×
Artykuły

Czym kierować się przy wyborze wózka widłowego?

Prześlij nam swój artykuł
Zobacz galerię zdjęć

Szerokie spektrum zastosowania sprawia, że wózki widłowe znajdują zastosowanie w wielu branżach. Te wysoce specjalistyczne, solidne urządzenia są niezastąpione w transporcie wewnątrzzakładowym, handlu wielkopowierzchniowym, w branży spożywczej, magazynach, na placach budowy czy halach produkcyjnych. Nowoczesne i wyposażone w zaawansowane technologie, przystosowane są do długotrwałej pracy związanej z magazynowaniem i przewozem materiałów o znacznej masie.

 

Jaki wózek widłowy wybrać?

Mnogość rozwiązań i różnorodność parametrów sprawiają, że wybór wózka widłowego jest zadaniem złożonym i powinien być poprzedzony skrupulatną analizą potrzeb. Odpowiednio dobrane urządzenie wpływa nie tylko na wydajność pracy, ale także na bezpieczeństwo użytkowników. Kluczowe znaczenie ma określenie warunków pracy pojazdu i specyfiki zadań transportowych.

Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru jest udźwig. Od wysokości, na jaką będą unoszone ładunki, zależy dobór masztu wózka widłowego. Należy zwrócić uwagę, żeby umożliwiał swobodne składowanie na najwyższych kondygnacjach regałów magazynowych i był w bezpiecznej odległości od zadaszenia i oświetlenia w danym pomieszczeniu.

Istotne znaczenie ma także rodzaj napędu wózka. W zależności od miejsca zastosowania i intensywności prac mamy do wyboru zasilanie elektryczne, LPG lub silniki diesel. Charakter podłoża będzie z kolei warunkował wybór ogumienia. Istnieje też szereg pozostałych aspektów, które należy wziąć pod uwagę. Na przykład długotrwałe eksploatowanie wózka w warunkach zewnętrznych wiążę się z koniecznością zakupu modelu wyposażonego w kabinę. W pracy w ciasnych pomieszczeniach duże znaczenie będą miały łatwość manewrowania i promień skrętu. Na dłuższych odcinkach trasy dużą rolę będzie odgrywała prędkość maksymalna pojazdu.

 

Pomoc w wyborze wózka widłowego

Przy wyborze wózka widłowego warto zdać się na opinię fachowców, którzy mają do czynienia z modelami różnych producentów i będą mogli doradzić optymalne rozwiązanie. Najważniejsze z ekonomicznego punktu widzenia to znalezienie wózka taniego w eksploatacji, ale przy tym wydajnego w działaniu. Ponadto wiedza o możliwym doposażenia pojazdu może zupełnie odmienić oblicze jego funkcjonalności i w znacznym zakresie poszerzyć zakres wykonywanych prac bądź je ułatwić lub przyspieszyć.

Decydując się na zakup wózka widłowego, należy też zwrócić uwagę na kwestię serwisowania i naprawy, ich koszt, czas reakcji i udogodnienia typu gwarancji sprzętu zastępczego w przypadku dłuższej naprawy, co stanowi już standard w tego typu usługach. Do tego dochodzą formalności związane ze zgłoszeniem pojazdu do Urzędu Dozoru Technicznego. Warto też wspomnieć o dogodnych warunkach finansowania, które umożliwiają realizacje planów zakupowych. Wszystkie wyżej wymienione usługi można znaleźć w zakresie działalności firmy FLT Grupa Sp. z o.o. z Wilczyc koło Wrocławia. Kompleksowa oferta znacznie ułatwia proces zakupu wózka widłowego, a opieka techniczna sprawia, że jego późniejsza eksploatacja jest łatwa i wygodna.

 

Oszczędne rozwiązanie: używane wózki widłowe

Większość klientów zainteresowanych zakupem wózków widłowych decyduje się na wózki widłowe używane. Głównym argumentem jest cena. Wózek używany potrafi być dwukrotnie niższy od nowego sprzętu. W ofercie firmy FLT Grupa dostępne są w pełni sprawne, regularnie serwisowane wózki używane różnych marek. Dobry stan techniczny i gwarancja jakości to świetna okazja dla firm dysponujących ograniczonym budżetem na zakup nowego sprzętu. Mniejsza intensywność użytkowania pojazdu także powoduje, że nie zawsze trzeba inwestować w fabrycznie nowe urządzenia.

 

Alternatywa dla zakupu: wynajem wózka widłowego

Najbardziej elastyczną formą korzystania z dobrodziejstw wózków widłowych jest ich wynajem. Wśród przedsiębiorców zauważalny jest trend rezygnacji z posiadania sprzętu na własność. Wszystko dlatego, że wypożyczenie wózka widłowego posiada wiele zalet. Na samym początku warto wymienić, że wynajem urządzenia zwalnia z obowiązku posiadania zaplecza serwisowego, co może stanowić mocne obciążenie finansowe. Wszystkimi sprawami związanymi z naprawami, przeglądami konserwacyjnymi i formalnościami zajmuje się firma zewnętrzna. Dla przedsiębiorstw, które mają sporadyczne zapotrzebowanie (na przykład w pracach sezonowych, okresach wzmożonego ruchu), jest to bezsprzecznie najlepsza i najbardziej opłacalna opcja. Wiele wypożyczalni oferuje wynajem nawet na kilka godzin.

Rynek wynajmu długoterminowego cieszy się nie mniejszą popularnością. Niewiele firm może pozwolić sobie na tak dużą inwestycję, jaką jest zakup nowego sprzętu, a tym bardziej całej floty urządzeń transportu bliskiego. Z kolei inne nie chcą blokować ani zamrażać swoich funduszy, aby móc przeznaczyć je na inne aspekty swojego rozwoju. Jednak najczęstszym motywem wyboru wynajmu długoterminowego jest po prostu wygoda i oszczędność czasu. FLT Grupa oferuje opcje zarówno wynajmu krótkoterminowego, jak i długoterminowego dopasowanego do indywidualnych oczekiwań i potrzeb każdego przedsiębiorstwa.


Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.


Pozostałe artykuły

wszystkie artykuły

BLOG