×
Artykuły

HMF stawia na bezpieczeństwo pracy żurawi

Prześlij nam swój artykuł
Zobacz galerię zdjęć

Żurawie duńskiej marki HMF, popularnie zwane hds HMF - są uznawane za jedne z najbardziej bezpiecznych na rynku. Wszystko to dzięki innowacyjnym systemom bezpieczeństwa, które kontrolują kąty pracy kompletnego pojazdu oraz jego przechyły podczas pracy, monitorują stopień rozsunięcia i podparcia nóg żurawia oraz sprawdzają pozycję transportową żurawia.

Każdy system stosowany przez HMF odpowiada za nieco inny parametr. Decyzja o tym, w które z systemów bezpieczeństwa żuraw zostanie wyposażony, zapada na etapie konfigurowania sprzętu przez zespół handlowy, na podstawie uzyskanych informacji odnośnie charakteru i specyfiki wykonywanej pracy urządzeniem. Znajomość branży, możliwości maszyny, potrzeb klienta i przeznaczenia żurawia pozwala dobrać najlepszą z możliwych konfiguracji dla określonego klienta.

 

Niezastąpiony EVS - stabilizacja pod kontrolą 

Już w 1997 roku grupa inżynierska HMF opracowała w Danii inteligentny system EVS (ang. electronic vehicle stability), który zapewnia pełną stateczność pojazdu bez względu na stopień rozsunięcia nóg podporowych. Było to aż o 13 lat przed wejściem w życie nowej dyrektywy maszynowej (2006/42/WE). EVS do dzisiaj stanowi niedościgniony wzór wśród różnorodnych systemów bezpieczeństwa dostępnych na rynku. Jak działa EVS? System pracuje w tle i w czasie rzeczywistym dokonuje obliczeń, biorąc pod uwagę masę ładunku dźwiganego, masę ładunku na pojeździe, stopień wysunięcia podpór, nierówności terenu, czy stopień wysunięcia siłowników. Jak bardzo niezwykły jest EVS? Wystarczy wyobrazić sobie, że w jednym czujniku – zamontowanym przy rozdzielaczu w podstawie żurawia znajdują się już wszystkie proste systemy bezpieczeństwa. Niepotrzebne jest dodatkowe okablowanie, czy dodatkowa elektronika – jeden czujnik zastępuje wszystkie mechanizmy. Podobne, ale tylko podobne parametry dałoby połączenie systemu CYBEL, CYBEL2 i LMB, choć dzięki licznym testom producenta wiemy dziś, że nawet one nie byłyby w stanie osiągnąć takich wyników jak jeden EVS. Ogromną zaletą jest zastosowanie wyświetlacza na pilocie sterowania radiowego tzw. HMF InfoCentre we wszystkich żurawiach samochodowych wyposażonych w EVS, dzięki czemu operator widzi stopień przechylenia pojazdu do przodu, do tyłu i na boki wyrażony w procentach.

 

Gdzie EVS sprawdzi się najlepiej?

Żurawie hds wyposażone w system EVS doskonale sprawdzają się w wielu trudnych sytuacjach, jak: 

  • podczas sterowania żurawiem przez młodych i mało jeszcze doświadczonych operatorów; EVS będzie rodzajem asystenta, który pomoże nabrać wprawy w pracy maszyną oraz poznać jej możliwości i ograniczenia,
  • podczas bardzo precyzyjnej pracy – np. przy rozładunku gabarytów, kontenerów, ładunków delikatnych,
  • w przypadku dużych żurawi samochodowych, gdzie operator dźwigu steruje żurawiem z odległości i nie ma możliwości monitorowania stanu pojazdu (w tym wypadku EVS robi to za operatora),
  • w samochodach specjalnych np. pojazdach dla straży pożarnej, gdzie operatorzy pracują w wymagających i trudnych warunkach, 
  • w branży transportowej, gdzie trudno jest przewidzieć, w jakich miejscach będzie przeprowadzany rozładunek towarów – często operator zmuszony jest pracować ze 100% udźwigiem w miejscach, w których nie ma możliwości pełnego rozsunięcia nóg podporowych.

 

Sprawdzone systemy bezpieczeństwa w żurawiach samochodowych HMF

RCL 5400 jest swoistą czarną skrzynką żurawia – sercem maszyny, które odpowiada za wszystkie parametry hds. Stosowany jest we wszystkich modelach żurawi samochodowych HMF. Aktualnie w nowych egzemplarzach żurawi, które opuszczają fabrykę w Danii, stosuje się już nowy system RCL 5400. System aktywuje się wraz z włączeniem przystawki odbioru mocy w pojeździe i od tej pory monitoruje oraz zapisuje wszystkie parametry żurawia. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu wewnętrznej sieci CAN - BUS. RCL 5400 w trakcie swojego działania nie tylko zbiera, ale też łączy informacje, które otrzymuje od innych systemów jak EVS, CYBEL czy Autoswitch, by zabezpieczyć żuraw przed przeciążeniem, chronić operatora oraz otoczenie. RCL działa dwukierunkowo: zapisuje dane wynikające z pracy żurawia, przetwarza je oraz wysyła odpowiednie informacje do operatora – które będą widoczne na wyświetlaczu pilota. Zaletą tego systemu jest to, że dzięki współpracy z EVS, RCL 5400 jest nawet w stanie korygować błędy operatora. RCL 5400 posiada sygnalizację dźwiękową i wyłącznik STOP na stanowisku sterowniczym.

W nowych modelach żurawi HMF spotkać można kolorowy wyświetlacz InfoCentre. Jest to wyświetlacz ciekłokrystaliczny na pilocie SCANRECO. Klasyczny wyświetlacz pozwala obserwować przechył pojazdu w osi X i Y wyrażony w procentach, z kolei kolorowy wyświetlacz dodatkowo pokazuje operatorowi rysunek z rzutem pojazdu i zaznaczonym przechyłem.

