×
Artykuły

Branża dźwignicowa na INTERMASZ 2018

Na MTP 2 lutego 2018 dobiegły końca targi INTERMASZ zorganizowane jako oddzielny salon na targach budownictwa BUDMA. Nadrzędnym celem targów INTERMASZ była koncentracja producentów maszyn budowlanych oraz dźwignic, które mają zastosowanie w budownictwie. Nasza redakcja skoncentrowała się na branży dźwignicowej, którą reprezentowało kilkunastu zagranicznych i krajowych producentów oraz firmy wynajmujące. Segment producentów dźwigów reprezentował tylko Thyssen Krupp Elevator. Najsilniej reprezentowany był segment mini żurawi. Szczególne zainteresowanie zwiedzających budziło stoisko Viavac Polska oraz Uplifter, ze względu na duże nasycenie sprzętem oraz nowościami. Viavac prezentował model mini żurawia Jekko SPX1040 z manipulatorem hydraulicznym i możliwością sterowania zdalnego oraz model Jekko SPX312. VIAVAC przedstawił również chwytak podciśnieniowy do przenoszenia ciężkich elementów betonowych, który cieszył się dużym zainteresowaniem. Firma Uplifter zaprezentowała samochodowe żurawie dekarskie Boecker AK i AHK, manipulator do szyb najnowszej generacji Glassworker 625 i przyssawki podciśnieniowe typu UPG, a ponadto mini żurawie Maeda. Konkurencją dla żurawi Boeckera były żurawie firmy Klaas Alu-Kranbau, również z aluminiowym wysięgnikiem.

W zakresie nowości naszą uwagę zwróciła rodzima firma BEFARD z Bielska Białej, która przedstawiła akumulatorowy, przejezdny manipulator do montażu okien na podwoziu kołowym własnej konstrukcji. Oferta żurawi przeładunkowych BEFARD dedykowanych na samochody dostawcze do 3,5 tony, cieszyła się również dużym zainteresowaniem. Konkurencją BEFARD w zakresie manipulatorów przejezdnych były zaprezentowane produkty niemieckiej firmy TGT z północnych Niemiec, zaś w zakresie żurawi przeładunkowych oferta firmy GRACO z paletą produktów Palfingera. Żurawie wieżowe z grupy szybko montujących zaprezentował Potain, na przykładzie modeli IGO M14 oraz IGO 32 zaś firma Tadex z Poznania żuraw firmy OMV z Włoch. Nie ma budownictwa bez techniki parkingowej więc nie zdziwiła nas obecność firmy Modulo Parking - naszego krajowego producenta z coraz bardziej szeroką ofertą. Dla stanowisk montażowych przy produkcji stolarki okiennej lub więźby dachowej była prezentowana oferta firmy Schmalz oparta na bazie typoszeregu systemów modułowych suwnic oraz podnośników podciśnieniowych lub wciągników łańcuchowych.

W związku z tym, że dla jednej inwestycji nie warto kupować urządzeń tylko można je wynająć, jak najbardziej na miejscu była oferta Ramirent ze wszystkimi urządzeniami potrzebnymi na budowie, dostępna na obszarze prawie całej Polski.

 

Podsumowując:

  • do pozytywnych zjawisk tegorocznych targów należy zaliczyć obecność polskich firm Viavac i Befard z branży dźwignicowej, z ich własnymi rozwiązaniami i ofertą wychodzącą naprzeciw oczekiwaniom polskiego rynku.
  • odnieśliśmy wrażenie, że próba podczepiania się branży dźwignicowej do różnego rodzaju targów branżowych przestaje spełniać oczekiwania wystawców branży dźwignicowej.
  • prawie 85% firm z branży dźwignicowej wyraża pogląd, że nadszedł czas na organizację samodzielnie targów branży dźwignicowej, w cyklu 2-3 letnim, obejmujących wszystkie segmenty tej branży.

Galeria


Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.


Pozostałe artykuły