×
Artykuły

Platforma szkoleniowa do szkolenia operatorów żurawi

CM Labs Simulations to wiodący dostawca symulatorów i szkoleń opartych na symulacji. Symulatory treningowe sprzętu budowalnego Vortex to narzędzia szkoleniowe dla operatorów żurawi wieżowych, gąsienicowych czy samojezdnych oraz innego ciężkiego sprzętu, jak np. koparki. Oferują one realistyczne środowisko edukacyjne, które pozwala rozwinąć podstawowe umiejętności kursantów i przygotowują ich do wykonywania kwalifikowanych operacji w świecie rzeczywistym.

Założona w Montrealu w 2001 roku, kanadyjska firma programistyczna CM Labs Simulations jest twórcą platformy symulacyjnej Vortex. Oprogramowanie Vortex składa się z aplikacji do tworzenia interaktywnych symulacji pojazdów i urządzeń mechanicznych w wirtualnym środowisku.

W oparciu o technologię Vortex, CM Labs produkuje między innymi symulatory żurawi oraz innych ciężkich maszyn, które wspomagają szkolenia operatorów na całym świecie. Pozwalają one na stworzenie realistycznego środowiska pracy, dzięki czemu już w sali szkoleniowej przyszli operatorzy mogą poczuć się jak na placu budowy i przed komputerem poznawać tajniki pracy w terenie. A wszystko to w bezpieczny, pozbawiony realnych zagrożeń sposób.

 

Symulatory Vortex – nowoczesny sprzęt szkoleniowy

Jeden obraz wart jest tysiąca słów. O ile filmy instruktażowe w dzisiejszych czasach doskonale wspierają narrację instruktora o tyle symulatory Vortex idą jeszcze dalej, przenosząc kursanta w wirtualny świat przypominający ten za oknem.

W zależności od budżetu, wielkości sali szkoleniowej czy jeszcze innych warunków można wybrać jeden z kilku dostępnych Symulatorów. Najprostszy z nich to poręczny, przenośny, mieszczący się na biurku Vortex Edge. Jest to niewielkie i elastyczne narzędzie szkoleniowe zbudowane w oparciu o laptopa, które można połączyć się z monitorem stacjonarnym. Pozwala na zainstalowanie pakietów szkoleniowych dla operatorów żurawi (mobilnych, wieżowych, gąsienicowych) oraz innych ciężkich maszyn (koparki, koparko-ładowarki, ładowarki kołowe, równiarki).

Vortex Edge umożliwia interaktywną demonstrację urządzenia, zapoznanie z komponentami maszyny i jej zachowaniem w warunkach obciążenia, prezentację miejsca pracy i dobrych praktyk operatorskich jeszcze przed zapoznaniem kursantów z prawdziwym sprzętem.

Vortex Edge zawiera gotowe do użycia materiały edukacyjne, które doskonale uzupełniają teorię zajęć. Obejmują one 3 rodzaje ćwiczeń:

  • podstawowe ćwiczenie kontrolne, które prowadzą kursantów w sposób pokazujący funkcjonalność urządzenia,
  • ćwiczenie dowolne, które umożliwia ćwiczącym podnoszenie różnych obiektów (w przypadku żurawi) lub wykopywanie i przenoszenie materiałów,
  • ćwiczenia dotyczące konkretnych umiejętności, które można wykorzystać do stymulowania współzawodnictwa między uczestnikami szkolenia i porównania ich umiejętności.

Vortex Edge może być używany zarówno do samodzielnego uczenia się przy pulpitach szkoleniowych lub jako wsparcie instruktażu prowadzonego przez instruktora.

Bardziej zaawansowanym sprzętem szkoleniowym jest Vortex Trainer. Jest on zaprojektowany do użytku w sali szkoleniowej wyposażonej w komputery stacjonarne i umożliwia przeprowadzanie pełnego katalogu modułów szkoleniowych CM Labs.

Vortex Trainer można bez trudu przenieść i zainstalować na dowolnym komputerze stacjonarnym w dowolnym miejscu np. na stoisku targowym. Oprócz komputera z odpowiednim oprogramowaniem zawiera dodatkowe akcesoria, jak kierownica, pedały czy dotykowy wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości. Został on zaprojektowany z elementów stalowych i joysticków przemysłowych, kierownic i pedałów opracowanych przez producentów żurawi i ciężkiego sprzętu. Wszystkie te elementy można dowolnie rozmieścić tworząc ergonomicznie i komfortowe stanowisko dla uczestników szkolenia.

