×
Artykuły

„Pająki” i „pick&carry” – czyli mini żurawie na rynku polskim

Kiedy konieczne jest podniesienie lub przeniesienie średniej wielkości ładunku w ciasnej lub ograniczonej przestrzeni niezastąpioną pomocą okazują się mini żurawie. Te stosunkowo lekkie urządzenia, o niewielkich wymiarach znajdują zastosowanie w budownictwie do montażu stolarki okiennej, płyt elewacyjnych, a także przy montażu i demontażu maszyn w wielu gałęziach przemysłu. Pierwsze mini żurawie na polskim rynku zostały zarejestrowane w 2004 r. i były to żurawie używane z rynku wtórnego. Z racji coraz większego znaczenia mini żurawi postanowiliśmy przyjrzeć się co je wyróżnia na tle żurawi samojezdnych.

 

Mini żurawie – najbardziej kompaktowe wśród żurawi samojezdnych

W klasyfikacji UDT nie istnieje oficjalna definicja mini żurawi i mimo, ze wyróżniają się one charakterem pracy i specyficzną budową to są zaliczane do grupy żurawi samojezdnych. Nazwa mini żuraw to potoczne określenie żurawi samojezdnych, na podwoziu gąsienicowym lub kołowym o bardzo kompaktowej budowie. Zwyczajowo przyjęło się uznawać, że mini żurawie to żurawie o udźwigu do 10 ton, choć bywają i o większym, zwłaszcza te które są używane do montażu i demontażu maszyn.

W świetle przepisów o dozorze technicznym mini żurawie klasyfikowane są do grupy żurawi samojezdnych. Obsługa i konserwacja mini żurawi wymaga posiadania stosownych zaświadczeń kwalifikacyjnych. Od operatora mini żurawia wymagane jest zaświadczenie do obsługi żurawi samojezdnych (kategoria IIŻ), zaś od konserwatora tego typu urządzeń wymagane będzie zaświadczenie kwalifikacyjne do konserwacji żurawi samojezdnych.

Czy istnieje zatem praktyczny powód dla wyróżniania tej grupy urządzeń jako odrębnego segmentu rynku? Katalog produktów w portalu dzwignice.info wyróżnia segment mini żurawi jako odrębną kategorię, gdyż ma to uzasadnienie praktyczne. Zasadniczo mini żurawie różnią się od żurawi samojezdnych nie tylko budową, gabarytami, ale przede wszystkim możliwością zastosowań oraz elementami chwytnymi.

Na rynku najczęściej spotykane są mini żurawie gąsienicowe typu pająk wyposażone w podpory stabilizacyjne przypominające nogi pająka, stąd nazwa żuraw pająk (ang. spider crane). Niektóre mini żurawie są przystosowane zarówno do pracy z podporami stabilizującymi, jak i do pracy w trybie podnieś i jedź (ang. pick and carry). Żurawie z opcją podnieś i jedź, zwane również minipikerami (ang. mini pickers) są to żurawie, które mogą podnieść ładunek i przemieszczać się wraz z nim na niewielkich dystansach. W związku z tym, wykonując ruchy przemieszczania, nie potrzebują podpór stabilizujących.

Spektrum zastosowań tych nie zastąpionych urządzeń jest ogromne i w wraz z rozwojem gospodarki bez wątpienia będzie jeszcze większe. Doskonale sprawdzają się podczas wykonywania wszelkich prac montażowych czy konserwacyjnych wewnątrz obiektów, w halach zakładów produkcyjnych, w nowo budowanych budynkach mieszkalnych i biurowych, w obiektach handlowych, a także w muzeach, kościołach, itp. Żurawie typu podnieś i jedź przeznaczone są przede wszystkim do pracy w halach i zakładach przemysłowych, gdzie spełniają funkcję doraźnego wewnętrznego transportu między-stanowiskowego lub między wydziałowego

 

