×
Artykuły

Jak prawidłowo wyważyć manipulator przemysłowy?

Prześlij nam swój artykuł
Zobacz galerię zdjęć

Jednym z fundamentów rozpoczęcia pracy z manipulatorem przemysłowym jest odpowiednie wyważenie ładunku. Istnieje kilka sposobów wykonania tego zadania. Dziś prezentujemy dwa z nich, dostępne w manipulatorach DALMEC, czyli preselektor oraz dźwignia góra/dół.  

Głównym zadaniem manipulatora przemysłowego jest bezpieczny, ergonomiczny i wydajny transport ładunku. Manipulatory przeznaczone są do szybkiego i precyzyjnego podnoszenia, przenoszenia, obracania i pozycjonowania różnych produktów. Zanim jednak operator będzie mógł przenieść dany element, manipulator należy w odpowiedni sposób zrównoważyć. W Dalmec staramy się, aby przygotowanie urządzenia do pracy było intuicyjnie łatwe, a także możliwie szybkie. Wyważenia możemy dokonywać na kilka sposobów, dzisiaj skoncentrujemy się na dwóch podstawowych.    

 

Wyważenie manipulatora przy użyciu preselektora

Każdy manipulator powinien mieć dwa stany pracy. Stan pracy z ładunkiem i bez niego. Manipulator powinien być prawidłowo wyważony do ciężaru produktu oraz do ciężaru chwytaka. Wyważenie manipulatora bez ładunku jest proste. Należy przekręcić dźwignię w prawo i w lewo tak, aby pozostał w pozycji, w której pozostawi go operator. Po odpowiednim ustawieniu, a następnie uchwyceniu produktu, manipulator sam przełącza się w stan wyważenia z ładunkiem. Teraz za jego wyważenie odpowiedzialny jest zupełnie inny system i zupełnie inny regulator. Regulacji dokonujemy w najprostszym systemie stosowanym w manipulatorach Dalmec, w tzw. preselektorze. Dzięki preselektorowi manipulator zapamiętuje wyważenie i przy transportowaniu serii ładunku o tym samym ciężarze, regulujemy to wyważenie tylko za pierwszym razem.

 

Po prawidłowym wyważeniu przy pomocy preselektora, operator może manipulować produktem bez używania żadnej dźwigni. Operator bezpośrednio operuje chwytakiem lub ładunkiem, zmieniając jego położenie. Potocznie mówimy, że „manipulator chodzi za ręką operatora”. Każdy z operatorów wybiera wyważenie manipulatora z ładunkiem według własnych preferencji. Rozwiązanie to stosowane jest, gdy ciężar przenoszonych produktów zmienia się w określonym zakresie, a ich waga nie przekracza 250 kg.

 

Wyważenie manipulatora przy wykorzystaniu dźwigni góra/dół

W przypadku cięższych produktów, ważących powyżej 250 kg, wyważenia dokonuje się za pomocą dźwigni góra/dół – inaczej joystica. Podobnie jak z wykorzystaniem preselektora, manipulator bez ładunku „chodzi za ręką operatora”, jednak w przypadku wyjątkowo ciężkich produktów, operator może używać dźwigni góra/ dół jako dodatkowego wspomagania ruchu. Warto zaznaczyć, że w niektórych modelach nie ma konieczności korzystania z dźwigni podczas ruchu bez ładunku.

Operator przy użyciu joystica – dźwignia góra/dół zwiększa lub zmniejsza ciśnienie w siłowniku wyważającym, powodując ruch pionowy manipulatora. W odróżnieniu od manipulatorów podciśnieniowych i wciągników, konstrukcja mechaniczna oparta jest tutaj na dwóch ramionach połączonych przegubem.

W Dalmec wiemy jak ważny jest czas i ergonomia pracy w każdej gałęzi przemysłu, dlatego staramy się by nasze rozwiązania były intuicyjne, ułatwiały pracę operatora, a także skracały czas potrzeby na wykonanie określonego zadania. Na co dzień czynimy pracę lekką dostarczając rozwiązania przygotowane na zamówienie, zapewniamy szkolenia dla pracowników z prawidłowej obsługi urządzeń i jesteśmy z klientem na wszystkich etapach procesu implementacji manipulatora.

Artykuł promocyjny firmy Dalmec.


Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.


Pozostałe artykuły

wszystkie artykuły

BLOG