Najbardziej zaawansowanym i wychodzącym ku potrzebom przyszłości jest symulator Vortex Advantage. Pracując na nim można poczuć się jak w prawdziwej kabinie operatora. Pozwala na wybranie od jednego do pięciu ekranów, dodania ruchu, aby odtworzyć wrażenie pracy sprzętu, w tym wibracji, uderzenia, przyspieszenia i przeciążenia. W zależności od modułu szkoleniowego Vortex Advantage oferuje panele do sterowania i pedały, które można wymieniać podczas pracy. Opcja trzech ekranów umożliwia obracanie w celu odtworzenia linii widzenia właściwych dla sprzętu.

Poniższy film prezentuje sposób korzystania z symulatora Vortex Advantage oraz wszechstronności jaką on oferuje: 

 

Jeden symulator - cała flota urządzeń

Symulatory Vortex reprezentują najszerszą ofertę dostępnych obecnie rozwiązań szkoleniowych i można je skalować do potrzeb dowolnego szkolenia i budżetu. Nie ma potrzeby kupowania wielu symulatorów - wystarczy kilka sekund, aby zmienić pakiety szkoleniowe sprzętu w interfejsie symulatora i wymienić elementy sterujące.
Każdy z pakietów treningowych można wdrożyć zarówno na przenośnym Vortex Edge jak i stacjonarnym Vortex Trainer czy Vortex Advantage.

Linia produktów Vortex Construction Training Simulator zawiera szereg szkoleń dla operatorów żurawi, w tym żurawi z wysięgnikiem wychylnym, żurawi z wysięgnikiem TOP, samojezdnych, samochodowych, gąsienicowych oraz dla operatorów suwnic.

O wprowadzonym na rynek Pakiecie Szkoleniowym LTC dla operatorów żurawi z wysięgnikiem wychylnym pisaliśmy na naszym blogu w maju br. 

 

Nauka współpracy z sygnalistą już w sali szkoleniowej

Praca operatora żurawia wieżowego to praca w grupie osób, gdzie niezbędna jest właściwa komunikacja i umiejętności pracy zespołowej. Kluczowe znaczenie ma współpraca z sygnalistą. Do tej pory umiejętność tę operator mógł zdobyć dopiero na placu budowy. Sytuację tę zmienia Signaller Training Station – najnowsza platforma szkoleniowa CM Labs, za pomocą której początkujący operatorzy ćwiczą ją już w szali szkoleniowej.

Signaller Training Station to jedyne w swoim rodzaju rozwiązanie, pozwalające szkolić operatorów w wyjątkowy sposób, który byłby zbyt ryzykowny lub kosztowny, aby można go było odwzorować w prawdziwym życiu. Umieszczenie sygnalisty w symulacji roboczej zwiększa zaangażowanie i motywację uczestników szkolenia, czyniąc ją bardziej użyteczną i bardziej zbliżoną do realiów pracy na budowie .

 

Narzędzia dla instruktorów

Stacja robocza instruktora umożliwia prowadzenie i monitorowanie uczestników szkolenia poprzez sterowanie symulatorem za pomocą specjalnie do tego przeznaczonego interfejsu. W trakcie wykonywania ćwiczeń instruktor może nie tylko przeglądać wydajność kursanta, ale także komentować postępy, inicjować awarie, czy zmieniać warunki pogodowe, jak np. wiatr, wprowadzać wirtualne postacie, by wymienić tylko podstawowe możliwości oprogramowania.

Nowoczesne, ultrarealistyczne środowiska edukacyjne, jakie zapewniają symulatory Voretx, zwiększają bezpieczeństwo i wydajność operacyjną, rozwijają podstawowe umiejętności i obniżają koszty szkoleń. Opracowane zostały we współpracy operatorów, instruktorów i ekspertów ds. symulacji, aby niewielkim nakładem przygotować operatorów do funkcjonowania w prawdziwym świecie.

Galeria


Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.


Pozostałe artykuły