Wydajne, łatwe w użyciu, łatwe do transportu

Mini żurawie w trybie transportowym mają bardzo niewielkie rozmiary i mały nacisk na podłoże. Mogą swobodnie przemieszczać się wewnątrz budynków, na klatkach schodowych, mieszczą się w windach, bez trudu przejadą przez otwór drzwiowy o szerokości nawet pojedynczego skrzydła. Łatwo je również przenieść ponad niewielkimi przeszkodami. Ograniczeniem, podczas wykonywania niektórych zadań w wyjątkowo ciasnych przestrzeniach, może okazać się konieczność wysunięcia podpór stabilizacyjnych. W takich sytuacjach sprawdzają się żurawie z trybem podnieś i jedź, które zachowują kompaktowe wymiary zarówno w trybie transportowym, jak i podczas pracy.

Jedną z głównych zalet mini żurawi jest ich stosunkowo duży udźwig w porównaniu z niewielkimi rozmiarami samego urządzenia. Dzięki specjalnej konstrukcji urządzenie może manewrować ładunkiem w bardzo niewielkiej od niego odległości, podczas gdy większe żurawie, aby podnieść ten sam ładunek muszą znaleźć się od niego w znacznie większej odległości.

Kolejną niewątpliwą zaletą mini żurawi jest łatwość relokacji. Konfiguracja w miejscu pracy i demontaż urządzenia nie wymaga żadnego wysiłku. Dzięki niewielkim wymiarom i stosunkowo niewielkiej masie własnej urządzenie można transportować na zwykłej ciężarówce lub przyczepie, a dostarczenie go do miejsca pracy i nie wymaga dodatkowych urządzeń, ani szczególnej siły ludzkich mięśni. Zdolność do pokonywania wzniesień 30 stopni nie sprawia żadnego problemu przy wjechaniu na środek transportu

 

Bezpieczne i ekologiczne

Nad bezpieczeństwem pracy mini żurawia czuwa z reguły komputer pokładowy analizujący parametry maszyny w czasie rzeczywistym. Rozwiązania te śledzą nacisk na podporach urządzenia, rzeczywistą masę ładunku, aktualny wysięg, kąt pochylenia wysięgnika czy promień obrotu. Chroni to urządzenie przed wywróceniem i nie pozwala operatorowi na realizację błędnej decyzji. Coraz większe znaczenie w podejmowaniu decyzji zakupowych przez firmy odgrywają parametry związane z ekologią i ochroną środowiska a dotyczy to głównie przemysłu medycznego, elektronicznego, spożywczego, lotniczego, zbrojeniowego, papierniczego, energetyki i motoryzacji.

Na rynku mini żurawi dostępne są urządzenia zasilane silnikiem spalinowym, elektrycznym lub hybrydowym. Mogą być również wyposażone w instalację gazową. W zależności od miejsca pracy, dostępnej infrastruktury, można zastosować dowolnie zasilany żuraw. Urządzenia elektryczne są łatwe w utrzymaniu, a w przypadku pracy w małych pomieszczeniach zyskują ogromną przewagę nad spalinowymi . Żurawie wyposażone w instalację gazową muszą z kolei być poddawane systematycznej konserwacji.

Urządzenia przeznaczone do wykonywania prac wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń najczęściej wyposażone są w hybrydowy system zasilania . Zaostrzające się przepisy dotyczące ograniczania emisji spalin oraz obniżania poziomu hałasu w miejscu pracy powodują, że urządzenia z napędem elektrycznym czy hybrydowym znajdują coraz szersze zastosowanie.

 

Wszechstronne - dzięki różnym rodzajom osprzętu

Mini żurawie wyposażone są w hak zamocowany bezpośrednio na końcu wysięgnika lub wciągarkę z liną ,zakończoną zbloczem hakowym. Dzięki szerokiej palecie dostępnego osprzętu dodatkowego można znacznie zwiększyć funkcjonalność posiadanej maszyny i zapewnić jej wszechstronne wykorzystanie.

