent w skali roku. Podobnie sytuację oceniono w dokumencie „The Batteries Report 2018” opublikowanym przez Stowarzyszenie Zaawansowanych Baterii Litowych Recharge. Cytuje się w nim badania, według których do 2025 roku zastosowania związane z szeroko pojętą elektromobilnością staną się głównym źródłem popytu na akumulatory litowo-jonowe, zwiększając udział w rynku do 56 proc. i zajmując tym samym miejsce piastowane dotychczas przez urządzenia elektroniczne. W raporcie mowa również o tym, że zgodnie z obecnym stanowiskiem środowisk naukowych, baterie Li-Ion odgrywają kluczową rolę w zasilaniu pojazdów elektrycznych i nie ma podstaw, by spodziewać się w ciągu najbliższych lat zmian w tym zakresie. Autorzy powołują się także na dotyczące wymiernych wskaźników popularności tej technologii szacunki Navigant Research, zgodnie z którymi na przestrzeni lat 2015-2024 globalna wartość rynku akumulatorów trakcyjnych ma wzrosnąć z 7,8 do 30,6 mld dolarów. O ile zwykle do zagranicznych raportów należy podchodzić z rezerwą i spodziewać się, że opisywane w nich zjawiska dotrą do Polski z kilkuletnim opóźnieniem, w tym konkretnym przypadku może być inaczej. Z rynku płyną dane świadczące o tym, że informacje o korzyściach związanych z wykorzystaniem baterii Li-Ion jako źródła zasilania wózków widłowych trafiają w naszym kraju na podatny grunt, a ich popularność rośnie w niezwykłym tempie.

 

Co przemawia za Li-Ion

Rozwój technologiczny w obszarze akumulatorów litowo-jonowych skutkuje zwiększaniem ich gęstości energetycznej i stopniowym spadkiem kosztów za amperogodziny lepszej jakości. W związku z wyższą sprawnością energetyczną już dziś baterie w technologii Li-Ion zużywają podczas ładowania do 30% mniej prądu niż kwasowo-ołowiowe odpowiedniki. Okres ich eksploatacji, z żywotnością sięgającą 4 tysięcy cykli ładowania, jest co najmniej dwa razy dłuższy niż w przypadku konwencjonalnych rozwiązań. Dodatkowo, dzięki prostej obsłudze usprawniają pracę i pozwalają ograniczyć koszty serwisowania. Używane prawidłowo nie są źródłem żadnych szkodliwych substancji, co w porównaniu z akumulatorami kwasowo-ołowiowymi znacznie ułatwia aranżację miejsc ładowania i pozwala oszczędzać przestrzeń magazynową.

Nowoczesne, stosowane w wózkach STILL baterie litowo-jonowe pozwalają wykorzystać 95, a nie - jak miało to miejsce w przypadku kwasowo-ołowiowych odpowiedników – 80 proc. energii zmagazynowanej w akumulatorze. Co więcej, ładowanie do 50 proc. pojemności trwa około 30 minut – w porównaniu z tradycyjnymi akumulatorami około trzykrotnie krócej – i nie wpływa negatywnie na żywotność baterii. W efekcie wózki mogą działać niemal bez przerwy również w trybie 3-zmianowym. Pozwala to osiągnąć znaczące oszczędności czasu pracy operatorów i zwiększyć dostępność pojazdów, mówi Grzegorz Kurkowski, specjalista ds. produktu STILL Polska. Pierwsze wdrożenia Grupy STILL polegające na zastąpieniu całej floty klienta modelami Li-Ion w wymierny sposób pokazało skalę możliwych zysków - dzięki elastyczności ładowania oraz dłuższemu czasowi pracy na jednej baterii zastosowanie tej technologii pozwoliło zmniejszyć liczbę wózków koniecznych do obsługi zakładu o 23,8%, obniżając tym samym koszty inwestycji i utrzymania floty. Korzyści wynikające z zastosowania akumulatorów litowo-jonowych zdają się przemawiać do polskich przedsiębiorców, wpływając na ich decyzje zakupowe.

 

Polskie firmy dostrzegają potencjał

Dane płynące od dostawców świadczą o wysokim zainteresowaniu w naszym kraju technologią Li-Ion. Pojawiają się nawet hasła „energetyczna rewolucja”, „dojrzałość”, „olbrzymi potencjał”. Mówi się, że w ciągu kilku miesięcy 2018 roku sprzedało się więcej wózków litowo-jonowych niż przez parę ostatnich lat.

Z punktu widzenia upowszechniania najnowocześniejszych baterii trakcyjnych rok 2018 był zdecydowanie korzystny – by nie rzec przełomowy. Odnotowany wzrost sprzedaży wózków Li-Ion w naszym kraju był duży na tyle, że znaleźliśmy się pod tym względem w europejskiej czołówce. To wieści dobre nie tylko dla dostawców pojazdów intralogistycznych sektora premium, ale także dla przedsiębiorców i środowiska naturalnego. Procesy transportu wewnętrznego stopniowo będą dzięki temu realizowane coraz lepszym sprzętem, przy niższych kosztach eksploatacji i w bardziej ekologiczny sposób, konkluduje Kurkowski.

Galeria


Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.


Pozostałe artykuły

Lekkie suwnice aluminiowe

Lekkie suwnice aluminiowe

Aluminiowe systemy dźwigowe SRA firmy Schmalz wyróżniają się konsekwentnie lekką konstrukcją. Standaryzowane komponenty pozwalają na efektywne...