×
Artykuły

Naprawy dźwignic oraz konstrukcji nośnych dźwignic – jak to robimy w firmie Lubritech?

Firma Lubritech posiada specjalne uprawnienia spawalnicze, które zostały jej nadane przez UDT. Służą one do wykonywania napraw i modernizacji wózków jezdniowych (nr UD-03-73-P/1-13) oraz urządzeń takich jak: suwnice, żurawie, podesty ruchome, wciągarki, a także urządzeń do przemieszczania kontenerów, dźwigników itp. (nr UD-03-73-N/2-17). Lubritech posiada odpowiednio wykwalifikowany personel w zakresie świadczenia usług spawalniczych. Wszystkie osoby, które są odpowiedzialne za naprawę, modernizacje i kontrolę jakości posiadają odpowiednie certyfikaty UDT.

Firma specjalizuje się w przeprowadzaniu napraw uszkodzeń i pęknięć eksploatacyjnych oraz modyfikacjach konstrukcji nośnej. Prace odbywają się po konsultacji z producentami, opierają się również na wieloletnim doświadczeniu pracowników. Całość działań poprzedza uzgadnianie technologii naprawy bądź modernizacji z UDT. Ta kompleksowa usługa obejmuje dokładną identyfikację uszkodzeń, wykonanie stosownych badań, wykonanie dokumentacji wykonawczej oraz dokumentacji powykonawczej z odbiorem UDT włącznie.

Praca zwykle zaczyna się od sporządzenia wstępnego projektu naprawy uszkodzonego sprzętu. Całkowity koszt ocenia inżynier spawalnictwa, klient otrzymuje ofertę cenową do akceptacji. Jest ona wstępem do dalszych prac. Kolejnym krokiem są oględziny uszkodzonego sprzętu. Wymaga to również szczegółowego rozpoznania gatunku stali, z jakiej został wykonany uszkodzony element. Na tym etapie niejednokrotnie potrzebna jest pomoc laboratorium specjalistycznego, ponieważ producent nie zawsze chce zdradzić szczegóły o zastosowanych materiałach i użytej technologii, jaką stosuje. Znając gatunek stali inżynier opracowuje technologie spawania i naprawy elementu konstrukcji.

Gotowy projekt naprawy zostaje przesłany do inspektora UDT, do uzgodnienia. Po uzgodnieniu sposobu i technologii naprawy, otrzymujemy pisemną akceptację przedłożonej dokumentacji naprawy. Na jej podstawie rozpoczyna się naprawa. Jeśli transport maszyny nie jest opłacalny, ekipa pracowników Lubritech dokonuje naprawy u klienta. W przypadku uszkodzeń, które powstały na skutek zmęczenia materiału, najczęściej stosuje się dodatkowo nakładki wzmacniające. Jest to niezbędne gdyż w konstrukcjach zmęczonych samo spawanie pęknięć nie daje gwarancji, że nowe pęknięcie nie powstanie obok świeżo położonej spoiny.

Inspektor kontroli jakości lokalizuje uszkodzenia, a następnie przy pomocy penetrantu i wywoływacza otrzymuje mapę pęknięć. Dzięki temu spawacz wie, gdzie i w jaki sposób należy przygotować materiał przed położeniem spoiny. Strefa naprawy jest odtłuszczana i czyszczona do stopnia czystości SA 2.1/2 a następnie wykonywane jest spawanie. To etap, w którym nad jakością wykonywanej pracy również czuwa inspektor kontroli jakości, który dodatkowo sporządza protokół z przeprowadzonych badań. Jest on później dołączony do dokumentacji. Ostatnie prace to malowanie naprawionego elementu.

Po wykonaniu naprawy urządzenia użytkownik jest zobowiązany zgłosić naprawioną dźwignicę do badania doraźnego eksploatacyjnego zgodnie z § 24 Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 października 2003 r. w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji niektórych urządzeń transportu bliskiego (Dz.U. Nr 193, poz. 1980).

Materiał promocyjny firmy Lubritech.

Galeria


Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.


Pozostałe artykuły

RESURS– jest czy nie?

RESURS– jest czy nie?

Przepisy Rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 30 października 2018 r. w sprawie warunków technicznych dozoru...