×
Artykuły

Manipulatory przemysłowe Indeva – przedłużenie ludzkich rąk

Manipulatory przemysłowe wspomagają pracownika w pracy związanej z przenoszeniem, podnoszeniem, obracaniem i pozycjonowaniem ładunków o dużej masie. To użyteczne narzędzia, które nie tylko zwiększają wydajność, bezpieczeństwo i ergonomię pracy, ale przede wszystkim odciążają pracownika od żmydnych, powtarzalnych operacji.

Dzięki użyciu manipulatora pracownik nie męczy się tak bardzo, jak w przypadku kiedy musiałby przenosić przedmioty używając tylko własnych rąk, a jego wydajność pozostaje na tym samym poziomie przez cały czas pracy. Zastosowanie manipulatorów generuje również oszczędności w postaci niższych kosztów leczenia lub rehabilitacji pracowników, którzy obarczeni są ciężką pracą fizyczną. Ponadto pozwala ograniczyć liczbę pracowników wykonujących określone czynności. Dlatego w dłuższej pespektywie manipulatory wpływają na poprawę produktywności zakładu, podniesienia jakości produktów i ogólnej konkurencyjności firmy.

Tradycyjne, pneumatyczne manipulatory, z uwagi na układ ze sztywnym ramieniem, dobrze sprawują się w przenoszeniu ładunków z przesuniętym poza oś środkiem ciężkości. Są niezawodne, solidne i uniwersalne. Mimo to postęp technologiczny sprawił, że na rynku pojawiła się ich udoskonalona wersja. To manipulatory elektroniczne, które dzięki bardziej zwartej i lżejszej zabudowie pozwalają operatorom na jeszcze szybsze i bardziej precyzyjne przenoszenie ładunków. Ponadto charakteryzują się niską bezwładnością (ramię elektronicznego manipulatora waży prawie dwa razy mniej niż pneumatycznego) oraz same rozpoznają wagę przenoszonego przedmiotu, co znacznie przyspiesza proces transportu detali o różnej masie.

Pierwszą firmą na świecie, która zastosowała elektronikę w manipulatorach przemysłowych była Scaglia Indeva. Od 1970 roku jest ona światowym liderem w produkcji inteligentnych urządzeń transportu bliskiego. Obecnie to jedyny europejski producent manipulatorów przemysłowych, dostarczający na rynek Inteligentne Urządzenia Wspomagające w postaci manipulatorów IAD (Inteligent Assist Devices). Elektroniczne manipulatory Indeva Liftronic, których prototyp powstał już w 1978 roku, to najnowocześniejsza, udoskonalona wersja tradycyjnych urządzeń, w których powszechnie stosowane systemy pneumatyczne zastąpiono nowoczesnym mikroprocesorowym układem logicznym. Dzięki temu wyeliminowano typowe ograniczenia technologiczne manipulatorów pneumatycznych i osiągnięto o wiele większą wydajność. Tradycyjne urządzenia manipulacyjne wymagają nieporęcznych i ciężkich narzędzi podnoszących (chwytaków), podczas gdy urządzenia IAD pozwalają na użycie lekkich i kompaktowych narzędzi roboczych, które zapewniają lepszą widoczność w czasie operacji oraz większą łatwość obsługi ładunków podczas przemieszczania i pozycjonowania.

Urządzenia z serii Liftronic posiadają również bardziej zwartą i lżejszą budowę w porównaniu z tradycyjnymi manipulatorami pneumatycznymi, dzięki czemu pozwalają operatorom na szybsze i bardziej precyzyjne przenoszenie ładunków. Wyposażono je także w specjalną rękojeść sterującą, która zapewnia niezwykle precyzyjną kontrolę prędkości podnoszenia i opuszczania, redukując w ten sposób maksymalnie bezwładność ładunku. Rękojeść dodatkowo posiada czujniki, których aktywacja uruchamia układ wspomagania podnoszenia i opuszczania. Funkcja float modetryb płynnego zapisu masy pozwala operatorowi na sterowanie manipulatorem poprzez wywieranie niewielkiego nacisku bezpośrednio na unoszony ładunek, zapewniając maksymalną kontrolę. Jest to istotne zwłaszcza w sytuacjach, kiedy mamy do czynienia z delikatnymi produktami, które wymagają ostrożnego przeładunku. Zaawansowany system rozpoznawania ładunku sprawia, że urządzenie na bieżąco sprawdza i dostosowuje się do masy podwieszonego materiału oraz intencji operatora i nie wymaga jakiegokolwiek ręcznego ustawiania. Wykonując proste ruchy rękojeścią sterowniczą lub samym ładunkiem (funkcja float mode) oraz stosując lekki nacisk w wybranym kierunku, operator uaktywnia układ wspomagania podnoszenia lub opuszczania ładunku tak, jakby ważył on zaledwie kilka gramów. Architektura sprzętu i oprogramowania, wraz z ergonomicznie zaprojektowanymi chwytakami, znacząco poprawia komfort pracy operatora. Szybkość reakcji i większa „wrażliwość” na intencje użytkownika sprawiają, że manipulatory przemysłowe Indeva Liftronic można naprawdę nazwać skutecznym „przedłużeniem ludzkich rąk”.

Wyłącznym przedstawicielem Indeva w Polsce jest firma Aspol

Galeria


Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.


Pozostałe artykuły

Wielkanoc z wózkami widłowymi w tle

Wielkanoc z wózkami widłowymi w tle

Watykańska Bazylika Świętego Piotra to miejsce, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Przed ważnymi wydarzeniami liturgicznymi – jak...