Wszechstronność mini żurawia można zwiększyć stosując różnego rodzaju wysięgniki pomocnicze, ręczne i hydrauliczne, czy człony wysięgnika, które zwiększą wysokość podnoszenia oraz wysięg. Kąt pochylenia i długość dodatkowego wysięgnika jest zazwyczaj regulowana.

W praktyce mini żurawie bardzo często wykorzystywane są podczas prac związanych z budową oraz montażem okien. Moda na przeszklone budynki rosnące w centrach dużych miast powoduje konieczność podnoszenia i montażu dużych fasadowych powierzchni szklanych, czy tzw. ścian typu courtain. Aby wykorzystać mini żuraw do tego typu prac montażowych konieczne jest zastosowanie szerokiej gamy osprzętu, jak: manipulatory podciśnieniowe czy specjalne chwytaki próżniowe lub trawersy.

Żurawie typu podnieś i jedź mogą wręcz stać się alternatywą dla podnośnika koszowego lub wózka widłowego dzięki zainstalowaniu na nich specjalnego kosza roboczego czy wideł załadowczych do podnoszenia palet.

Mini żurawie poruszają się na gąsienicach lub na kołach. Gąsienice powodują ,że mini żuraw jest bardziej zwrotny a jego waga może być lepiej rozłożona na podłożu, a dzięki niewielkiej masie całkowitej nacisk na powierzchnie jest również niewielki. Urządzenia te są w stanie pracować niemal na każdym rodzaju podłoża. Jednym z rodzajów specjalnego wyposażenia są niebrudzące opony, które pozwalają na przejazd urządzenia po wykończonych posadzkach w takich miejscach jak np. hotele, muzea czy inne budynki użyteczności publicznej.

Mini żurawie mogą być również wyposażone w zdalne sterowanie, które umożliwia operowanie żurawiem w szczególnie małej przestrzeni lub w trudno dostępnym miejscu, np. pod powierzchnią ziemi lub na dachu.

 

Mini żurawie na rynku polskim

Jak powszechnie wiadomo, pionierem miniaturyzacji jest Japonia, stąd urządzenia japońskiego producenta Maeda, które jako pierwsze pojawiły się na rynku światowym i są bardzo popularne w naszym kraju . Wśród żurawi typu podnieś i jedź wiodącą marką jest Valla która cechuje się niezwykłą wprost trwałością i niezawodnością. Obydwie marki wraz z niezbędnym osprzętem próżniowym można znaleźć w najbardziej kompleksowej ofercie sprzedaży, wynajmu i serwisu firmy Uplifter.

Rokowania odnośnie rozwoju rynku w segmencie mini żurawi są pozytywne. Wraz z zaostrzeniem się przepisów dotyczących BHP i wzrostem świadomości technicznej użytkowników coraz częściej spotkać się można z brakiem akceptacji prowizorycznych rozwiązań czy użycia urządzeń w sposób niezgodny z ich przeznaczeniem. Ponadto rosnące koszty pracy wymuszają na przedsiębiorcach poszukiwanie rozwiązań podnoszących efektywności i wydajność pracowników.

Nie należy jednak zapominać o dość silnym trendzie jakim są zakupy na rynku wtórnym. Spadek wartości używanych maszyn szacowany jest na poziomie zaledwie 6 % rocznie, co w połączeniu z pragmatyczną mentalnością wielu polskich przedsiębiorców oraz bliskością rynku, z którego można łatwo sprowadzić urządzenia z drugiej ręki przyczynia się do zwiększenia parku używanych mini żurawi różnych marek w Polsce.

 

Materiał promocyjny 

Galeria


Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.


Pozostałe artykuły

Wielkanoc z wózkami widłowymi w tle

Wielkanoc z wózkami widłowymi w tle

Watykańska Bazylika Świętego Piotra to miejsce, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Przed ważnymi wydarzeniami liturgicznymi – jak...