×
Artykuły

ITM Polska 2017

W dniach 6-9 czerwca w Poznaniu odbyły się kolejne międzynarodowe targi ITM Polska, których przewodnim hasłem były: innowacje, technologie, maszyny. Zainteresowanie redakcji dzwignice.info skoncentrowało się przede wszystkim wokół firm z branży dźwignicowej i ich oferty. Urządzenia dźwignicowe były reprezentowane niezbyt licznie, gdyż tylko poprzez 4 z 22 segmentów branży. Odnieśliśmy wrażenie, że szkielet tych targów tworzyła automatyzacja procesów. Przyjrzyjmy się zatem jakie nowoczesne rozwiązania zaoferowali w tym roku wystawcy i jakie trendy zaobserwować można było na jednej z najważniejszych w Polsce imprez przemysłowych.

 

Podciśnieniowe systemy chwytne

Automatyzacja procesów: składowania materiałów, cięcia, spawania, montażu, spowodowała lawinowy rozwój techniki chwytania, mocowania, przenoszenia z wykorzystaniem ssawek i urządzeń podciśnieniowych. Systemy podciśnieniowe najlepiej zdają egzamin przy chwytaniu, manipulacji i transporcie materiałów, zarówno tych o wrażliwych powierzchniach, jak i arkuszy blach czy profili. Urządzenia do chwytania, mocowania i manipulacji, oparte na technice podciśnieniowej przeżywają obecnie niebywały rozkwit. W obsłudze automatycznych centrów wyeliminowały one niemal zupełnie tradycyjne urządzenia jak: zawiesia linowe i pasowe, zaciski kleszczące, chwytniki magnetyczne. Swoją popularność zawdzięczają licznym zaletom, wśród których wymienić można miękkie posadowienie na podnoszonym elemencie, szybkie mocowanie podciśnieniowe, nie uszkadzanie powierzchni czy łatwość mocowania przenoszonego elementu w miejscu obróbki.

Urządzenia podciśnieniowe weszły przebojem do branży dźwignicowej jako niezbędny osprzęt obsługujący zrobotyzowane stanowiska, czy przy robotach przemysłowych.

 

Udźwigowienie stanowisk pracy

W tej grupie odnotowaliśmy obecność kilku firm z branży, w tym firmy Schmalz z suwnicami i żurawiami opartymi na wciągnikach łańcuchowych, jak i podnośnikach podciśnieniowych Jumbo. Ofertę firmy dopełniają podciśnieniowe chwytaki przyssawkowe oraz systemy mocowania do centrów obróbczych.

Na szczególna uwagę zasługuje nowość jaką zaprezentowała firma Vetter z Niemiec - suwnica modułowa z profili aluminiowych z nowym rodzajem przegubów. Suwnice modułowe z profili aluminiowych w dotychczasowym rozwiązaniu znalazły wszechstronne zastosowania w wielu branżach. Spisują się wspaniale zwłaszcza, gdy pole precyzyjnej manipulacji ładunkiem znajduje się w pobliżu środka rozpiętości suwnicy. W przypadku, gdy obszar precyzyjnej manipulacji znajduje się w pobliżu torów jezdnych należy użyć większej siły, a ta z kolei nie pozwala na precyzyjne dostawienie ładunku na miejsce jego montażu. Aby uzyskać zamierzony efekt konieczne są kilkukrotne korekty, co powoduje ograniczanie użytecznego obszaru pracy zwłaszcza w pobliżu torów. Nowe rozwiązanie zostało pozbawione tej wady! Przeguby kulowe, używane w podwieszeniach suwnic modułowych innych producentów, w rozwiązaniu Vetter zostały zastąpione przegubami Cardana, co przyniosło znakomite efekty. Jest to szczególnie ważne, gdy w obszarze rozpiętości suwnicy znajduje się kilka stanowisk montażowych do obsługi. W nowym rozwiązaniu zdolność manipulacji jest bardzo dobra w całym obszarze pracy, a siły używane przy manipulacji odczuwalnie niższe.

Szerokie spektrum możliwości zaprezentował również Manulift – oferując zarówno suwnice modułowe lekkie i żurawie z wciągnikami łańcuchowymi oraz alternatywnie z podnośnikami pneumatycznymi podciśnieniowymi. Oferta firmy obejmuje podciśnieniowe systemy chwytakowe, jak również systemy mocowania i pełną gamę komponentów do urządzeń podciśnieniowych.

Firma Kopako sp. j., specjalizująca się w narzędziach do montażu, przedstawiła suwnice modułowe z profili aluminiowych z wciągnikami pneumatycznymi firmy Ingersoll Rand.

