×
Artykuły

Demag od 200 lat pisze historię myśli technicznej

Prześlij nam swój artykuł
Zobacz galerię zdjęć

Demag – marka, której synonimem jest niezawodność, innowacyjność i bezpieczeństwo – w 2019 roku obchodzi swoje 200-lecie. Spektakularny rozwój, który trwa od 1819 roku pozwolił na zdobycie miana firmy o najwyższej wydajności, która od lat stawia na szeroką gamę rozwiązań na miarę indywidualnych potrzeb klientów, wysoką jakość produktów i szeroki wachlarz usług serwisowych i doradczych.

Historia marki Demag sięga 1819 roku, kiedy powstały Zakłady Mechanicznych Harkort & Co. w Wetter nad Ruhr. W 1820 roku Demag jako pierwszy dostarczył pierwsze silniki parowe, oparte na modelu angielskim. W 1887 producent opracował pierwszy na rynku dźwig z napędem elektrycznym dla stoczni Blohm & Voss w Hamburgu. Z udźwigiem 150 ton i wysięgiem 19,5 m od osi obrotu do haka ładunkowego uznany zoastał za największy na świecie dźwig w 1887 roku.

Największym osiągnieciem był wciągnik elektryczny opatentowany przez producenta w 1912 roku. Sukces był ogromny: na początku lat 30 XX wieku we wszystkich uprzemysłowionych krajach, sprzedano ponad 40 000 szybkich elektrycznych wciągników.

W 1953 roku Demag wprowadził na rynek swój pierwszy wciągnik łańcuchowy, tzw. Mały Demag, którybył seryjnie produkowany w fabryce w Wetter. Demag odnosił sukcesy na całym świecie dzięki dźwigom i wciągnikom, ale także dzięki budowie zakładów metalurgicznych i walcowni.

Marka stworzyła podstawę innowacyjnego zestawu konstrukcyjnego, co umożliwiło budowę lekkich dźwigów i torów zawieszenia. Technologia Manulift, solidnie wykonany wciągnik DH z drugim hamulcem i wciągnik łańcuchowy Demag LDC-Q, to nie jedyne czym Demag może się pochwalić.

Po dzień dzisiejszy producent udoskonala urządzenia i tworzy systemy, które usprawniają pracę. Jednym z nich, jest system Demag StatusControl, który dostarcza użytkownikom wszystkich niezbędnych informacji na temat urządzenia. Dzięki zdalnemu monitorowaniu i dostępowi do wszelkich danych o urządzeniu, system przyczynia się do wzrostu bezpieczeństwa i wydajności pracy, a jednocześnie jest łatwy w obsłudze i przyjazny dla użytkownika.

Zdalne monitorowanie pracy dźwignicy przy użyciu Demag StatusControl

System Demag Status Control jest pierwszym bezprzewodowym zdalnym systemem kontroli dla dźwignic posiadających linowy mechanizm podnoszenia. System ten dostarcza wszystkie dane robocze w czasie rzeczywistym, analizuje je i ocenia niezależnie od producenta odpowiedniego urządzenia. System ten umożliwia planowanie prac konserwacyjno-remontowych oraz informuje o potencjalnych niebezpieczeństwach awarii. Dane systemu przekazywane są za pośrednictwem standardów WLAN lub GSM. Dostęp do zdalnej kontroli odbywa się poprzez narzędzie programowe Demag StatusControl Cockpit. Urządzenie to może być montowane zarówno na dźwignicach posiadających inteligentny system sterowania oparty na technologii CANBUS jak i na tych dźwignicach, które posiadają proste sterowania stycznikowe.

 

Pełna kontola i łatwy dostęp

Dzięki systemowi Demag StatusControl klient otrzymuje źródło wyczerpujących informacji na temat kluczowych komponentów dźwignicy. System zbiera informacje z dźwignicy, analizuje je i magazynuje w chmurze, gdzie użytkownik ma łatwy i szybki dostęp do tych danych. Dzięki szyfrowanej transmisji dane mają niezawodną ochronę spełniającą wymagania przepisów RODO. W przypadku wystąpienia nagłych zmian parametrów Użytkownik może otrzymać informacje o zdarzeniu za pomocą wiadomości SMS lub e-mailem.

 

Wyższa produktywność i niezawodne działanie

System Demag StatusControl na bieżąco analizuje pracę dźwignicy, godziny pracy mechanizmu podnoszenia, ilość przeciążeń, wydajność urządzenia, przechowuje historię wymiany komponentów, historię usterek, pozwala na ocenę pracy operatora dźwignicy itp. Okres bezpiecznej eksploatacji S.W.P. (ang. Safe Working Periods) wynika z teoretycznego czasu użytkowania (wg ISO 4301/FEM 9.755) i rzeczywistego sposobu pracy. Dzięki bieżącej analizie w sposób ciągły aktualizuje czas pracy dźwignicy i określa S.W.P. W przypadku osiągnięcia 90% planowanego teoretycznego czasu eksploatacji system powiadamia o tym Użytkownika zalecając przeprowadzenie remontu kapitalnego.

System Demag StatusControl umożliwia użytkownikowi zidentyfikowanie potencjalnych usterek zanim się pojawią, a tym samym ogranicza ryzyko nieplanowanego przestoju, a co za tym idzie, zwiększa niezawodność pracy urządzenia.

 

StatusControl a resurs

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 30 października 2018r. w sprawie warunków technicznych w zakresie eksploatacji, napraw i modernizacji urządzeń transportu bliskiego na eksploatującym spoczywa obowiązek rejestrowania przebiegu eksploatacji UTB, a tym samym określenia stopnia wykorzystania jego resursu. Dzięki systemowi Demag StatusControl jest to dużo łatwiejsze oraz bardziej pewne, gdyż opiera się na konkretnych wartościach analizowanych na bieżąco i przechowywanych przez system.

 

Nie podnosimy wyłącznie rzeczy, ale całe biznesy

W 2017 roku fiński producent dźwigów Konecranes i Terex Material Handling z marką Demag łączą swoje siły tworząc Konecranes and Demag i stają się tym samym największym na świecie producentem urządzeń dźwignicowych transportu bliskiego. Znajomość rynku i umiejętności inżynieryjne tych dwóch firm oraz oddziały na całym świecie sprawiają, że producent dostarcza urządzenia i usługi, które podnoszą wartość i efektywność działalności swoich klientów.

Konecranes and Demag ma misję do spełnienia, która brzmi: Not just lifting things, but entire businesses.

Dowiedz się więcej o systemie StatusControl Demag.


Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.


Pozostałe artykuły

2019 w gospodarce magazynowej

2019 w gospodarce magazynowej

Dynamiczny przyrost powierzchni magazynowej, upowszechnienie baterii litowo-jonowych, rozwiązań automatyzacyjnych i cyfrowych, a także zapowiedź...

wszystkie artykuły

BLOG