×
Artykuły

Innowacyjny system wysięgnika dla żurawi gąsienicowych i kratownicowych Liebherr

Prześlij nam swój artykuł
Zobacz galerię zdjęć

Mocniejszy i stabilniejszy na wietrze – taki jest system innowacyjnych wysięgników SX2 i SX3 Liebherr dla żurawi gąsienicowych i kratownicowych. Wzmocnione wysięgniki są szczególnie pomocne przy operacjach na farmach wiatrowych.

Wersja SX3 zapewnia udźwigu większy o 20 procent i znacznie wyższą tolerancję na wiatr w porównaniu z konwencjonalną wersją SX. Z nowej funkcji skorzystał żuraw Liebherr LG 1750, który został wyposażony w wysięgnik wersji SX3, podczas budowy dwóch turbin wiatrowych o wysokości płyty 170 metrów.

Żuraw gąsienicowy Liebherr LG 1750 z wysięgnikiem kratowym obsługiwany przez holenderskiego dostawcę usług dźwigowych M. Verschoor B.V. zbudował dwie turbiny Vestas w północno-wschodnich Niemczech o wysokości płyty 170 metrów. Żuraw został dostarczony z systemem wysięgnika SX3. Jego pierwsze zadanie na farmie wiatrowej polegało na budowie turbiny wiatrowej nowego typu z wyjątkowo ciężkimi elementami wieży.

Każda z pierwszych czterech sekcji wieży ważyła 120 ton, co w połączeniu ze zbloczem hakowym oznaczało obciążenie około 123 ton. Promień 35 metrów oznaczał, że do tej pracy wykorzystany został cały udźwig żurawia, wyjaśnił Johan Bezemer, operator żurawia. Żuraw z wysięgnikiem SX3 pozwala nam zwiększyć udźwigi, dzięki czemu możemy również montować bardzo duże turbiny, mówi Bezemer z dumą o nowym nabytku floty. Jego 165-metrowy wysięgnik główny i 12-metrowy wysięgnik typu jib zapewniają udźwig 127 ton. To naprawdę dużo.

 

Wzmocniony wysięgnik umożliwia pracę przy większych prędkościach wiatru

Liebherr reaguje na ciągły wzrost masy komponentów i wysokości wciągników do budowy turbin wiatrowych. Dolna część wysięgnika kratowego została powiększona do szerokości sześciu metrów. Wzmocnienie wysięgnika o długości 28 lub 42 metrów zapewnia znacznie większą sztywność konstrukcji wysięgnika, a tym samym skraca czas przestoju żurawia z powodu wiatru.

Wcześniejsze systemy zastosowane w LG 1750 zostały obliczone na podstawie maksymalnej prędkości wiatru dziewięciu metrów na sekundę, powiedział Jens Könneker, Kierownik Produktu ds. Żurawi Gąsienicowych w Liebherr w Ehingen. System SX umożliwia teraz kontynuowanie pracy przy prędkości wiatru do dziesięciu, a w niektórych przypadkach nawet 11,2 metra na sekundę. To duża korzyść nie tylko dla żurawi pracujących na farmach wiatrowych.

 

Innowacyjny wysięgnik i akcesoria optymalizują czas pracy żurawia gąsienicowego

W zaśnieżonym miejscu, gdzie nowy żuraw samojezdny Liebherr LG 1750 podjął swoją pierwszą pracę, około 100 kilometrów na północny wschód od Berlina, wskaźnik wiatru na szczycie wysięgnika często decydował o możliwości podjęcia pracy w danym dniu. Myślę, że udało nam się zaoszczędzić około trzech dni roboczych, podliczył Bezemer.

Po zmontowaniu wszystkich segmentów wieży wysięgnik kratowy musiał zostać przedłużony o15 metrów za pomocą sekcji pośredniej, aby żuraw mógł zapewnić wysokość haka wymaganą dla innych elementów, w tym 100-tonowej gondoli. Zespół z Verschoor potrzebował zaledwie dwóch godzin na modyfikację wysięgnika. Czas wymagany do obniżenia masywnego wysięgnika kratowego został zdecydowanie skrócony do minimum, ponieważ żuraw LG 1750 był również wyposażony w zdejmowaną paletę balastową VarioTray. W rzeczywistości 415 ton podwieszonego balastu wystarczyło do podniesienia lub opuszczenia gigantycznego wysięgnika. Środkowa część przeciwwagi, którą można odłączyć od pozostałej części za pomocą śrub, pozostaje na wysięgniku żurawia. To zaoszczędziło nam ogromną ilość czasu i wysiłku. Mogliśmy od razu przystąpić do pracy bez konieczności układania lub usuwania całego balastu, mówi Bezemer.

Po montażu żuraw LG 1750 wrócił do Holandii. Jest on obecnie najpotężniejszą maszyną we flocie Verschoor. Od tego czasu wyposażony w wysięgnik SX2 pracował przy budowie turbin wiatrowych.


Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.


Pozostałe artykuły

wszystkie artykuły

BLOG