×
Artykuły

Pandemia wpłynęła na ilość przejazdów windami

Prześlij nam swój artykuł
Zobacz galerię zdjęć

KONE lider w branży wind i schodów ruchomych, przeanalizował dane ze swojego globalnego portfolio wind, które mówią o przepływie ludzi w miastach na całym świecie w czasie trwania pandemii Covid-19.

Zebrane dane obejmują okres od pierwszego lockdownu, który zatrzymał większość ludzi w domach, do dziś. Jest to oryginalny zestaw danych ilustrujących powrót ludzi do miejsc pracy, instytucji edukacyjnych, hoteli i budynków mieszkalnych.

Urządzenia zaprojektowane i wyprodukowane przez KONE każdego dnia przewożą codziennie ponad miliard osób w budynkach.

 

Windy biurowe w Londynie – spadek wykorzystania o 80%

W 10 największych europejskich miastach, w których KONE może zgromadzić kompleksowe dane dotyczące ruchu wind, średnia liczba przejazdów windą biurową spadła o 80% w okresie od lutego do kwietnia 2020 r.

We wrześniu 2019 r., przed wybuchem pandemii, w Londynie średnia liczba uruchomień windy w budynkach biurowych wynosiła około 13 000. Do kwietnia 2020 r. średnia liczba przejazdów na windę spadła do około 2500.

W tym samym czasie w Amsterdamie średnia liczba uruchomień windy w budynkach biurowych wyniosła około 16 500. Do kwietnia 2020 r. średnia miesięczna liczba podróży spadła do poniżej 3500 na windę.

Według najnowszych danych z listopada 2021 r. wykorzystanie wind w Londynie wzrosło do 72% poziomu sprzed pandemii, przy czym przeciętna winda KONE wykonała w listopadzie około 9200 przejazdów.

Jednak tempo wzrostu wykorzystania wind w Europie zatrzymało się, a nawet spadło między październikiem a listopadem, potencjalnie odzwierciedlając zmianę w zachowaniu ludzi lub nowe ograniczenia w poruszaniu się w odpowiedzi na odkrycie wariantu Omicron w drugiej połowie listopada.

Na przykład w Amsterdamie średnia liczba przejazdów windą biurową w październiku wyniosła niecałe 9000, ale spadła do 7900 w listopadzie.

Inne europejskie miasta z pierwszej dziesiątki portfolio KONE – Berlin, Bruksela, Hamburg, Helsinki, Mediolan, Monachium, Paryż i Sztokholm – odnotowują stały wzrost wykorzystania wind biurowych od czasów pierwszego lockdownu, choć powrót do biura w każdym z nich zmniejszył się od października.

 

Ożywienie ruchu wind hotelowych spada w ciągu ostatniego miesiąca

Dane dotyczące wind hotelowych opowiadają dramatyczną historię pandemii. Z miesięcznego szczytu ponad 22 000 uruchomień na hotelową windę we wrześniu 2019 r. liczba ta spadła o prawie 90% do około 2500 uruchomień do kwietnia 2020 r.

Chociaż średnia miesięczna liczba przejazdów windą hotelową w Londynie wzrosła do około 19 000 w październiku 2021 r., w listopadzie liczba ta spadła poniżej 18 000.

Taki sam spadek wykorzystania wind hotelowych zauważono również w Amsterdamie, Sztokholmie, Berlinie, Paryżu, Hamburgu i Monachium.

 

Całościowe dane pokazują różnice krajowe, w zakresie powrotów do biur

Od stycznia 2021 r. z danych KONE dotyczących wind dla budynków biurowych wyłania się bardziej szczegółowy obraz, który odzwierciedla różne strategie COVID-19 w poszczególnych krajach.

Na przykład w Szanghaju na początku roku, kiedy chińska siła robocza w dużej mierze powróciła do typowych wzorców pracy, średnia miesięczna liczba uruchomień na windę wynosiła 18 300, ale od zeszłego miesiąca średnia liczba miesięcznych przejazdów spadła do mniej niż 15 000.

W tym czasie w Chicago, w którym na początku tego roku nadal obowiązywały surowe ograniczenia, od stycznia korzystanie z wind rosło powoli i systematycznie, co odzwierciedla systematyczne podejście Stanów Zjednoczonych do zarządzania pandemią, a ludzie, wracając do biura, czują się bezpieczniej.

Tessina Czerwiński, dyrektor programowa, inteligentne i zrównoważone miasta w KONE, skomentowała: Przewiduje się, że liczba ludzi żyjących w miastach wzrośnie z obecnych czterech miliardów do ponad sześciu miliardów do 2050 roku. Technologia umożliwia nam tworzenie spersonalizowanych, bardziej bezpiecznych sposobów łączenia ludzi i miejsc. Dane z windy mogą nas wiele nauczyć o tym, jak zmieniło się życie w ciągu ostatnich kilku lat – a także mogą nas nauczyć, jak życie może się zmienić w przyszłości.

Jednak w czasie trwania pandemii jedną z głównych zmiennych są specyficzne krajowe ograniczenia dotyczące koronawirusa w określonym momencie, w którym zaczynamy widzieć różne miasta poruszające się różnymi drogami przez kryzys. Na przykład na początku 2021 r. Stany Zjednoczone, Europa i Chiny znajdowały się na zupełnie innych etapach wychodzenia z choroby, z różnymi zasadami przemieszczania się osób, co znajduje odzwierciedlenie w sposobie, w jaki ludzie podróżują w górę iw dół biura, hotelu, budynkach edukacyjnych i mieszkalnych w tym roku.


Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.


Pozostałe artykuły

wszystkie artykuły

BLOG