×
Artykuły

Branża dźwignicowa a strefa EX

Prześlij nam swój artykuł
Zobacz galerię zdjęć

O użyteczności urządzeń dźwignicowych wie chyba każdy. Branża ta, jak żadna inna, stawia sobie trudne zadanie poprawy jakości pracy, bezpieczeństwa i często pozwala na dokonanie rzeczy dla człowieka po prostu niemożliwych. Konkurencja w branży prześciga się w coraz śmielszych rozwiązaniach, co przyczynia się do zastosowania urządzeń dźwignicowych na tak szeroką skalę, że trudno byłoby znaleźć przedsiębiorstwo, w którym nie wykorzystuje się chociaż jednego wózka, wciągnika, czy podnośnika.  

Na wiele przeszkód napotykają firmy które, ze względu na specyfikę branży/przemysłu, muszą dostosować się do wielu unijnych regulacji i obostrzeń wynikających z nałożonego na nich obowiązku ich przestrzegania.

Tak właśnie jest w przypadku dyrektywy Unii Europejskiej ATEX, która precyzuje wszystkie wymagania, które muszą zostać spełnione, by produkt mógł zostać użyty w strefie zagrożonej wybuchem (EX).

Coraz częstsze zapytania dotyczące ATEX przyczyniły się do poszerzenia naszej oferty o tego typu rozwiązanie. Przemysł stoczniowy, zbrojeniowy, wydobywczy, alkoholowy to tylko wierzchołek góry. Zapotrzebowanie na urządzenia w strefie EX jest naprawdę duże. Stale wzrastające wymagania dotyczące bezpieczeństwa wymusiły na pewnych branżach posiadanie tejże strefy. I tak na przykład w przemyśle spożywczym jeszcze do niedawna nie wymagano tego typu obostrzeń. I to jest właśnie słowo klucz.. do niedawna. Jako firma nieustannie się rozwijająca, nie mogliśmy przejść wobec tego obojętnie, zaznacza Filip Loewenau Manager Działu Ekspansji w PS Lift.

 

ATEX w pigułce

Warto zaznaczyć, iż urządzenie, któremu nadano symbol EX musi mieć najpierw nadany znak CE, a wszystkie szczegóły wykazane są w normach dotyczących dyrektywy ATEX 114 (2014/34/EC).

Klasyfikację stref zagrożenia wybuchem określa Polska Norma dotycząca zapobiegania wybuchowi i ochronie przed wybuchem. Odpowiedzialność nadania klasyfikacji ponosi inwestor, projektant odpowiedzialny za projekt budynku, a także końcowy użytkownik.
Obszar zagrożenia możemy podzielić na trzy strefy dla gazów (strefa 0,1,2) oraz trzy dla pyłów (strefa 20,21,22).

W przypadku, gdy mieszanina gazów bądź pyłów na danym obszarze jest stale obecna będzie to strefa z oczywistych względów najbardziej zagrożona. Natomiast w miejscach, w których mieszaniny występują tylko przez krótki okres czasu, zagrożenie będzie analogicznie mniejsze.

Każdemu z urządzeń nadawane jest nie tylko oznaczenie strefy, ale także kategoria – gazy (G) i pyły (D). Ważne jest także określenie rodzaju zagrożenia.

Na grupy urządzeń przeciwwybuchowych składają się:

  • grupa I – urządzenia, które przeznaczone są do wykonywania pracy w kopalniach również w częściach naziemnych zagrożonych wybuchem metanu czy pyłu węglowego;
  • grupa II – urządzenia zagrożone wybuchem gazów, par, mgieł; będzie to grupa propanowa, etylenowa i wodorowa;
  • grupa III – urządzenia dedykowane w miejscach zagrożonych pyłem palnym, tj. palne unoszące się cząstki, pył nieprzewodzący i pył przewodzący.

 

PS Lift wkracza w strefę ATEX

Producenci urządzeń dźwignicowych proponują różnego rodzaju rozwiązania dotyczące dyrektywy ATEX. Klucz jest jeden - najważniejsze by odpowiadały wszystkim normom.

W PS Lift możliwe na zamówienie w wykonaniu ATEX są żurawie stacjonarne, wciągarki bramowe, wózki paletowe oraz unoszące, wciągniki łańcuchowe ręczne i elektryczne, a także dźwigniki nożycowe.

Należy pamiętać, iż każdy projekt rozpatrywany jest indywidualnie. By urządzenia spełniały normę zastosować można na przykład uziemienie. Tego typu wykonanie zapobiega zagrożeniom wynikającym z wyładowań elektrostatycznych.

Urządzenia mogą być wyposażone w elementy wykonane z brązu, haki platerowane miedzią, lub specjalną obudowę dla hamulca.

W strefie zagrożonej wybuchem gazu możliwe jest także doprowadzenie sprężonego powietrza do wnętrza urządzenia. Produkty branży dźwignicowej mogą mieć wbudowany termostat, silnik w wersji ATEX, czy budowę ognioszczelną dla instalacji elektrycznej. Można także spotkać się z zastosowaniem przewodów iskrobezpiecznych, czy pokrycie powierzchni urządzenia stalą nierdzewną, jeśli ładunki umieszczane na tejże powierzchni
wykonane są z materiałów powodujących iskry.

 


Wszystkich zainteresowanych ofertą urządzeń w wykonaniu ATEX zapraszamy do kontaktu z firmą www.ps-lift.com.


Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.


Pozostałe artykuły

Wózki na nocną zmianę

Wózki na nocną zmianę

Giełdy owoców i warzyw obsługują interesantów w godzinach porannych. By przygotować obiekt i towar na ich przybycie, prace trwają zazwyczaj nocą....

wszystkie artykuły

BLOG