×
Artykuły

Bezpieczne zastosowanie lin z włókien syntetycznych w aplikacjach dźwignicowych

Europejskia Federacja Urządzeń do Manipulacji Ładunkiem (FEM – ang. European Materials Handling Federation) opublikowała pierwszy na świecie dokument stanowiący wytyczne bezpiecznego użycia wysokowydajnych lin z włókien syntetycznych w żurawiach samojezdnych: FEM 5.024 - Safe Use of High Performance Fibre Ropes in Mobile Crane Applications.

Lina z włókien jest sprawdzoną technologią. Jej zastosowanie towarzyszy budowaniu i podnoszeniu ciężkich przedmiotów przez człowieka od setek, a nawet tysięcy lat. Znaleziska archeologiczne potwierdzają, że lina z włókien stosowana była podczas budowy piramid.

W ostatnich latach liny z włókien znajdują zastosowanie również w branży dźwignicowej, o czym pisaliśmy w naszych publikacjach:

Kone UltraRope – lina dźwigowa dla najwyższych budynków świata

Moduł modernizacyjny z liną z włókien dla żurawi pływających MacGregora

Lina z włókien dla żurawi wieżowych i samojezdnych Liebherra

Żuraw offshore MacGregor z liną z włókien

Producenci, w poszukiwaniu nowych sposoby zwiększania wydajności i optymalizacji żurawi coraz częściej interesują się technologią HPFR - wysokowydajnej liny z włókien (ang. high-performance fibre ropes).

W odniesieniu do lin stalowych, liny wykonane z włókien syntetycznych charakteryzują się porównywalną wytrzymałością. Stosując je w żurawiach samojezdnych można zaobserwować dodatkowe korzyści, takie jak:

  • niewielka masa , która znacznie redukuje masę własną pojazdu,
  • brak konieczności smarowania dzięki czemu rozwiązanie jest przyjazne dla środowiska,
  • szybsza i łatwiejsza konfiguracja,
  • większa tolerancja dla niepowodzeń buforowania.

W przeciwieństwie do lin ze stali, które są stosowane w żurawiach do wielu dziesięcioleci i są objęte międzynarodowymi normami (np. ISO 4309) brak standardu określającego kryteria projektowania i o wykorzystania lin z włókien w żurawiach mobilnych. Dlatego Komitet Techniczny Żurawi Mobilnych FEM opracował wytyczne FEM dotyczące wykorzystania HPFR jako lin (stacjonarnych i ruchomych) w żurawiach samojezdnych.

Opracowanie wytycznych FEM było wspólnym projektem FEM, producentów: Lankhorst Ropes, CASAR, Teufelberger, Samson Rope i DSM Dyneema przy współudziale Uniwersytetu w Stuttgarcie. W dyskusjach wzięli udział eksperci FEM z grup produktów żurawi wieżowych i portowych, a także urządzeń podnoszących. Po ostatnim spotkaniu ISO, FEM zalecił włączenie wytycznych do przyszłych europejskich i międzynarodowych norm bezpieczeństwa (np. ISO). W rezultacie zakres wytycznych został rozszerzony na wszystkie żurawie.

Celem opracowania jest dostarczenie wskazówek dotyczących projektowania i bezpiecznego użytkowania wysokowydajnych lin z włókien poliestrowych w żurawiach, w szczególności dla prowadzenia liny w bębnach wielowarstwowych w mechanizmach podnoszenia.

Opracowanie obejmuje środki projektowe oraz wytyczne dotyczące najlepszych praktyk w zakresie procedur i konserwacji, zapewniających bezpieczna obsługę systemu HPFR w żurawiach samojezdnych. Środki projektowe odnoszą się do zadań wykonywanych podczas użytkowania żurawi samojezdnych zgodnie z przeznaczeniem, w tym montażu / demontażu, eksploatacji, cyklicznych kontroli i konserwacji, zadania te będą wykonywane przez operatorów i inne upoważnione osoby.

Wytyczne odnoszą się do żurawi samojezdnych zdefiniowanych w normie EN 13000 i są uważane za jej uzupełnienie. Dokument został opracowany z myślą o żurawiach samojezdnych, ale ma być przeznaczony również dla innych typów żurawi.
Wytyczne FEM nie mają zastosowania do tzw. lin hybrydowych, które są połączeniem liny stalowej i wysokowydajnych włókien, gdzie zdolność przenoszenia obciążeń jest dzielona pomiędzy obydwa materiały.

Dokument dostępny jest w języku angielskim na stronie Wydawnictwa VDMA 

 

Galeria


Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.


Pozostałe artykuły

Refleksje po targach BISFAIR

Refleksje po targach BISFAIR

W dniu 28 października 2018 dobiegły końca Międzynarodowe Targi Building Industry Solutions organizowane przez Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie....