×
Artykuły

Jak dobrać odpowiedni wciągnik do realizowanych zadań?

Od czego należy zacząć dobór wciągnika?

Rodzaje ładunków i produktów podnoszonych przez wciągnik

Ważny jest nie tylko ciężar, ale wielkość (gabaryty) i kształt podnoszonego ładunku, bo bardzo często decydują one o sposobie uchwycenia ładunku, a także rodzaju użytych zawiesi lub elementów chwytnych. W przypadku gdy wciągnik ma podnosić i opuszczać elementy wrażliwe w procesie montażu może być potrzebny wciągnik wyposażony w specjalny osprzęt i płynną regulację prędkości. Podobnie jest z elementami przenoszonymi w procesach montażowych, które wymagają specjalnych uchwytów dedykowanych tylko do przenoszenia jednej części czy zespołu. Należy oszacować ich ciężar zanim przejdziemy do następnego etapu.

Ciężar ładunku jaki wciągnik będzie podnosić, a udźwig nominalny

Nominalny udźwig wciągnika może być potrzebny tylko do ciężkich, pojedynczych ładunków. W dominującej mierze obciążenie wynikające z procesu produkcyjnego lub montażowego jest dużo niższe niż udźwig nominalny. Jeśli chcecie uniknąć zakłóceń wynikających z pracy w strefie działania ogranicznika udźwigu, należy wybrać udźwig nieco większy (o kilkanaście procent) niż najcięższe ładunki, jakie zamierzacie przenosić.

Potrzeby obecne i przyszłe

Bieżące potrzeby są nam z reguły bardzo dobrze znane. Należy jednak przewidzieć zmiany w linii produktów lub w procesach, które mogą wymagać większego udźwigu w ciągu najbliższych kilku lat? Myślenie perspektywiczne pozwala zaoszczędzić dodatkowego kosztu związanego z koniecznością wymiany dobrego jeszcze wciągnika na nowy, o większym udźwigu.

 

Parametry robocze i wydajność

Prędkość podnoszenia dobieramy odpowiednio do średniej wysokości podnoszenia oraz oczekiwanej wydajności. Wydajność określamy potrzebną ilością cykli jaką będziemy wykonywać na godzinę, ilością godzin pracy dziennie (jedna/dwie/trzy zmiany) oraz ilością dni pracy wciągu roku. Ilość dni pracy zależy od tego, czy pracujemy tylko w dni robocze, czy również w soboty i niedziele. Wszystko to ma wpływ na główny parametr decydujący o trwałości wciągnika, jakim jest grupa natężenia pracy.

Grupę natężenia pracy dla mechanizmu podnoszenia możemy bardzo łatwo określić używając kalkulatora grupy natężenia pracy, gdzie wprowadzając nasze dane uzyskamy automatycznie wynik obliczeń w postaci sugerowanej GNP. Narzędzie to jest bardzo praktyczne, bo zmieniając poszczególne dane możemy obserwować jaki mają one wpływ na wynik końcowy. Przy ustalaniu grupy natężenia pracy musimy zwrócić uwagę na masę własną elementów chwytnych zawieszanych na haku jak np. ciężar trawersy, magnesu, chwytaka i innych elementów pomocniczych, które nasz wciągnik będzie podnosił nawet wtedy, gdy nie zawiesimy na nim ładunku. Masa tych elementów zmniejsza nam zakres udźwigu jaki pozostaje do wykorzystania. Wykonując takie symulacje obliczeń możemy ich wyniki przesłać na swój mail zyskując dane niezbędne do założeń projektowych lub do zapytania ofertowego.

Wysokość podnoszenia dobieramy do naszych warunków zabudowy czyli wysokości położenia toru jezdnego wciągnika z uwzględnieniem głębokości obszarów położonych poniżej „poziomu 0”. Wymiar C to najmniejsza wartość zwisu wciągnika mierzona od punktu jego zawieszenia /od powierzchni toru jezdnego do gardzieli haka. Parametr ten jest szczególnie ważny jeżeli na hali zabudowane są maszyny czy inne konstrukcje i musimy nad nimi przejeżdżać z ładunkiem lub bez.

