Kabina operatora to nieodzowny element każdej maszyny samobieżnej. W pierwszym polskim żurawiu samojezdnym REX 20, komponent ten został dopracowany w każdym, najdrobniejszym szczególe, stwarzając wyjątkowy komfort, bezpieczeństwo i ergonomię, co jest szczególnie istotne dla tych, którzy w przyszłości będą pracować REX’em.
Poprzednie publikacje z cyklu pt. Jak powstawał pierwszy polski żuraw terenowy REX20 skupiały się na witalnych komponentach żurawia bezpośrednio uczestniczących w procesie podnoszenia i przemieszczania ładunków. Do tej pory przedstawiliśmy czytelnikom konstrukcję podwozia, podpór, obrotnicy, wysięgnika oraz wciągarki. W ostatnim artykule z serii pragniemy przybliżyć najbardziej istotne cechy oraz zalety kabiny operatora.
Ergonomia, komfort i bezpieczeństwo u podstaw projektu
Założenia projektowe były oczywiste. Chcieliśmy stworzyć komfortową i bezpieczną przestrzeń dla operatora maszyny spełniającą aktualne normy w zakresie bezpieczeństwa, jak Dyrektywa Maszynowa 2006/42/WE oraz PN-EN-ISO3449 w zakresie ochrony FOPS, mówi Andrzej Wilk, wice prezes zarządu w Zakładzie Budowy Urządzeń Dźwignicowych „ZBUD” sp. z o.o. Nie zlekceważyliśmy również strony estetycznej i uważam, że udało nam się stworzyć kabinę na najwyższym światowym poziomie.
Konstrukcja wykonana jest z profili stalowych. Kabina osadzona jest po lewej stronie obrotnicy na gumowych amortyzatorach zapewniających tłumienie drgań. Otwierane przesuwnie drzwi zapewniają wygodny dostęp, a dodatkowo ten system otwierania zabezpiecza przed ich przytrzaśnięciem na przykład w wyniku podmuchu wiatru.
Wewnątrz na operatora czeka wygodny sterowany pneumatycznie fotel ze skokiem 125 mm w pionie. Dodatkowa ręczna regulacja przystosowania do wagi kierowcy w zakresie 50 – 150 kg zapewnia bezpieczeństwo i komfort siedzenia nawet potężniejszym osobom. Fotel można dodatkowo spersonalizować przez regulację kąta oparcia i przesuniecie przód/tył.
Kabina posiada klimatyzację z funkcja ogrzewania, opcjonalnie może być wyposażona w system webasto powalający na ogrzanie kabiny w zimie w trakcie przestojów w pracy przy wyłączonym silniku głównym.
Dodatkowo kabina wyposażona jest standardowo w radio oraz gniazdo USB.
Przyjazne dla użytkownika sterowanie
Po zajęciu pozycji w fotelu operatora wszystkie przełączniki znajdują się w zasięgu rąk. Główne funkcje pracy wysięgnika i wciągarki są sterowane za pośrednictwem umieszczonych w podłokietnikach dwuosiowych joysticków.
Panel sterujący z intuicyjnymi piktogramami umieszczony obok kolumny kierownicy steruje pozostałymi funkcjami żurawia. Cześć przełączników znajduje się pod sufitem dla większej przejrzystości kokpitu.
Jednoczęściowa panoramiczna szyba przednia wyposażona w wycieraczkę i spryskiwacz zapewnia doskonałą widoczność niezależnie od warunków pogodowych.
Nowoczesny mikroprocesorowy system kontroli udźwigu komunikuje się z operatorem poprzez 7” kolorowy, dotykowy wyświetlacz. Konfiguracja systemu daje możliwość ustawienia skrajnych limitów kątów pochylenia wysięgnika i w trakcie pracy na bieżąco graficznie obrazuje parametry ciężaru.
Dla ułatwienia manewrowania w ograniczonych przestrzeniach REX20 posiada kamery monitorujące odpowiednio przestrzeń przed i za żurawiem. Obraz z kamer przekazywany jest operatorowi na 7” monitorze HD, który można skonfigurować do swoich potrzeb uzyskując ekran dzielony lub widok z pojedynczej kamery na całym wyświetlaczu.
Łatwa konserwacja
Konstrukcja żurawia ostała przemyślana w taki sposób, aby umożliwić łatwy dostęp do wszystkich punktów serwisowych. Dotyczy to komory silnika, układów hydraulicznych rozsuwania podpór i napędu jazdy oraz wciągarki.
Dodatkowo silnik posiada licznik motogodzin umożliwiający rejestrację i podgląd czasu pracy maszyny.
Chciałbym serdecznie zaprosić wszystkich zainteresowanych do obejrzenia REX’a, a okazją ku temu będą targi Warsaw Construction Machinery Exhibition, które z powodu wybuchu pandemii COVID-19 zostały przeniesione na rok 2021, podsumowuje Andrzej Wilk. Tam można będzie skonfrontować historię znaną z artykułów z prawdziwą maszyną.
Oczywiście zawsze można obejrzeć REX’a odwiedzając firmę ZBUD w Dąbrowie Tarnowskiej do czego również zachęcam, dodaje.
Zalety żurawia samojezdnego REX 20 prezentuje film:
Przeczytaj również inne publikacje z cyklu pt. Jak powstawał pierwszy polski żuraw terenowy REX 20:
Od Polana do REX’a – czyli polska historia żurawi samochodowych
REX 20 – funkcjonalność poparta przemyślanym projektem
Zwrotność żurawia terenowego podstawą sukcesu
Artykuł promocyjny ZBUD Sp. z o.o.