×
Artykuły

Funkcja sprawdzania pozycji zerowej zwiększa poziom bezpieczeństwa w miejscu pracy

Prześlij nam swój artykuł
Zobacz galerię zdjęć

Jedną z ważniejszych kwestii organizacji procesów produkcyjnych czy montażowych jest zapewnienie bezpiecznego środowiska pracy. Tele Radio — dostawca systemów sterowania radiowego stosowanych w przemyśle — doskonale to rozumie i wyposaża piloty sterowania radiowego dla dźwignic w funkcję sprawdzania pozycji zerowej.

Nasze systemy sprawiają, że praca staje się łatwiejsza i bezpieczniejsza oraz zapewniają operatorom doskonały widok na miejsce pracy i swobodę użytkowania, wspomina Dariusz Olszewski, Dyrektor Zarządzający Tele Radio Polska Sp. z o.o. Aby nasze produkty działały jak najbezpieczniej, wiele naszych nadajników zostało wyposażonych w funkcję sprawdzania pozycji zerowej.

 

Sprawdzanie pozycji zerowej — do czego służy?

Sprawdzanie pozycji zerowej (ang. zero position check) jest zaprogramowaną funkcją sterowania zapobiegającą niebezpiecznym sytuacjom w pracy. Wszystkie nadajniki producenta z przyciskiem bezpieczeństwa e-stop wyposażone są również w funkcję sprawdzania pozycji zerowej. Kiedy nadajnik jest włączony, funkcja ta sprawdza, czy przyciski oraz przełączniki są w pozycji neutralnej i informuje operatora, jeśli tak nie jest. Przykładowo – poda informację o wciśniętym przycisku lub włączonym przełączniku. Nadajnik nie będzie aktywny, dopóki wszystkie przyciski lub przełączniki nie znajdą się w pozycji neutralnej. Zastosowanie funkcji sprawdzania pozycji zerowej pozwala uniknąć niebezpieczeństwa spowodowanego nieplanowanym ruchem maszyny.

 

Przykład zastosowania funkcji sprawdzania pozycji zerowej

Wspomniana funkcja sterowania znajdzie zastosowanie w wielu branżach. Może być pomocna na przykład podczas montażu okien. Metody podnoszenia i przenoszenia szyb są zazwyczaj zmechanizowane. Montaż okien w budynku odbywa się za pomocą chwytaków (podnośników) próżniowych do szyb wyposażonych w mocne przyssawki. Operator może nimi manipulować, pochylając szynę albo obracając ją. Dzięki wykorzystaniu nadajników Tele Radio z funkcją sprawdzania pozycji zerowej urządzenia tego typu mogą być w bezpieczny sposób sterowane zdalnie, co okazuje się szczególnie przydatne podczas manewrowania w trudnych warunkach i wykonywania wymagających i skomplikowanych czynności.

Sprawdzanie pozycji zerowej zapobiega nieoczekiwanemu upuszczeniu szyby przez chwytak. Urządzenie jest zaprogramowane w taki sposób, że kiedy operator nadajnika znajduje się poza zasięgiem podnośnika, funkcja ta upewnia się, czy przyssawki do szkła wciąż mocno trzymają szybę. To znacząco zmniejsza ryzyko upuszczenia szkła oraz zapobiega poważnym wypadkom.

Sposób, w jaki funkcja sprawdzania pozycji zerowej zareaguje, aby zapobiec niebezpiecznej sytuacji, zależy od tego, w jakim urządzeniu jest zastosowana. Urządzenia muszą być dostosowane do indywidualnych potrzeb i procesów.
Szwedzka grupa Tele Radio działa na rynku sterowania radiowego od ponad sześćdziesięciu lat. Wiele systemów tego producenta zostało niezależnie przetestowanych i certyfikowanych w celu spełnienia wymagań zgodnych z SIL3, PLd i CAT3.

Zainteresowanych zdalnym sterowaniem dla dźwignic z funkcją sprawdzania pozycji zerowej zapraszamy do kontaktu z polskim oddziałem Tele Radio w Kielcach.


Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.


Pozostałe artykuły

Rynek wózków widłowych po epidemii

Rynek wózków widłowych po epidemii

Po związanym z epidemią spowolnieniu dynamiki wzrostu w 2020 r. analitycy przewidują, że rok 2021 może przynieść odbicie na globalnym rynku...

wszystkie artykuły

BLOG