 

Kiedy wciągniki łańcuchowe a kiedy linowe?

Wciągniki łańcuchowe wykonują dominującą większość zadań związanych z manipulacja ładunkiem na stanowiskach pracy. Dysponują one udźwigiem od 80 do 5000 kilogramów. Jednak ich największa popularność koncentruje się w zakresie 80 do 1000 kilogramów. W tym zakresie udźwigu są one techniczną i ekonomiczną alternatywą dla wciągników linowych na stanowiskach roboczych w trudnych warunkach (o dużym zagęszczeniu stanowisk). Bardziej zwarta budowa i wysoki stopień ochrony aparatów i podzespołów wciągników łańcuchowych lepiej chronią je w środowisku agresywnym czy zewnętrznych warunkach atmosferycznych. Silniki napędowe wciągników łańcuchowych są zwykle silnikami dwubiegowymi lub jednobiegowymi, sterowanymi poprzez przemienniki częstotliwości ułatwiając precyzyjne ruchy dostawcze przy manipulacji ładunkiem zwłaszcza przy ciężkich elementach. Wciągniki łańcuchowe są sercem systemów modułowych suwnic i torów podwieszanych, które zbudowane z profili aluminiowych, posiadają bardzo niskie opory toczenia pozwalając na ręczną manipulacje ładunkiem. Wadą wszystkich wciągników łańcuchowych jest występowanie w czasie pracy tzw. efektu wielokąta, który może być niepożądany przy niektórych operacjach montażowych. Im mniej gniazd w kole napędowym łańcucha, tym bardziej odczuwalny jest efekt wielokąta w postaci drgań ładunku i przenoszenia tych drgań na konstrukcję. W tej sytuacji, aby zminimalizować oddziaływanie tego zjawiska na konstrukcję i podnoszony ładunek zaleca się zamiast przewleczenia łańcucha 1/1 zastąpić je przewleczeniem 2/1 co zredukuje o połowę wielkość drgań.

Wciągniki linowe mogą być najlepszym rozwiązaniem w zakresie udźwigów od 2 do 16 ton, zwłaszcza w wersji jednoszynowej, w transporcie międzystanowiskowym, międzyoperacyjnym lub międzywydziałowym, w tym w załadunku i rozładunku podzespołów lub wyrobów. Wciągniki linowe w wersji dwuszynowej (zwane wciągarkami) dostępne są do udźwigu nawet do 120 ton. Stanowią one najważniejszy komponent, który decyduje o trwałości i niezawodności dźwignicy. Dlatego tak ważny jest prawidłowy dobór wciągnika. Budowa wciągnika linowego decyduje również o wartościach dojazdów bocznych suwnicy, a więc o obszarze hali jaki obsługuje suwnica. Przy długich i szybkich przebiegach suwnic ważna jest nie tylko prędkość robocza, ale także zdolność do tłumienia wahań w czasie jazdy wciągnika i suwnicy. Zastosowane w mechanizmach jazdy przetwornice częstotliwości pozwalają nie tylko na łagodny rozruch i zatrzymanie, ale także eliminują wahania ładunku.

Prawidłowy dobór wciągnika to przede wszystkim właściwy dobór: udźwigu, prędkości roboczych, wydajności i grupy natężenia pracy. Bez względu na to czy zabudujemy go na torze jednoszynowym, na suwnicy modułowej lekkiej czy na suwnicy uniwersalnej/standardowej, decyduje on o trwałości i niezawodności całego urządzenia. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy doborze wyposażenia wciągnika łańcuchowego lub linowego dowiecie się w następnych artykułach z tej serii.


Zanim poprosimy potencjalnych dostawców o ofertę na wciągnik skorzystajmy z kalkulatora GNP, przeprowadźmy analizy porównawcze i sprawdzajmy bacznie, czy to co nam oferują dostawcy jest tym czego potrzebujemy.

Pamiętajmy! Różnica jednej grupy natężenia pracy oznacza o 100% mniejszą/większą żywotność wciągnika.

 

Oblicz grupę natężenia pracy!

Galeria


Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.


Pozostałe artykuły