Od pewnego czasu, można zaobserwować, że rynek żurawi został zdominowany przez renomowanych producentów konstrukcji stalowych, żurawi stalowych do transportu ciężkich ładunków wynoszących nawet do kilku ton. Jednakże to sektor mniejszych ładowności poniżej tony przeżywa niezwykle dynamiczny rozwój w ciągu ostatnich kilku lat. Sektor ten narzuca wprowadzanie systemów sterowanych ręcznie, które są elastyczne i ergonomiczne. J. Schmalz GmbH jako specjalista w technice podciśnieniowej był jednym z pierwszych producentów, który w 2006 roku rozwinął i wprowadził kompletne systemy lekkich systemów podnoszących wykonanych z aluminium. Spółka odnotowuje stały wzrost w tym sektorze.
Praktycznie w każdym procesie logistycznym są przemieszczane ładunki o wadze poniżej tony. W związku z tym istnieje ogromna liczba obszarów, gdzie lekkie systemy dźwignicowe mogą być wykorzystywane. Ponadto ważnym czynnikiem technologicznym jest stale rozwijający się sektor logistyczny. Z roku na rok sektor ten wymusza zwiększanie szybkości przeładunku i charakteryzuje się wzrostem dostaw. W magazynach i spedycjach, w głównej mierze towary są przemieszczane z końcowego odcinka zakresu podnoszenia. Dlatego w celu szybszej obsługi pojawia się potrzeba stosowania systemów podnoszących obsługiwanych ręcznie. Ponadto w procesach produkcyjnych i montażowych również niezbędne jest przemieszczanie ładunków. Nasze rozwiązania obejmują cały asortyment. Widzimy duży potencjał dla aluminiowych systemów podnoszących, na przykład, w przemyśle samochodowym, który jest uważany za pioniera w projektowaniu ergonomicznych miejsc pracy, mówi Klaus-Dieter Schwabenthan, odpowiedzialny za obszar obsługi systemów biznesowych w Schmalz.
Ergonomia stanowiska pracy staje się coraz ważniejsza dla pracowników i firm. W wielu uprzemysłowionych krajach rośnie długość życia, z drugiej jednak strony spada liczba urodzeń. Tendencja ta niesie poważne konsekwencje dla świata pracy: Średni wiek pracowników stale rośnie, co powoduje, że pracodawcom coraz trudniej znaleźć odpowiednich pracowników. Te zmiany strukturalne zapowiadają zmiany w organizacji pracy, co więcej zwracają uwagę, że większego znaczenia nabierają takie kwestie jak: ergonomia oraz bezpieczeństwo i higieny pracy. W szczególności pracownicy branży logistycznej narażeni są na duże obciążenia ze względu na szybkie i częste przepływy towarów. Koniecznie te miejsca pracy muszą być jak najlepiej zorganizowane pod kątem ergonomicznym, a także nienadwyrężającym zdrowia pracowników.
Suwnice oraz wysięgniki, zwłaszcza wykonane z aluminium mogą odgrywać znaczącą rolę w odciążaniu pracowników. Maksymalne obciążenie systemu podnoszącego nie ma tu zasadniczego znaczenia. Przeciwnie, obciążenie powinno być dostosowane do wykonywanych zadań. W dzisiejszych czasach klienci producentów dźwigów proszą o rozwiązania, które są dostosowane do indywidualnych uwarunkowań i ich specyficznych zastosowań, wyjaśnia Klaus-Dieter Schwabenthan. Suwnice aluminiowe są solidne oraz łatwe w obsłudze. Wymagany wysiłek, aby przenieść ładunek przy użyciu aluminiowego wysięgnika jest ponadto połowę mniejszy w porównaniu do systemów stalowych. Schmalz osiąga to poprzez znalezienie optymalnej proporcji masy obciążeniowej. Znacznie zmniejszono ryzyko chorób układu mięśniowo-szkieletowego i urazów spowodowanych przeciążeniami. Ergonomiczna praca zapobiega również szybkiemu zmęczeniu. Pracownicy są w stanie o wiele więcej oraz dłużej pracować, zwiększając wydajność.
W celu dalszej optymalizacji ergonomii systemów, specjaliści suwnic i żurawi obrotowych z J.Schmalz GmbH w najdrobniejszych szczegółach zajmują się ulepszeniem poszczególnych komponentów. Pierwszy wózek transportowy został precyzyjnie przejrzany. Poprzednio geometria wynikała głównie z technologii wytwarzania i wymagała zastosowanie rolki o średnicy 50 mm. Konstrukcja została zmieniona, dzięki czemu obecnie można używać szerszych rolek o większej średnicy, komentuje inżynier firmy Schmalz. To ułatwia ustawienie ładunku podczas ruchu. To również ułatwia przeniesienie obciążenia.
Po intensywnych testach Schmalz zmienił również profile aluminiowe w swoich systemach. Wsporniki pionowe umieszczone w górnej komorze w nowej wersji profili mogą znacznie utrzymać większe obciążenia. W wielu przypadkach, użytkownicy mogą wybrać krótsze profile lub zwiększyć odległości zawieszenia. W obu przypadkach koszty systemu są zmniejszone. Modułowy system podwieszania suwnic umożliwia łatwe zamocowanie do istniejących dźwigarów konstrukcji budowlanych. Ponadto elastyczny system modułowy suwnic aluminiowych zapewnia cały szereg możliwości spełniając indywidualne wymagania klientów. Przed nami szerokie perspektywy rozwoju w obszarze suwnic aluminiowych.
Artykuł promocyjny firmy Schmalz Sp. z o. o.
<a href=" http://www.schmalz.pl/produkty/systemy-chwytakowe">Chwytak</a>