Według jakiej normy powinien być oceniany operat pomiarowy torów jezdnych suwnicy? Czy według PN-91/M4457 Tory jezdne suwnic pomostowych czy ISO 12488-1 Cranes — Tolerances for wheels and travel and traversing tracks - pytają czytelnicy?
Zgodnie z informacjami na stronie PKN, stara norma PN-91/M-45457 została wycofana w 2012 roku i nie została zastąpiona żadną inną. Niemniej jednak wycofania normy nie można utożsamiać z jej unieważnieniem. Aktualnie w Polsce obowiązuje system normalizacji dobrowolnej. W tym systemie norm się już nie unieważnia, tylko wycofuje. Normy mogą być wycofane z zastąpieniem przez nową wersję normy lub – bez zastąpienia.
Wszystkie normy, zarówno ze zbioru norm aktualnych, jak i wycofane, mogą być stosowane przez umawiające się strony. Decyzję o zastosowaniu konkretnej normy podejmują one na swoją odpowiedzialność.
Producenci suwnic powołując się na normę ISO 12488-1, która nie istnieje w wykazie Polskich Norm PN-ISO mają wątpliwości czy postępują zgodnie z prawem. Firmy budowlane przywołują normę PN-EN 1090-2, która zawiera informację odnośnie wykonywania torowisk, ale w kilku punktach nie pokrywa się ona z normą ISO 12488-1, co stanowi ciągłe pole do dyskusji z inwestorem.
W związku z tym rodzi się dylemat czy norma ISO 12488-1, aby mogła być stosowana, musi uzyskać status PN, czy można ją stosować bezpośrednio, nie zważając na fakt, że nie ma jej w wykazie Polskich Norm?
Stanowisko PKN jest następujące: PKN jest członkiem Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej ISO od 1947 roku. Ma status członka założyciela. Polska jako członek komitetu ISO może bezpośrednio stosować normy ISO bez konieczności uznawania ich jako PN-ISO.
Odkąd normy przestały być obowiązującym dokumentem prawnym, a stały się dokumentem, którego stosowanie jest dobrowolne, mogą być dowolnie stosowane pomiędzy umawiającymi się stronami, w całości lub w części. Strony więc mogą umówić się zarówno na zastosowanie wycofanej PN, jak i obowiązującej normy ISO.
W związku z tym producenci suwnic mogą używać normy ISO12488-1 w warunkach technicznych i DTR suwnic w sposób bezpośredni, nie zwracając uwagi na to, że nie ma tej normy w wykazie PN.
Zasada bezpośredniego stosowania dotyczy wszystkich norm ISO bez względu na to, czy znajdują się w wykazie PN, czy nie.
Przypominamy, że:
Pomiar geometrii toru jezdnego suwnicy jest wymagany wraz z protokołem odbioru części budowlanej nowo montowanej suwnicy oraz w przypadku suwnic eksploatowanych, jeśli w wyniku kontroli wizualnej toru stwierdzono deformacje.
W trakcie eksploatacji sprawdzenie toru jezdnego suwnicy należy wykonywać nie rzadziej niż co 12 miesięcy. Obowiązek ten należy do konserwatora.