×
Artykuły

Nowe funkcje systemu zarządzania flotą "connect" firmy Linde Material Handling

Firma Linde Material Handling zaprezentowała nowe moduły systemu zarządzania flotą connect. Aplikacje cyfrowe Zone Intelligence i Truck Mapping wykorzystują różne technologie, aby korzystanie z wózków przemysłowych było bezpieczniejsze i bardziej przejrzyste.

Nowy moduł systemu zarządzania flotą connect - Zone Intelligence, który od przyszłego roku będzie dostępny zarówno jako rozwiązanie modernizacyjne, jak i fabrycznie nowe, jest kolejnym znaczącym krokiem w kierunku większego bezpieczeństwa w halach przemysłowych i pomieszczeniach magazynowych.

Pomimo wszechstronnego wyposażenia bezpieczeństwa, używanie wózków przemysłowych nadal wiąże się z pewnym ryzykiem. Dzieje się tak między innymi dlatego, że operatorzy sami określają prędkość, z jaką podróżują i do jakiego stopnia redukują tę prędkość na skrzyżowaniach lub w przejściach między regałami. To samo dotyczy jazdy z podniesionym masztem podnośnika. Zderzenia z roletami lub podporami sufitowymi spowodowane niedbałością powodują corocznie szkody rzędu milionów euro. Firma Linde Material Handling opracowała nowy system wspierający, oparty na czujnikach, w celu zniwelowania takich potencjalnie niebezpiecznych i kosztownych sytuacji. Umożliwia on operatorom floty zdefiniowanie określonych stref w magazynach i obszarach produkcyjnych, w których prędkość wózka jest automatycznie zmniejszana.

Nowy system wsparcia Zone Intelligence został technicznie zrealizowany za pomocą szerokopasmowych sygnałów radiowych w zakresie 4 gigaherców. Sygnały te są wymieniane między czujnikami stacjonarnymi i czujnikiem w pojeździe, a nawet przechodzą przez ściany i słupy. Aby zdefiniować różne strefy, menedżer floty korzysta z map rozmieszczenia hal lub zakładów, które są przesyłane do komputera za pomocą oprogramowania connect: desk. W aplikacji różne strefy są konfigurowane jedna po drugiej za pomocą narzędzia graficznego i przypisane są do nich określone parametry. Obejmują one zakres wokół określonego punktu kontrolnego, tak zwanego markera strefowego, a także na przykład wielkość obszaru hamowania. Nowy system wsparcia koncentruje się na czterech obszarach zastosowania: po pierwsze, selektywna regulacja prędkości, która zawsze działa, gdy samochód zbliża się do krytycznych miejsc - na przykład ślepych zaułków lub skrzyżowań, stanowiących potencjalne ogólne zagrożenie. Po drugie, możliwe jest dostosowanie prędkości dla wybranych obszarów, na przykład z powodu częstego ruchu pieszego. Trzecie pole to rolety lub przejścia, a czwarte to kontrola prędkości na nierównym terenie.

Moduł connect - Zone Intelligence to już drugi system wsparcia firmy Linde Material Handling, który wykorzystuje technologię ultraszerokopasmową (UWB), aby jeszcze bardziej zmniejszyć ryzyko wypadków podczas wewnętrznego transportu materiałów. Od początku roku dostępny jest system Linde Safety Guard, który ostrzec kierowców wózków widłowych i pieszych o sobie nawzajem za pomocą stałych instalacji na ciężarówce i mobilnych jednostek przenoszonych na ciele. Urządzenia te nie tylko wywołują alarm akustyczny i wizualny, ale także wibrują, aby piesi mogli rzeczywiście poczuć możliwe niebezpieczeństwo. Zaletą technologii UWB to również to, że fale radiowe przechodzą przez ściany, półki i bramy. W ten sposób pieszy ostrzegany jest o zbliżającym się wózku jeszcze przed otwarciem drzwi. Kolejną zaletą jest to, że system nie powoduje interferencji z innymi sieciami, takimi jak WLAN, Bluetooth lub RFID.

 

Nowy sprzęt do mapowania wózków i łączności GPS

Moduł connect - Truck Mapping z kolei zapewnia „widok z lotu ptaka” wózka przemysłowego. Nowy sprzęt telematyczny lokalizuje każdy pojazd z dokładnością do pięciu metrów i wizualizuje go na mapie. Funkcja ta najbardziej przydatna jest w dużych firmach, posiadających liczną flotę wózków, np. w sytuacjach kiedy pojazd się psuje, ale nikt nie może powiedzieć technikowi serwisowemu, gdzie dokładnie się znajduje lub kiedy wózek został skradziony.

Podstawą do określenia lokalizacji pojazdu są dane o pozycji określone przez lokalizację satelitarną. Podobnie jak godziny pracy lub kody błędów, dane te można pobrać przez połączenie: portal i wyeksportować w celu oceny do innych systemów za pośrednictwem usługi internetowej. Solidny i odporny na warunki atmosferyczne wydajny procesor ze zintegrowanymi antenami i elektroniczną, globalną kartą eSIM jest zainstalowany w kompaktowej obudowie. Oprócz GPS, ten sprzęt wykorzystuje również inne systemy satelitarne do określenia dokładnej pozycji. Transmisja danych jest zgodna z najnowszymi standardami bezpieczeństwa.

W przyszłym roku ogólna platforma ma zostać rozszerzona o dodatkową funkcję: GPS Leashing. Pozwala to ograniczyć obszar operacyjny wózka przemysłowego za pomocą wirtualnego ogrodzenia. Gdy tylko pojazd opuści zdefiniowaną strefę, system automatycznie wyśle powiadomienie e-mail do osoby nadzorującej, aby można było natychmiast podjąć działania. Można powiedzieć, że będzie on trzymać wózek widłowy na "elektronicznej smyczy".

Galeria


Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.


Pozostałe artykuły

RESURS– jest czy nie?

RESURS– jest czy nie?

Przepisy Rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 30 października 2018 r. w sprawie warunków technicznych dozoru...