×
Artykuły

Dźwignice na BUDMIE 2017

W dniach 7-10 lutego 2017 w Poznaniu odbyła się kolejna edycja Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA. Nasza redakcja skupiła się na reprezentacji branży dźwignicowej oraz zainteresowaniu zwiedzających wystawianymi dźwignicami. Trzeba przyznać, że w bieżącym roku branża dźwignicowa była reprezentowana niezbyt licznie, stąd łatwo było wychwycić dominujące zainteresowania zwiedzających.

Wśród wystawców z segmentu dźwigów, popularnie zwanych windami, największe zainteresowanie wzbudzała ekspozycja firmy Chmielewski. Obejmowała ona dźwig panoramiczny wraz z konstrukcją szybu panoramicznego do instalowania wewnątrz budynków, sterowanie do dźwigów bez maszynowni oraz kabiny spełniające wymagania dla osób niepełnosprawnych. Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających, którzy mogli rozwiązania obejrzeć od kuchni.

Największe spektrum urządzeń dla budownictwa przedstawiła firma Uplifter, przedstawiciel firmy Böcker, poczynając od wyciągów towarowych poprzez podesty masztowe z napędem elektrohydraulicznym, a na żurawiach dekarskich kończąc. Pokazano również całą gamę osprzętu opartego na systemach próżniowych, w tym niezastąpione trawersy Vacuum do montażu okien, tafli szklanych, elewacji czy układania pokryć dachowych.

Żuraw dekarski Böcker o bardzo lekkiej konstrukcji i doskonałych parametrach roboczych zamontowany na przyczepie stanowi bardzo atrakcyjną alternatywę cenową dla żurawi samojezdnych, użytkowanych zwłaszcza przez firmy dekarskie. W grupie żurawi dekarskich odnotowaliśmy również obecność firmy LIFT Polska.

Uwadze zwiedzających nie umknęła ekspozycja firmy  Jekko Polska  . Była to jedyna ekspozycja reprezentująca segment mini-żurawi, którego znaczenie w Polsce rośnie z roku na rok. Trudno wyobrazić sobie współczesną budowę biur, hoteli czy mieszkań bez użycia tych funkcjonalnych urządzeń. Żurawie Jekko z napędem gąsienicowym, o budowie pozwalającej na przemieszczanie się pomiędzy pokojami przez otwory drzwiowe, wyposażone w manipulatory próżniowe są niezastąpione przy montażu dużych tafli okiennych, drzwi czy płyt elewacyjnych od wewnątrz budynku. Mini-żurawie Jekko zwane są też żurawiami typu pająk, mimo iż poruszają się na gąsienicach, gdyż podczas pracy unoszą się na szeroko rozstawionych podporach przypominając swą budową pająki, a tym samym poprawiając swój moment wywrotu i rozkładając naciski na większa powierzchnię stropu.

Segment wynajmu żurawi wieżowych oraz żurawi samojezdnych był reprezentowany przez firmę Corleonis, która w swojej ofercie prezentowała dźwigi dla żurawi wieżowych firmy Alimak-Hek ułatwiające dostęp do kabiny operatora, zwłaszcza na żurawiach o wysokości powyżej 30 metrów. Oferta firmy Corleonis wpisuje się w toczącą się na forach dyskusję o poprawie warunków pracy operatorów żurawi wieżowych.

W segmencie platform parkingowych zainteresowanie wzbudzała oferta firmy Modulo, która oferuje szerokie spektrum rozwiązań, począwszy od wygodnych i nowoczesnych parkingów przydomowych, aż po automatyczne systemy parkingowe. Modulo oferuje nam rewolucję w systemie parkowania w Polsce. Jest to chyba najwyższy czas by w tej rewolucji uczestniczyć. Warto przy tym docenić rodzimego producenta.

Segment suwnic był reprezentowany wyłącznie przez firmę Schmalz, która pokazała modułowy system suwnic podwieszanych oparty na profilach aluminiowych wyposażony w trawersy Vacuum oraz żuraw słupowy dwuramienny z wciągnikami wyposażonymi w system Vacuum. Obydwa rozwiązania nadają się idealnie jako wyposażenie stanowisk pracy w produkcji jednostkowej lub małoseryjnej stolarki okiennej.

Dla wszystkich wykorzystujących dźwignice do operacji montażowych na wysokości firma 3M na imponującym stanowisku przedstawiała i testowała środki ochrony osobistej dla osób pracujących na wysokościach oraz środki ochrony osobistej, zabezpieczające przed upadkiem z wysokości marek SALA i Protecta, których jest właścicielem. Wszystkim pracującym na wysokości polecamy zapoznanie się z rozwiązaniami tych marek.

Niestety podczas tegorocznych targów poznańskich zabrakło producentów żurawi wieżowych, żurawi samojezdnych oraz żurawi przeładunkowych, które to segmenty stanowią nerw budownictwa. Czyżby była to odpowiedź branży na rosnący w Polsce bez żadnych ograniczeń rynek wtórny tego typu urządzeń?

Galeria


Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.


Pozostałe artykuły