×
Artykuły

Gdy liczą się centymetry – żuraw Liebherr ze zdalnym sterowaniem

Prześlij nam swój artykuł
Zobacz galerię zdjęć

Jesienią ubiegłego roku Salgert GmbH dostarczyła pierwsze kompaktowe żurawie Liebherr LTC 1050-3.1 z funkcją RemoteDrive. Koncepcja manewrowania za pomocą pilota została sprawdzona w praktyce w bardzo ciasnych warunkach w budynku produkcyjnym specjalistycznej firmy odlewniczej aluminium w Bad Münstereifel.

 

Na miejscu pracy było bardzo ciasno. Kilka obrabiarek musiało zostać przeniesionych do budynku produkcyjnego, a inne musiały zostać zainstalowane w firmie dostarczającej samochody. Operatora żurawia ,Tony Gölitzer, który wraz z nowym żurawiem LTC 1050-3.1 z funkcją RemoteDrive, podjął wyzwanie, skomentował: Trudność polegała na tym, że maszyny musiały być przenoszone w ciasnym, niskim budynku, w którym już znajdowały się inne maszyny, a produkcji nie można było zatrzymać.

Tony Gölitzer jest jednym z pierwszych operatorów żurawi, który obsługuje Liebherr LTC 1050-3.1 ze zdalnym sterowaniem do manewrowania podwoziem żurawia. Ta innowacja Liebherr była na wagę złota podczas zadania w Bad Münstereifel. Gölitzer kontynuuje:
RemoteDrive pozwala mi stanąć tuż obok problematycznego obszaru pracy, dzięki czemu mogę bezpiecznie manewrować żurawiem przez konstrukcję. Drzwi były wąskie i niskie, a my zainstalowaliśmy krótki wysięgnik montażowy. Oznaczało to, że musiałem wszystko uważnie obserwować.

Relokacja maszyny została zakończona szybko i bez żadnych problemów. Jedną z rzeczy, która pomogła w tym, była zmienna podstawa VarioBase z częściowo tylko wysuniętymi podporami stabilizacyjnymi, wspierająca obsługę żurawia między istniejącymi maszynami. Ponadto niezbędna okazała się funkcja LTC do teleskopowania dużych ładunków za pomocą wysięgnika i do jazdy z ładunkiem na haku.

Gerd Müller, kierownik oddziału w Salgert, który jest odpowiedzialny za organizację i planowanie dużych projektów, zwłaszcza relokacji maszyn, był zachwycony kompaktowym żurawiem: Liebherr: LTC 1050-3.1 pozwala nam zmierzyć się z wieloma klasami wielkości. Na przykład w dzisiejszej pracy musieliśmy obsługiwać maszyny o masie od 6,2 do 18 ton. LTC umożliwia nam dokonanie wszystkiego, zarówno rozładunku ciężkich maszyn, jak i pracę w ciasnych warunkach. Kolejną zaletą LTC 1050-3.1 jest to, że może przejeżdżać przez drzwi i bramy o wysokości zaledwie 3 metrów.

Funkcja RemoteDrive jest zaawansowanym rozwinięciem systemu sterowania żurawiem Liebherr LICCON2. Od momentu wprowadzenia na rynek 13 lat temu możliwe było konfigurowanie żurawi Liebherr za pomocą zdalnego sterowania za pomocą mobilnego urządzenia sterującego i wyświetlającego BTT. System sterowania żurawiem samojezdnym LICCON2 ma również prostą funkcję rozszerzania, umożliwiającą zdalne sterowanie wszystkimi funkcjami nadwozia żurawia. Oprócz odpowiedniego oprogramowania wymagana jest tylko konsola z dwoma wyłącznikami głównymi, do której podłączony jest istniejący BTT. 

Nową funkcją jest możliwość sterowania podwoziem żurawia. Kompaktowy żuraw LTC 1050-3.1 to pierwsze urządzenie, na którym jest to możliwe. Dokładna koordynacja między zdalnym sterowaniem a przemieszczaniem żurawia z milimetrową precyzją była szczególnym wyzwaniem dla inżynierów i ekspertów oprogramowania Liebherr. Szczególnie w ograniczonych przestrzeniach, gdzie każdy centymetr, bezpieczeństwo personelu, maszyny i okolicy jest sprawą najwyższej wagi. I właśnie w ten sposób technologia RemoteDrive ustanawia teraz nowe standardy w koordynacji z systemem sterowania żurawiem LICCON opracowanym przez Liebherr.


Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.


Pozostałe artykuły

Windy i stan epidemii w Polsce

Windy i stan epidemii w Polsce

Większość z nas mimo panującej sytuacji jaka ma miejsce w kraju jak i na świecie prowadzi w miarę standardowy tryb dnia codziennego. Wstajemy,...

wszystkie artykuły

BLOG