W każdym modelu żurawi HMF stosowany jest system spowalniający ruchy żurawia w momencie osiągnięcia 90% udźwigu – HDL. Pozwala on operatorowi przy użyciu pilota sterowania radiowego na samodzielne spowolnienie ruchów żurawia w zależności od swoich potrzeb. Funkcja ta jest szczególnie przydatna przy precyzyjnych rozładunkach wymagających delikatnych i płynnych ruchów ramieniem, a także podczas pracy przy dużym przechyle, przy pracy w polu niestatecznym, lub w trybie ręcznym pracy żurawia.

Żurawie hds w Europie standardowo wyposażone są w BEHEW. W ten system bezpieczeństwa wyposażony jest również każdy sprzedawany przez HMF Polska żuraw samochodowy. BEHEW przy pomocy kontrolek świetlnych zamontowanych w kabinie pojazdu oraz sygnalizacji dźwiękowej informuje operatora czy żuraw jest poprawnie złożony na czas transportu. Po co się go stosuje? Jeśli śledzicie informacje z branży, to pewnie kilka razy zdarzyło Wam się zobaczyć na portalach informacyjnych newsy o samochodach z hds, które nie zmieściły się pod mostem. Takie kolizje są bardzo niebezpieczne – stanowią zagrożenie dla zdrowia operatora, mogą naruszyć konstrukcję mostu lub wiaduktu, mogą skutkować zniszczeniem sprzętu. Zadaniem systemu BEHEW jest przeciwdziałanie takim ewentualnościom.

System ograniczający ruchy żurawia LMB okazuje się przydatny w przypadku wejścia ramienia w obszar niestabilny. Aby odzyskać możliwość ruchu hdsem, operator powinien zredukować moment udźwigu do dopuszczalnego np. poprzez wsunięcie siłownika.

Systemy CYBEL i CYBEL2 informują RCL i operatora o prawidłowości podparcia i rozsunięcia nóg podporowych żurawia hds. Systemy te dedykowane są urządzeniom o niewielkim zasięgu, typowo rozładunkowym, przeznaczonym do prostych prac – np. w składach budowlanych. Najczęściej są to żurawie do 32 tm, bez nieograniczonego kąta obrotu. Systemy te, choć przeznaczone są do monitorowania podparcia i rozsunięcia podpór, dają zdecydowanie mniejsze możliwości niż EVS, który możemy zastosować na tych samych modelach żurawi.


AutoSwitch – nowość w ofercie HMF

Oprócz wymienionych już wyżej systemów bezpieczeństwa, od 2021 roku niemal we wszystkich żurawiach samochodowych HMF dostępny jest także AutoSwitch. System ten jest tak naprawdę dodatkowym oprogramowaniem, o który rozbudowany został RCL 5400. System AutoSwitch to inteligentna kombinacja systemów EVS, CYBEL2 i CYBEL oraz LMB. Został on opracowany z myślą o urządzeniach, które na co dzień działają w bardzo zróżnicowanym terenie – jednego dnia są to powierzchnie płaskie, umożliwiające pełne rozłożenie nóg podporowych, innego dnia tereny górskie charakteryzujące się dużą pochyłością podłoża. AutoSwitch doskonale sprawdzi się w przypadku przedsiębiorstw, które świadczą usługi hdsami, a także w branży budowlanej, gdzie trudno przewidzieć, w jakich warunkach operator będzie danego dnia pracował. 

Jak system ten działa w praktyce? Żuraw z AutoSwitchem posiada zamontowany cyfrowy czujnik na obrocie, który w czasie pracy żurawia sam podejmuje decyzję o tym, który system bezpieczeństwa zastosować w danej sytuacji. AutoSwitch samodzielnie przełącza się z systemu CYBEL lub CYBEL2 na EVS i odwrotnie. Wyobraźmy sobie sytuację, gdy żuraw pracuje z w pełni wysuniętą jedną podporą, podczas gdy druga podpora oparta jest blisko podwozia. W momencie, gdy ramię żurawia znajduje się na stronie z w pełni wysuniętą podporą, w tle działa system CYBEL2. Gdy ramię przejdzie na stronę, gdzie podpora znajduje się blisko pojazdu, AutoSwitch przełączy się na EVS. W analogicznej sytuacji bez AutoSwitcha CYBEL ograniczyłby udźwig żurawia do 20%, zatrzymał hds i wymusił na operatorze wykonanie bezpiecznego ruchu powrotnego. Ponieważ jednak AutoSwitch włączy EVS, żuraw będzie mógł kontynuować pracę bez najmniejszych przeszkód. Tu tak samo, jak w przypadku systemu EVS, to żuraw podejmuje decyzje jak się zachować, by zapewnić pojazdowi stateczność, podczas gdy operator może się w pełni skupić na wykonywanej pracy.


Żurawie HMF znane są na całym świecie nie tylko ze względu na mocną i wytrzymałą konstrukcję, szeroką gamę sprzętu kierowanego do każdej gałęzi przemysłu, ale również dzięki swojemu podejściu do kwestii bezpieczeństwa operatora. Poprzez zastosowanie innowacyjnych systemów bezpieczeństwa (w tym niezastąpionego EVS i nowego AutoSwitch) żurawie samochodowe HMF spełniają kryteria nie tylko obowiązujących przepisów, ale też odpowiadają na potrzeby najbardziej wymagających klientów w branży. Mamy nadzieję, że zaprezentowany materiał zachęci Państwa do zapoznania się z ofertą HMF i do wybrania bezpiecznych żurawi samochodowych dla swojego biznesu.


Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.


Pozostałe artykuły

wszystkie artykuły

BLOG