×
Artykuły

Najlepsze oprogramowanie intralogistyczne 2019

Cyfryzacja to jeden z najważniejszych megatrendów zmieniających współczesną gospodarkę i logistykę. Nowe modele biznesowe, pionierskie usługi i aplikacje definiują dziś reguły gry w transporcie wewnętrznym – powoli także w Polsce.

Chcąc uczestniczyć i wygrywać w wyścigu o klientów na dynamicznie zmieniającym się globalnym rynku logistycznym, nieustannie trzeba szukać okazji do podnoszenia wydajności obsługi łańcucha dostaw oraz tworzenia w jego ramach wartości dodanej. Ze względu na powszechną dostępność urządzeń mobilnych i Internetu oraz niezwykle szybki rozwój technologii ICT jedną z wiodących ról w zwiększaniu korzyści z procesów intralogistycznych odgrywa dziś oprogramowanie i wszelkie cyfrowe platformy dostępu do danych i ich analizy.

Od kilku edycji na pierwszym planie międzynarodowych targów branżowych są wątki cyfryzacji. Mimo to potencjał rozwojowy polskich przedsiębiorstw w tym zakresie jest wciąż ogromny, mówi Paweł Włuka, Dyrektor Marketingu STILL Polska. Według wydanego przez Komisję Europejską raportu DESI 2018 (Digital Economy and Society Index) w dziedzinie integracji technologii cyfrowych w biznesie zajmujemy w UE przedostatnie miejsce. Badania GUS-u wskazują na dużą rozbieżność w stosowaniu chmur obliczeniowych w zależności od wielkości przedsiębiorstwa. W 2018 roku wykorzystywało je 8,8 proc. małych i 42,7 proc. dużych firm – 11,5 proc.  ogółem. Choć na przestrzeni ostatnich dwóch lat sytuacja uległa poprawie (w 2016 roku wartości wynosiły odpowiednio: 6,3; 31,1 oraz 8,2 proc.), to prawdziwy boom dopiero przed nami. Wraz ze wzrostem dostępności rozwiązań cyfrowych i w naszym kraju rewolucja powinna ruszyć przemysłowa rewolucja 4.0.

Spodziewając się, że mogą one wkrótce zmienić sposób myślenia o procesach transportu wewnętrznego, przyglądamy się rozwiązaniom nominowanym do tegorocznej nagrody IFOY w kategorii software.

 

Precyzyjne nadajniki bezpieczeństwa

Do nagrody IFOY dla najlepszego oprogramowania intralogistycznego 2019 roku nominowano trzy produkty odwołujące się do zupełnie innych potrzeb. Pierwszym z nich jest radiowy system wywołujący określone reakcje infrastruktury i wózków widłowych, które znajdą się w zasięgu jego nadajników. Daje na przykład możliwość kontroli, czy pojazd jest odpowiednio wyposażony i autoryzowany, by wjechać do konkretnej strefy zakładu. Od odczytanej konfiguracji uzależnia otwieranie prowadzących do niej drzwi. W przypadku zastosowania w pobliżu ramp i ruchliwych skrzyżowań system pozwala automatycznie zredukować do minimum prędkość wszystkich wózków w zasięgu lub wyświetlić na ekranach ostrzeżenie dla operatorów. Jury IFOY zwraca uwagę na elastyczność rozwiązania i możliwość jego zastosowania w już funkcjonujących pojazdach i magazynach. Jako główną korzyść z wdrożenia eksperci postrzegają poprawę bezpieczeństwa bez wpływu na wydajność procesów – przede wszystkim dzięki precyzyjnemu doborowi podejmowanych działań do sytuacji i wózków.

 

Modułowe zarządzanie flotą

Drugim z nominowanych rozwiązań jest modułowy system zarządzania flotą, którego wyróżnikiem jest dostępność z poziomu dowolnej przeglądarki i urządzenia – z każdego miejsca, gdzie jest Internet – oraz możliwość doboru spośród dziewięciu aplikacji optymalizacyjnych – w zależności od potrzeb przedsiębiorstwa. Za główne źródło korzyści dla klienta eksperci IFOY uznali kompleksowość i uniwersalność rozwiązania. Nie tylko pozwala ono na indywidualizację sposobu użytkowania aplikacji, dając możliwość uruchomienia na dowolnym sprzęcie z dostępem do sieci oraz ustawiania dogodnego kanału wysyłania powiadomień, ale także obsługuje wszystkie wózki - niezależnie od producenta – i łączy w jednej bazie danych komplet informacji, dotychczas często rozproszonych po różnych systemach.

Wysoka dostępność i możliwość indywidualizacji to wspólne cechy nowych rozwiązań software’owych firmy STILL. Zarówno nominowany do IFOY 2019 STILL neXXt fleet, jak i wprowadzone ostatnio do naszej oferty narzędzie cyfryzacji list kontrolnych - STILL PreOp - można uruchomić na smartfonie i precyzyjnie dostosować do swoich potrzeb, mówi Paweł Włuka. Motto, któremu podporządkowane są nasze rozwiązania cyfrowe, brzmi: „prosto i sprytnie”. Wierzę, że to klucz do ich popularności także na polskim rynku, podsumowuje Dyrektor Marketingu STILL Polska.

 

Gabaryty sczytywane „w locie”

Trzeci i ostatni z nominowanych programów to zdalny, automatyczny „ładunkomierz”. Kiedy wózek przejeżdża z „obiektem” przez bramkę, algorytm porównuje masę pojazdu z obciążeniem i bez, obliczając ciężar towaru. Na podstawie realizowanego jednocześnie nagrania tworzy trójwymiarowy model ładunku i identyfikuje jego kod kreskowy. Dzięki temu do obiektu przypisywany jest w systemie mu komplet informacji pozwalających trafnie określić koszt jego transportu i lepiej gospodarować przestrzenią załadunkową - w oparciu nie o deklaracje i szacunki, ale rzeczywiste parametry. Wszystko to w czasie rzeczywistym, bez potrzeby zatrzymywania się pojazdu. Rozwiązanie ma być odpowiedzią na sytuację, w której 15 proc. palet kwalifikowanych jest obecnie do niższej taryfy transportowej niż powinno. Według szacunków wdrożenie „ładunkomierza” na szeroką skalę mogłoby zwiększyć obroty firm oferujących przewozy drobnicowe nawet o 5 proc. Który z trzech programów zostanie przez jury IFOY 2019 uznany za najlepszy, dowiemy się w kwietniu.

Galeria


Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.


Pozostałe artykuły

Lekkie suwnice aluminiowe

Lekkie suwnice aluminiowe

Aluminiowe systemy dźwigowe SRA firmy Schmalz wyróżniają się konsekwentnie lekką konstrukcją. Standaryzowane komponenty pozwalają na efektywne...