×
Artykuły

Jak dobrać odpowiedni manipulator przemysłowy?

Prześlij nam swój artykuł
Zobacz galerię zdjęć

Kto pyta, nie błądzi. Podjąłeś decyzję o ulepszeniu swojego przemysłu w oparciu o bezpieczny i wydajny transport produktów. Kolejny krok to współpraca z przedstawicielem sprzedaży wybranego producenta. Pamiętaj, żeby wybrać świadomie firmę, która sprosta Twoim oczekiwaniom. Specjaliści Dalmec starają się odpowiedzieć na potrzeby klienta jak najlepiej.   

Cykl życia manipulatora rozpoczyna się od zamówienia. Wcześniej podczas tzw. „wizji lokalnej” przeprowadzamy rzetelny wywiad – ustalamy  konkretne potrzeby klienta, starając się dostosować sprzęt do linii produkcyjnej, mówi Adam Szlendak, dyrektor zarządzający w Dalmec Polska Sp. z o.o. Tak rozpoczyna się w firmie Dalmec proces tworzenia spersonalizowanej oferty.

 

O czym musisz pamiętać, wybierając odpowiedni manipulator przemysłowy?

Manipulator manipulatorowi nierówny. W zależności od specyfiki materiału, który ma być przenoszony, jego wagi, wielkości, odporności na uszkodzenia, odległości, na jakiej ma się odbywać przenoszenie, producent stara się dobrać odpowiednie dla nabywcy rozwiązanie.  

Nasi pracownicy, zanim przygotują konkretną ofertę, przeprowadzają dokładny wywiad, starając się by manipulator przemysłowy był jak najlepiej dopasowany do linii produkcyjnej klienta, podkreśla Adam Szlendak. Nie wszyscy producenci przygotowują ofertę wieloetapowo, w oparciu o dokładną specyfikę i działanie sprzętu – warto na to zwrócić uwagę.  

 

Co powinien uwzględnić producent w swoim zapytaniu ofertowym?

  • Jaki jest typ, wymiary, waga produktu?
  • Czy manipulator będzie transportował tylko jeden typ produktu?
  • Jak ma wyglądać sposób manipulowania materiałem?
  • Jak wygląda specyfika miejsca pobierania oraz miejsca odkładania produktu (paleta, transporter, kontener)?
  • Na jaką odległość mają być transportowane materiały?
  • Jaka jest specyfika miejsca pracy (np. strefa czysta lub wybuchowa)?

 

Producent musi wiedzieć wszystko na temat produktu

Podnoszenie, przemieszczanie, przenoszenie, obracanie, pochylanie, opróżnianie oraz butelki, blachy, karoseria, rury, szkło – możliwości są niezliczone. Klient nie musi posiadać doświadczenia w pracy w manipulatorem. Doświadczony producent sam dobierze odpowiedni manipulator – to jego zadanie. Klient powinien tylko przekazać całą swoją wiedzę o procesie produkcji, w oparciu o najdrobniejsze szczegóły.

W Dalmec zadajemy tysiące – czasem niewygodnych – pytań, bo wiemy jakie to ważne. Czasami nawet niewielki detal odnośnie kształtu produktu, powoduje duże komplikacje w trakcie przygotowywania oferty, dodaje Adam Szlendak.

 

Nie istnieje manipulator uniwersalny. Nie daj się nabrać

Wśród wielu wymienionych wyżej czynników, bardzo duże znaczenie ma waga produktu. Manipulatory przemysłowe Dalmec są przystosowane do przenoszenia zarówno bardzo lekkich produktów, jak i tych cięższych. Przemieszczają produkty od 5 do 1500 kg. Jeśli potrzebny jest jeden manipulator do przedmiotów o różnej wadze, trzeba go odpowiednio dobrać, biorąc pod uwagę najważniejsze kategorie produktów. Nie daj się oszukać, że istnieje manipulator uniwersalny.  Źle dobrany sprzęt nie będzie spełniał oczekiwań klienta lub z powodu użytkowania niezgodnego z przeznaczeniem szybko ulegnie uszkodzeniu lub co gorsza będzie zagrożeniem dla życia lub zdrowia pracowników linii produkcyjnej. 

 

Z czego jest wykonany manipulator przemysłowy?

Odpowiedź jest prosta: to zależy. Istnieje wiele rodzajów klasyfikacji manipulatorów przemysłowych. Każda branża dyktuje inne zasady. Linia produkcji chemicznej lub przemysł spożywczy będą wymagały materiałów zapewniających wysoki poziom higieny. Do powstania takiego manipulatora wykorzystuje się materiały takie jak stal nierdzewna i inne odporne komponenty, odpowiednio dobrane uszczelki lub specjalne osłony, ochraniające przed wysoką temperaturą. Komponenty miękkie mające certyfikat ATEX będą odpowiednie do produkcji manipulatorów pracujących w strefach wybuchowych. Należy pamiętać, że niepotrzebne jest wykorzystywanie wszystkich rozwiązań jednocześnie – byłoby to nie tylko niemożliwe, ale też powodowałoby dodatkowe koszty.

Pamiętaj! Wybór spersonalizowanego manipulatora przemysłowego to wyzwanie. Najważniejszym krokiem jest dobór odpowiedniego producenta, który poprowadzi Cię za rękę przez proces doboru odpowiedniego sprzętu transportującego Twoje produkty. Nie daj się oszukać, że istnieją jakiekolwiek uniwersalne rozwiązania. Dobry manipulator będzie precyzyjnie dostosowany do Twoich potrzeb, w związku z czym, musisz być przygotowany na to,  żeby wdrożyć producenta w Twój proces produkcyjny, w oparciu o najdrobniejsze szczegóły. Nawet mały detal dotyczący kształtu transportowanej rzeczy, może mieć wpływ na przygotowanie oferty.

Artykuł promocyjny firmy Dalmec.


Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.


Pozostałe artykuły

Windy i stan epidemii w Polsce

Windy i stan epidemii w Polsce

Większość z nas mimo panującej sytuacji jaka ma miejsce w kraju jak i na świecie prowadzi w miarę standardowy tryb dnia codziennego. Wstajemy,...

wszystkie artykuły

BLOG