Wśród firm z grupy udźwigowienia stanowisk pracy należy odnotować obecność firmy Mipromet z Krakowa specjalizującej się w lekkich żurawiach, suwnicach i osprzęcie dźwignicowym.

 

Manipulatory przemysłowe

W zakresie manipulatorów przemysłowych najszersze spektrum rozwiązań, w oparciu o urządzenia pneumatyczne i podciśnieniowe, przedstawił Dalmec. Marka Dalmec posiada ugruntowaną pozycję na polskim rynku. Oferta manipulatorów obejmuje dwie grupy – jedną opartą na manipulatorach linkowych, a drugą ze sztywnym układem ramion dedykowaną zwłaszcza do manipulacji cięższymi elementami. Ogromny dorobek firmy Dalmec pozwala na wydzielenie aplikacji wg specyfiki poszczególnych branż, co ułatwia klientowi wybór rozwiązań.

W grupie manipulatorów przemysłowych warto zwrócić uwagę na dynamiczne wejście na rynek firmy ASPOL z balanserami elektronicznymi i manipulatorami pneumatycznymi marki Scaglia Indeva. Ofertę uzupełniają podnośniki podciśnieniowe Vaculex. Przedstawiane produkty i rozwiązania budziły duże zainteresowanie zwiedzających. Wieloletnie doświadczenie firmy ASPOL, wyniesione z segmentu udźwigowienia stanowisk pracy, może zaprocentować przy aplikacjach dotyczących manipulatorów przemysłowych.

Pełną ofertę z zakresu manipulatorów zaprezentował również ID-Lifting z Wrocławia, w tym manipulatory pneumatyczne, manipulatory podciśnieniowe, chwytaki podciśnieniowe, wózki manipulacyjne oraz żurawie z różnymi urządzeniami podnoszącymi.

W tej grupie na uwagę zasługuje oferta firmy AHS Polska, zaczynając od szybkich wciągników poprzez manipulatory, paletyzatory, aż do robotów przemysłowych.

 

Magazyny automatyczne

W związku z automatyzacją procesów cięcia, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii rośnie zapotrzebowanie na magazyny automatyczne zlokalizowane w pobliżu gniazd, które są w stanie na małej powierzchni składować różne gatunki blach, o bardzo różnych rozmiarach. Sposób składowania w magazynie oraz sposób pobierania z magazynu mają decydujące znaczenie na występowanie uszkodzeń powierzchni, a tym samym na jakość wycinanych elementów. W tej grupie firm swoją kompleksową ofertę zaprezentowały firmy Remmert, Baumalog, Mecalux, Kasto i Cassioli Polska.

Wśród firm z tej grupy zwracało uwagę stoisko firmy Baumalog z Błonia, która zaprezentowała automatyczny system magazynowy TwinTower oraz regał automatyczny Modula. Baumalog, jako firma inżynierska, oferuje kompleksowe rozwiązania zaczynając od projektu, poprzez dobór rozwiązań i logiki zarządzania, aż po w pełni automatyczne systemy magazynowe i transportowe.

Cassioli Polska oferuje zaawansowane systemy logistyczne z wykorzystaniem między innymi układnic automatycznych w kompletnych automatycznych systemach transportowych dostosowanych do potrzeb klienta. Rozwiązania Cassioli Polska dedykowane są dla wielu branż przemysłu.

MECALUX Gliwice pokazał kompleksowość swojej oferty wyposażenia magazynów, poczynając od regałów magazynowych poprzez przenośniki, automatykę aż do kompleksowego zarządzania magazynem.

Do awangardy europejskiej z pewnością należą rozwiązania firm Remmert oraz Kasto. Należy tutaj zaznaczyć, że Remmert, będący ekspertem w zakresie magazynowania i logistyki, w tym roku otworzył swoje przedstawicielstwo w Polsce, co oznacza, że firma bardzo poważnie traktuje polski rynek. Spektrum proponowanych rozwiązań, standaryzacja na potrzeby przemysłu i ogromne doświadczenie firmy były powodem dużego zainteresowania zwiedzających.

Poniżej kilka zdjęć stanowisk targowych firm z branży dźwignicowej i logistycznej.

 

Galeria


Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.


Pozostałe artykuły

Wielkanoc z wózkami widłowymi w tle

Wielkanoc z wózkami widłowymi w tle

Watykańska Bazylika Świętego Piotra to miejsce, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Przed ważnymi wydarzeniami liturgicznymi – jak...