×
Artykuły

Czy telematyka zawładnie branżą dźwignicową?

Prześlij nam swój artykuł
Zobacz galerię zdjęć

Nowoczesne urządzenia transportu bliskiego generują mniej kosztów związanych z konserwacją i naprawą, oferują coraz większą wydajność i niezawodność dzięki najnowszym metodom projektowania i zastosowanym rozwiązaniom technologicznym. Jednym z nich są systemy telematyczne, które wspomagają nie tylko operatora, ale również właścicieli lub osoby odpowiedzialne za zarządzanie maszyną lub całą flotą maszyn.

Telematyka to połączenie informatyki z telekomunikacją. Odpowiednie bezprzewodowe urządzenia zamontowane na maszynie pozyskują i gromadzą pożądane przez nas dane o urządzeniu, które następnie za pośrednictwem sieci teleinformatycznej przekazywane są do osób zajmujących się ich obsługą techniczną, konserwacją lub zarządzaniem.

Dane uzyskane dzięki telematyce mogą obejmować lokalizację maszyn, prędkość z jaką się one poruszają, czas ich pracy, zużycie paliwa lub części, sygnalizować przeglądy czy nawet przewidywać zbliżające się naprawy. Dzięki połączeniu systemu ze specjalnym oprogramowaniem do zarządzania flotą można nie tylko sprawniej zarządzać maszynami, przydzielaniem zadań, minimalizować przestoje, ale także uzyskać kompleksowy obraz całej floty, jej stanu technicznego, wydajności i rentowności. I to wszystko za pośrednictwem komputera lub aplikacji mobilnej. Coraz więcej danych można uzyskać w czasie rzeczywistym.

Liczba zastosowań telematyki jest ogromna i wraz z rozwojem technologii jej możliwości stają wręcz nieograniczone. Z dnia na dzień coraz więcej urządzeń jest podłączonych do internetu rzeczy (IoT), a sposoby wykorzystania informacji telematycznych są nieustannie rozwijane.

 

Z telematyką na pokładzie

Telematyka montowana na urządzeniu może wesprzeć początkującego operatora. Systemy naprowadzające pomagają operatorowi „widzieć”, w jakiej odległości od osi obrotu lub krawędzi wywrotu znajduje się ładunek. Technologia może pomóc mniej doświadczonemu operatorowi w korzystaniu ze sprzętu, aby zwiększyć jego wydajność i zmniejszyć zużycie maszyny. Połączony z tą technologią system ważenia ładunku pozwala śledzić ilość przeładowywanych materiałów w miejscu pracy. Może również zapewnić, że moment wywrotu nigdy nie zostanie przekroczony, a załadowana ciężarówka nigdy nie będzie przeciążona, dzięki czemu można uniknąć przekroczenia nacisku na oś i związanych z tym inspekcji ITD.

Telematyka montowana poza urządzeniem, umożliwia śledzenie sprzętu, takie jak: jego lokalizacja, godziny pracy, konserwacja, wydajność, aktualne i średnie zużycie paliwa. oszczędność paliwa. Monitorując te cechy w miejscu pracy, można szybko dostosować parametry, aby zmaksymalizować czas pracy bez przestojów, dostosować harmonogramy przeglądów i dostarczać codzienne raporty o stanie wykorzystania urządzenia w celu zwiększenia wydajności w miejscu pracy.

Kompleksowy system telematyczny podaje przepracowane godziny i lokalizację sprzętu. Śledzi konserwację, monitoruje parametry robocze sprzętu i identyfikuje, kiedy coś wymaga naprawy. Skraca czas przestoju. Pomaga łatwiej wyszkolić nowych pracowników/operatorów. Stają się oni bardziej produktywni. Sprzęt jest bardziej wydajny. Pozyskując w/w dane w miejscu pracy, można nimi lepiej zarządzać. Zastosowanie dźwignic wyposażonych w systemy telematyczne podnosi ich efektywność i poprawia organizację pracy. Dla pełnego sukcesu konieczne jest jednak zastosowanie rozwiązań zarówno na pokładzie maszyny, jak i poza nią.

Telematyka pokładowa zmniejszy koszty dzięki mniejszej liczbie przezbrojeń, zwiększonej wydajności, mniejszemu zużyciu paliwa i mniejszym kosztom materiałowym. Posiadanie nowych UTB wyposażonych w telematykę może zapewnić wykonawcom szereg korzyści, w tym większą wydajność, wyższą produkcję, efektywne wykorzystanie czasu pracy, niższe zużycie paliwa, eliminacje nieplanowanych przestojów, a także wyższy komfort pracy operatora.

 

UTB nowe czy używane?

W krajach rozwiniętych z roku na rok rośnie ilość sprzętu wyposażonego w systemy telematyczne, które z powodzeniem wykorzystywane są przez coraz więcej firm do sprawniejszego i bardziej efektywnego zarządzania flotą maszyn. W Polsce, w branży dźwignicowej, wciąż dominują urządzenia używane, zakupione z drugiej ręki w Europie Zachodniej. Firmy, które nadal używają starszych UTB lub używanego sprzętu stają coraz częściej przed dylematem: nowe czy używane? Nowe możliwości jakie niesie ze sobą telematyka przekładają się na konkretny, wymierny efekt finansowy.

Wyposażenie telematyczne jest przez producentów często oferowane jako opcja i zazwyczaj można je zastosować do urządzeń nowej generacji.


Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.


Pozostałe artykuły

Wózki na nocną zmianę

Wózki na nocną zmianę

Giełdy owoców i warzyw obsługują interesantów w godzinach porannych. By przygotować obiekt i towar na ich przybycie, prace trwają zazwyczaj nocą....

wszystkie artykuły

BLOG