×
Artykuły

Internet, monitoring i diagnostyka - aktualne zagadnienia w branży dźwigowej

W dniu 18 kwietnia 2018 w Janowie Podlaskim dobiegła końca kolejna VII Warszawska Konferencja Dźwigowa, która skupiła wokół problematyki dźwigowej wiodące firmy działające na polskim rynku oraz inspektorów UDT, TDT i WDT z regionu warszawskiego, siedleckiego i białostockiego.

Konferencję otworzył Pan Norbert Wroński – Dyrektor UDT o/Warszawa. Po wystąpieniach przedstawicieli dozoru technicznego obejmujących problematykę przygotowywanej nowelizacji norm oraz nadchodzących zmian legislacyjnych w ustawie o dozorze technicznym i rozporządzeniach wykonawczych, konferencję zdominowały wystąpienia związane Internetem Rzeczy i jego wykorzystaniem do zdalnego monitoringu i diagnostyki dźwigów w czasie rzeczywistym.

Wojciech Knieczyński reprezentujący Meiller Aufzugtüren przedstawił nowy koncept inteligentnych drzwi współpracujących z własnym sterownikiem, który przy pomocy aplikacji na smartfona umożliwia konfigurację, komunikację w trakcie eksploatacji i przekazywanie informacji o stanie technicznym.

Grzegorz Mazurkiewicz z firmy Schindler Polska przedstawił wdrażaną przez firmę platformę Schindler AHEAD, która przewiduje, analizuje i rozwiązuje możliwe problemy techniczne zanim nastąpią. Platforma oparta jest o zamknięty obieg informacji dostępnej dla klientów, pasażerów i konserwatorów. Aplikacja dla użytkownika i konserwatora jest również dostępna na smartfona.

O efektywności energetycznej z zastosowaniem modułu MOE i jej znaczeniu w eksploatacji przekonywał wszystkich słuchaczy Adam Wieteska – właściciel firmy WES - a jednocześnie autor patentu, na którym opiera się ten moduł.

Zdalnej diagnostyki w czasie rzeczywistym dotyczyło również wystąpienie Ryszarda Dziubińskiego z firmy OTIS, która w zakresie ilości monitorowanych parametrów i zdalnego systemu diagnostyki jest nie kwestionowanym liderem rynku.

Systemu monitoringu IMC-2 LiftControl oraz diagnostyki i serwisu przy wykorzystaniu usługi internetowej dotyczyło wystąpienie przedstawiciela firmy RST Elektronik – Jakuba Siecha. System ten uwzględnia wymagania normy PN-EN 81-20, a jego architektura pozwala na zastosowanie do każdego dźwigu który jest sterowany sterownikami dźwigowymi.

Monitoring i diagnostyka - zdarza się, że potwierdzają fakt, iż dźwig jest unieruchomiony pomiędzy piętrami i trzeba (już nie zdalnie) uwolnić pasażerów z windy.

W ten to sposób wystąpienie Michała Kuryłka z firmy Ziehl-Abegg sprowadziło wszystkich uczestników z chmury (internetowej) na ziemię, gdzie zaprezentowano możliwe sposoby uwolnienia pasażerów z unieruchomionego dźwigu.

Mimo, iż konferencję zdominowały Internet, monitoring i diagnostyka to z ogromnym zainteresowaniem spotkało się wystąpienie Rafała Jeżowskiego poświęcone zastosowaniu dźwignic w teatrach. Większość z uczestników konferencji nie zdawała sobie sprawy z tak ogromnego nasycenia dźwignicami scen teatralnych.

Galeria


Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.


Pozostałe artykuły