×
Artykuły

Mobilna wiata fitosanitarna - Przedsiębiorstwo HAK dla PKP LHS w Hrubieszowie

Firma Przedsiębiorstwo HAK Sp. z o.o. zaprojektowała oraz dostarczyła innowacyjną wiatę fitosanitarną na specjalne zamówienie zamojskiej spółki kolejowej dla stacji PKP LHS w Hrubieszowie. W kwietniu tego roku nastąpiła uroczysta inauguracja przedsięwzięcia, będącego częścią procesu inwestycyjnego budowy Nowego Jedwabnego Szlaku - trasy, która ma łączyć Chiny z Azją Centralną i Europą.

Mobilna wiata fitosanitarna stanowi podstawę procesu kontroli zawartości wagonów na dwóch sąsiadujących torach. Pozwala na zwiększenie efektywności pracy z zachowaniem wysokich standardów bezpieczeństwa, łatwiejszy dostęp do kontrolowanych towarów, a tym samym – istotnie zwiększa przepustowość linii.

Realizacja obejmowała opracowanie projektu zgodnego z wymaganiami oraz wytycznymi zamawiającego, produkcję, dostawę, montaż i uruchomienie urządzenia wraz z udziałem w odbiorze przez UDT. Mobilna wiata fitosanitarna ma formę zadaszonego podestu przejezdnego, opartego na czterech podporach wyposażonych w zestawy jezdne posadowione na torowisku kolejowym. Całość konstrukcji stalowej ma szerokość 16 metrów, długość 16 metrów oraz 8 metrów wysokości. Sterowanie jazdą oraz funkcjami urządzenia odbywa się z pulpitu operatora umieszczonego na podeście, a zasilanie dostarczane jest ułożonym wzdłuż torowiska szynoprzewodem. Długość toru jazdy wiaty wynosi 900 metrów, prędkość maksymalna to 40m/min. Podest może jednocześnie transportować 5 osób (inspektorzy oraz obsługa), a wchodzenie na podest odbywa się z użyciem opuszczanych schodów, podnoszonych na czas jazdy.

Wiata – podest mobilny – przesuwa się nad wagonami po torach oraz zatrzymuje nad dowolnym z nich. Następnie, z zastosowaniem rozkładanego trapu, inspektor przedostaje się nad wagon, a stamtąd bezpiecznie i swobodnie, poprzez włazy ładunkowe, pobiera próbki transportowanych towarów. Po zakończeniu procesu trap jest podnoszony, a podest przesuwa się nad następny wagon. System przystosowany jest do obsługi wszystkich wagonów krytych z górnym systemem załadunku.

PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa to jedna ze spółek wchodzących w skład Grupy PKP. Oddana do użytku wiata to część wielomilionowej inwestycji m.in. w modernizację infrastruktury kolejowej.

Więcej informacji wiacie fitosanitarej.

Galeria


Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.


Pozostałe artykuły

RESURS– jest czy nie?

RESURS– jest czy nie?

Przepisy Rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 30 października 2018 r. w sprawie warunków technicznych dozoru...