×
Artykuły

Efektywna koncepcja i niezawodna technika w magazynie firmy Wirtgen

Realizacja wielu zleceń krótkoseryjnych przy wysokiej produktywności i to w krótkim czasie – w wielu przedsiębiorstwach to codzienność. Tak również jest w firmie Wirtgen GmbH. Producent maszyn do budowy dróg chcąc osiągnąć maksymalną efektywność w procesach produkcji oraz magazynowania postawił na nowy, zautomatyzowany system wysokiego składowania blach. 

Efekty okazały się imponujące - zwiększona pojemność magazynu, zoptymalizowany proces obsługi materiału jak również znacząco zwiększona rzeczywista praca maszyn obróbczych. Oczywiście to nie koniec korzyści. Decydując się na tego typu rozwiązanie firma Wirtgen upiekła dwie pieczenie na jednym ogniu. Bowiem magazyn gwarantuje nie tylko niezawodne procesy produkcyjne, ale służy również jako magazyn do przechowywania sprzętu roboczego.

Słychać mechaniczny szum przelatujący przez halę. Kilka sekund później układnica regałowa (RBG) zatrzymuje się przed jedną z wież magazynowych, wyciąga paletę z blachą i transportuje ją do stacji rozładowczej. Całemu procesowi z radością przygląda się Jörn Menzenbach, kierownik działu przetwarzania blach w firmie Wirtgen GmbH. „ To naprawdę zadziwiające, jak wszystko szybko i sprawnie funkcjonuje”, opowiada. „Procesy, które wcześniej zajmowały ok. 10 minut obecnie trwają kilka sekund”, mówiąc to wskazuje na nowy magazyn blach. „Dzięki tej jednej decyzji przyśpieszyliśmy obsługę materiału jak również wielokrotnie zwiększyliśmy produktywność naszych maszyn obróbczych”. Tygodniowo firma przetwarza ok. 450 ton blachy. A to oznacza, że przedsiębiorstwo znacznie zwiększyło przepustowość w porównaniu do stanu pierwotnego.

 

W czym problem

Firma Wirtgen GmbH należy do światowej czołówki jeśli chodzi o maszyny i technologie do budowy nowych dróg. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów firma chciała terminowo wywiązywać się ze zleceń produkcyjnych. Z tego też względu starała się utrzymywać w miarę ciągłe procesy produkcyjne. Ogromne ilości blachy potrzebne do przetworzenia składowała na paletach wokół maszyn obróbczych. Jednak takie rozwiązanie nie było zadowalające, zarówno ze względu na brak miejsca na produkcji jak również uporczywe przekładanie blachy „z kąta w kąt” przyczyniało się do coraz to dłuższych przestojów maszyn. Borykanie się z tymi problemami jak również niewywiązywanie się z terminów skutkowało podjęciem decyzji o zorganizowaniu produkcji w taki sposób, aby cały ten proces zoptymalizować. Ostatecznie firma zdecydowała się zmodernizować produkcję, a tym samym zaimplementować w firmie zautomatyzowany magazyn do składowania blach.

 

Czego się nie robi dla jakości!

Jörn Menzenbach idzie w kierunku jednego z pięciu pracowników obsługujących przyłączony laser do magazynu. Bierze jedną z wyciętych części ze stołu lasera i ocenia. „Jakość jest dla nas priorytetem” wyjaśnia. „Dlatego również w przypadku nowego magazynu chcemy mieć najlepsze rozwiązanie na rynku. Remmert od razu przekonał nas do siebie i do swoich systemów magazynowych. Odznaczają się one wysoką jakością przetwarzania, trwałością i niesamowitą elastycznością jeśli chodzi o przyłączenie maszyn niezależnych producentów. Technika Remmerta (dostawcy i producenta wdrażanego magazynu automatycznego) całkowicie odpowiada naszym oczekiwaniom i optymalnie wpasowuje się do filozofii naszego przedsiębiorstwa”. Kolejnym punktem przemawiającym za wyborem tego właśnie dostawcy magazynu - jak podkreśla Menzenbach było również intensywne doradztwo techniczne. Przy realizacji tego projektu zostały uwzględnione nie tylko liczby, dane i fakty, ale w szczególności indywidualne wymagania i oczekiwania przedsiębiorstwa. „Wirtgen już na samym początku miał pomysł jak powinien wyglądać nowy layout magazynu” wspomina Matthias Remmert, prezes firmy Remmert GmbH. „Istotnym celem było przede wszystkim zorganizowanie miejsca na produkcję jak również inne procesy związane z produkcją”. Remmert dopasował się optymalnie do potrzeb przedsiębiorstwa i zaprojektował koncepcję magazynu i produkcji idealnie uszytą na miarę potrzeb firmy Wirtgen, której „sercem” jest nowy magazyn blach. Kolejną korzyścią tego systemu jest modułowa budowa oraz wysoka gęstość składowania. W porównaniu do konwencjonalnych metod magazynowania tutaj na mniejszej powierzchni można magazynować znacznie więcej materiału. Nie inaczej jest w przypadku firmy Wirtgen GmbH. Na powierzchni 390 m2 przedsiębiorstwo magazynuje nawet 1.200 t blachy. Tym samym stany magazynowe zwiększono aż trzykrotnie. Podczas gdy wcześniej magazynowano 25 ton blach z jednego rodzaju, obecnie firma dysponuje dodatkowo 50 tonami zapasu. Również czasy realizacji zleceń można elastycznie zaplanować i zrealizować.

