×
Artykuły

Elastyczna koncepcja obsługi zapewnia dobrą widoczność w maszynach budowlanych

Prześlij nam swój artykuł
Zobacz galerię zdjęć

Technologia liniowa igus zapobiega przywieraniu brudu i kurzu do systemu zmiany pozycji fotela operatorskiego firmy Gessmann.

Place budowy, biorąc pod uwagę wszystkie obecne tam maszyny, materiały i ludzi, to wymagające środowisko pracy. Nowa, elastyczna koncepcja w zakresie obsługi kabin operatora firmy Gessmann pomaga zapewnić operatorom, w każdym momencie, najlepszą możliwą widoczność. Ponieważ stosowane w maszynach trybopolimery firmy igus nie wymagają smarowania ani konserwacji, pozostają niezawodne przez długi czas.

Fakt, że na placach budowy nie ma przepisów ruchu drogowego, sprawia, że operatorzy maszyn budowlanych muszą mieć dobrą widoczność we wszystkich kierunkach. Nie zawsze jest to proste, zwłaszcza w przypadku szczególnie szerokich koparek lub ładowarek kołowych, których pole widzenia jest bardzo ograniczone. Aby uzyskać pełny widok na otoczenie, kierowca musi zatrzymać pojazd i opuścić swoje miejsce. Koncepcja firmy Gessmann koncentruje się na oferowaniu operatorowi maksymalnej elastyczności poprzez zmianę pozycji jego stanowiska, a zastosowanie technologii liniowej igus sprawia, że smarowanie i konserwacja są zbędne.

 

Trwałe rozwiązanie dla szerokiej gamy maszyn

Podczas projektowania cele firmy W. Gessmann GmbH były jasne: fotel kierowcy musiał obracać się wokół własnej osi i poruszać poprzecznie do kierunku jazdy. Operator miał mieć możliwość zmiany pozycji w ciągu kilku sekund, aby jak najszybciej ocenić położenie maszyny. Oprócz wysokiego stopnia elastyczności, działanie fotela musi również wytrzymać trudne warunki panujące na placu budowy i wymagać minimalnej konserwacji. Dlatego projektanci zastosowali technologię liniową drylin firmy igus. Zoptymalizowane trybologicznie wysokowydajne tworzywa sztuczne są lekkie, niekorodujące i, co najważniejsze, nie wymagają zewnętrznego smarowania. Zwiększa to żywotność w zastosowaniach ruchomych — brud nie przykleja się do punktu łożyskowania. Do takiego wniosku doszli również twórcy firmy Gessmann po wstępnych testach. Projekt miał być pierwotnie zrealizowany przy użyciu łożysk kulkowych z recyrkulacją kulek i wału prowadzącego ze stali nierdzewnej. Kulki z hartowanej stali toczyły się po oszlifowanej prowadnicy ze stali nierdzewnej, przez co system nie był optymalny dla planowanego zastosowania ze względu na drgania maszyn budowlanych. Mogło to spowodować uszkodzenie przez stalowe kulki wału ze stali nierdzewnej, zwiększając siłę zmiany ustawienia siedzenia i znacznie skracając żywotność. Projektanci zastosowali znacznie bardziej ekonomiczny system: szynę prowadzącą drylin W i hybrydowe podwójne łożyska rolkowe drylin. Seria drylin W wymaga niewielkiej przestrzeni montażowej, co oznacza, że system prowadnicy można zamontować pod podłogą maszyny. Chroni to system przed warunkami atmosferycznymi i zanieczyszczeniami.

 

Zróżnicowany asortyment maszyn budowlanych igus

Na całym świecie ponad 20 000 klientów z sektora maszyn budowlanych korzysta już z tych zalet. Odporne na zużycie łożyska ślizgowe do najbardziej wymagających zastosowań można znaleźć w koparkach, ładowarkach kołowych i podnośnikach teleskopowych. Dostępne bezpośrednio z magazynu lub jako produkt na zamówienie. Na przykład firma igus wprowadziła w tym roku nowe łożyska ślizgowe iglidur TX2 do zastosowania w punktach łożyskowania poddawanych szczególnie wysokim obciążeniom. Wysokowytrzymała konstrukcja z włókien kompozytowych, z wbudowanymi smarami stałymi, zapewnia niskie tarcie i bezobsługową pracę. Eliminacja zewnętrznego smarowania oznacza, że żadne smary nie są uwalniane do środowiska. Oprócz technologii łożysk, e-prowadniki, takie jak E4.1, zapewniają ochronę i prowadzenie przewodów w sektorze maszyn budowlanych, w zastosowaniach takich jak: koparki, podnośniki teleskopowe i maszyny drążące. Firma igus oferuje również przewody odporne na promieniowanie UV i temperaturę dla dynamicznych ruchów ciągłych. Żywotność wszystkich komponentów można obliczyć. W tym celu na stronie internetowej igus dostępne są narzędzia online, z których można korzystać bezpłatnie.


Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.


Pozostałe artykuły

wszystkie artykuły

BLOG