×
Artykuły

Dni Budownictwa i Architektury i Build4Future 2021

Prześlij nam swój artykuł
Zobacz galerię zdjęć

4 dni debat i prezentacji tworzących Dni Budownictwa i Architektury 2021, obejrzało łącznie niemal 2000 osób, a swoją wiedzą i doświadczeniem podzieliło się z nimi ponad 50 prelegentów i gości specjalnych. Organizatorzy nie kryją satysfakcji z dużej frekwencji oraz ilości pozytywnych komentarzy.

Aż 96% spośród ankietowanych uczestników Forum określiło jego poziom merytoryczny jako BARDZO WYSOKI lub WYSOKI, 87% z nich oceniło całość wydarzenia jako BARDZO DOBRE lub DOBRE. Niemalże 100% osób ankietowanych wyraziło chęć udziału w kolejnych edycjach. Dla bezpośrednich uczestników rynku budowlanego początek lutego obfitował w wiedzę, analizy i inspirujące dyskusje.

 

Wnioski po Build4Future dla branży budowlanej

Inwestorzy pozytywnie oceniają perspektywy stojące przed budownictwem mieszkaniowym. Tym pozytywnym akcentem rozpoczęło się dwudniowe Forum Gospodarcze Budownictwa Build4Future. Szymon Jungiewicz zwrócił uwagę, że pod względem liczby mieszkań oddanych do użytku w 2020 roku, osiągnęliśmy najlepszy rezultat od lat 70. ubiegłego wieku. I choć pandemia mocno wpłynęła na gospodarkę, to branża budowlana nie odnotowała wielu strat i nie należy bać się nowych inwestycji.

Tegoroczna edycja wydarzenia, zorganizowana przez Grupę MTP, Polski Związek Pracodawców Budownictwa oraz Polski Klaster Budowlany odbyła się po raz pierwszy w formule on-line. Poruszono najważniejsze i najaktualniejsze tematy związane z budownictwem w dobie pandemii. Przedstawiono perspektywami dla sektora po COVID-19. W dniach 1-2 lutego paneliści dyskutowali o aktualnej sytuacji rynku budownictwa mieszkaniowego i komercyjnego, o nowych technologiach i rosnącej roli automatyzacji, robotyzacji i cyfryzacji w procesach inwestycyjnych. Sporo uwagi w dyskusjach poświęcono także nowoczesnej prefabrykacji, jako odpowiedzi na potrzeby i wyzwania stawiane dziś budownictwu. Zaproszeni goście przedstawili również bieżącą sytuację finansową, mechanizmy wsparcia oraz perspektywy rozwoju budownictwa infrastrukturalnego i przemysłowego w Polsce. Prognozowali także, w których segmentach budownictwa infrastrukturalnego będzie istniała największa szansa na wzrost aktywności inwestycyjnej.

W obecnej sytuacji zaskakujący wydaje się wysoki wskaźnik poziomu optymizmu wśród ekspertów, który wyniósł 65%. Wydaje się, że wynika on z przekonania, iż pojawią się nowe, konsekwentnie realizowane inwestycje mające bezpośredni związek z dalszym rozwojem branży. Uczestnicy paneli dyskusyjnych pozytywnie patrzą w przyszłość, choć również ostrzegają, że w najbliższym czasie możemy zwyciężyć dużą stawkę, albo ponieść wielką klęskę.

 

Forum Designu i Architektury D&A

3 lutego odbyło się Forum Designu i Architektury D&A, z udziałem autorytetów z Polski i Europy. Tematem przewodnim Forum było „Sumienie detalu”.

Zaproszeni goście podjęli próbę odczarowania detalu i ukazania go w kontekście elementu architektonicznego oraz działań architekta, który tworząc, ma zadanie edukować i pokazywać, że troska o ten wymiar może wiązać się z odpowiedzialnością, myśleniem o relacjach między ludźmi, budynkiem i środowiskiem.

Tim Ingold, profesor antropologii społecznej i dyrektor Instytutu Antropologii na Uniwersytecie Aberdeen, wygłosił prelekcję o detalu jako wymiarze myślenia o współczesności, a Lars Emil Kragh, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Duńskim Stowarzyszeniu Firm Architektonicznych, opowiedział o architekturze w dobie nowych specjalizacji oraz szansach, możliwościach, wyzwaniach, jakie te specjalizacje ze sobą niosą.

Zawód architekta przechodzi obecnie transformację. Bogna Świątkowska, w panelu dyskusyjnym zaznaczyła, że choć zmiany są nieobliczalne i nieprzewidywalne, to błędem byłoby o nich nie rozmawiać. Nawet jeśli bardzo się mylimy.

Forum Designu i Architektury D&A odbyło się pod Patronatem Honorowym Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej, Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki.

 

Dekarz zawodem przyszłości

Dni Budownictwa i Architektury zakończyła, 4 lutego, Konferencja Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy. Podczas spotkania osób zawodowo związanych z branżą dekarską skupiono się na temacie: „Dekarstwo. Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość. Edukacja drogą do sukcesu”. Dyskutowano m.in. o koniecznej reaktywacji szkolnictwa zawodowego, o niedoborze wykwalifikowanych pracowników do prac dekarskich, o projektowaniu 3D, a także o promocji dekarstwa z wszystkimi korzyściami, z jakimi się wiąże.

 

Wyjątkowa BUDMA 2021

30 edycja Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA, która odbędzie się w terminie 23-26 listopada 2021 r. zapowiada się interesująco. Organizator zapewnia, że czas dzielący nas do kolejnej edycji targów wykorzysta do stworzenia wartościowej i atrakcyjnej przestrzeni do międzynarodowych spotkań biznesowych.

Wydarzenia konferencyjne Dni Budownictwa i Architektury dostępne są w formie retransmisji w oficjalnych kanałach informacyjnych Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA oraz Forum Budownictwa i Architektury BUILD 4 FUTURE.


Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.


Pozostałe artykuły

Rynek wózków widłowych po epidemii

Rynek wózków widłowych po epidemii

Po związanym z epidemią spowolnieniu dynamiki wzrostu w 2020 r. analitycy przewidują, że rok 2021 może przynieść odbicie na globalnym rynku...

wszystkie artykuły

BLOG