 

Jeden system – wiele korzyści

Kolejne zlecenie produkcyjne w realizacji. Przyciśnięcie przycisku wprawia układnicę regałową w ruch i przywozi ona paletę z magazynu do stacji rozładowczej. Następnie przyssawki próżniowe pobierają jedną blachę i kładą na stole lasera. Nowa koncepcja magazynu znacząco zmieniła procesy przepływu materiału i produkcji. Minęły czasy kiedy pracownik musiał za pomocą dźwigu w hali przywieźć blachę zanim została ona przetworzona. Obecnie procesy magazynowe przebiegają całkowicie automatycznie i równolegle do procesów produkcyjnych. Nie ma tu mowy o przestojach. Nawet jeśli jedno ze zleceń jest w trakcie realizacji to operator maszyn może żądać, aby układnica regałowa podstawia materiał do realizacji kolejnego zlecenia. A zatem dostęp do materiału poprzez tę technikę został skrócony, a tym samym przestoje maszyn obróbczych zostały zredukowane o blisko 80%. Firma Wirtgen dysponuje obecnie wystarczającym miejscem oraz pojemnością, aby pracowało w niej nie 4 a 5 laserów. Każdy z nich jest zaopatrywany w blachę dzięki stacji rozładowczej w trybie półautomatycznym. Zoptymalizowany przepływ materiału oraz rozbudowa produkcji sprawiły, że obecnie firma zwiększyła przepustowość z 400 ton do 450 ton tygodniowo.

Układnica regałowa ponownie odjeżdża. Pobiera paletę z najwyższej półki magazynu i jedzie do szóstej stacji rozładowczej zlokalizowanej z tyłu magazynu. „Magazyn służy nie tylko do zaopatrywania wykrawarek laserowych w blachę” opowiada Frank Baudach, kierownik projektu w firmie Remmert, podczas gdy spaceruje wokół magazynu. Następnie wyciąga rękawicę z kartonu , który leży na jednej z palet i pokazuje w górę. „System wykorzystany jest również do magazynowania różnego rodzaju sprzęt roboczy. Są one składowane na najwyższym poziomie i są obsługiwane tylko i wyłącznie przez szóstą stację rozładowczą”. Dzięki inteligentnemu zarządzaniu magazynem poprzez PRO WMS Enterprise firmy Remmert oraz wysokowydajnej RBG procesy produkcyjne przebiegają bez zakłóceń. Dostęp do najwyższego poziomu gdzie znajduje się sprzęt roboczy jest możliwy tylko wtedy, kiedy układnica regałowa nie jest używana do zaopatrywania produkcji.

 

Wszystkie korzyści razem

Jest wieczór. Jörn Menzenbach opuszcza magazyn. Mimo to produkcja jest nadal w toku. Dzięki zautomatyzowanemu systemowi magazynowania blach firma Wirtgen produkuje bez problemu na trzy zmiany. Reasumując poprzez integrację magazynu osiągnięto następujące korzyści:

  • Optymalne składowanie materiałów w ilości 1.200 ton blachy na powierzchni magazynowej 390m2
  • Skrócenie czasu w dostępie do materiału o około 80%
  • Zredukowanie przestoju maszyn o blisko 80%
  • Integracja 5 maszyny laserowej (wcześniej 4)
  • Wzrost przepustowości o około 35%
  • Ulepszone planowanie i realizacja zleceń
  • Zwiększenie bezpieczeństwa pracy o blisko 100%

 

Magazyn blach Remmerta w firmie Wirtgen – informacje techniczne

• Wielkość magazynu: 84 m x 4 m x 7 m (dł. x szer. x wys.)
• Pojemność magazynu: 715 miejsc magazynowych o nośności użytkowej 3 ton każde
• 1 stacja załadowcza, 6 stacji rozładowczych
• 5 stacji rozładowczych do zaopatrywania produkcji 
• 1 stacja rozładowcza do obsługi palet ze sprzętem roboczym
• 1 wysokowydajna układnica regałowa – realizuje do 40 podwójnych cykli na godzinę
• Całkowita integracja 5 maszyn laserowych firmy Trumpf
• Zaopatrywanie maszyn za pomocą Loadmaster- firmy Trumpf
• Zarządzanie magazynem poprzez PRO WMS Enterprise Remmerta (wł. interfejs do systemu HOST Alma)

 

Materiał promocyjny firmy Remmert.

Galeria


Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.


Pozostałe artykuły

Refleksje po targach BISFAIR

Refleksje po targach BISFAIR

W dniu 28 października 2018 dobiegły końca Międzynarodowe Targi Building Industry Solutions organizowane przez Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie....